• DOLAR
  $1.291,8
 • EURO
  $0,394
 • ALTIN
  $17.061,71
 • BIST
  1,0535
Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağı geleneksel olarak çok eski zamanlardan günümüze kadar tırmanan ve  sofralarımıza şenlik kattan, iştahımızı canlı tutan en önemli besin kaynağımızdır. Bilinen veya göz ardı edilen bir çok derde deva olan zeytinyağı mutfaklarımızda elimizin altında bulundurduğumuz ve hemen hemen her çeşit yemek salata ve benzeri gıdalarla tüketim alanımıza girmektedir. Hatta baba annelerimizden bazı faydalarını duyup zaman zaman kaşıklarca tüketmişliğimiz vardır. Tabii ki zeytinyağının faydalarından bahsedeceğiz ancak zeytinyağı ile ilgili olarak öncelikle bilmemiz gereken en önemli faktör hakiki olup olmadığıdır. Aksi taktirde faydalanalım derken zararlı çıkmakta günümüzde  çok olası bir durum haline gelmiştir ki mutfakta elimizden düşmeyen zeytinyağını düşününce hemen hemen her gıda da hakiki olmayan zeytinyağının tüketim ihtimalide çok yüksektir. Peki hakiki  zeytinyağını nasıl anlarız? İsterseniz önce bu sorulara bir cevap bulalım.

Zeytinyağı Faydaları Nelerdir ?

Zeytinyağından biraz bahsettiğimize göre birazda faydalarından bahsedelim. Tabiiki bir çok faydası bulunan zeytinyağının akla gelen ve en gözde faydalarından bahsedeceğim.

 1. Kalp hastalıklarını önler: zeytinyağı doğal olduğu taktirde %70 oranlarında asit içermektedir, bu sayede kandaki kolestrolü düşürür.ayrıca atar damar duvarının esnekliğini arttırır.Böylece kalp problemlerini azaltır.
 2. Kolestrol: LDL kötü kolestrol anlamını içermektedir. Kalp krizi ve pulmoner kalp hastalığı risklerini oluşturur. Ancak oksidan bakımından zengin olan saf zeytinyağı LDL kolestrolünün oksidasyon etkisini azaltmaktadır.
 3. Kilo verme: Doymuş yağların kilo aldırdığını biliyoruz ancak zeytinyağı mono doymamış yağ içeriklidir  ve bu sayede kilo alımı zorlaşmaktadır.
 4. Metabolizma: Muhteşem bir E vitamini kaynağıdır ve böylece metabolizmayı dengede tutar. Kemikleri güçlendirir ve çocuklarda beyin gelişimini destekler.
 5. İltihap ve mikrobu önler: İçerdiği fenoller sayesinde iltihaplanmayı önler ve ayrıca güçlü aroması sayesinde mikrop önleyici bir kararaktere sahip olur.
 6. Safra kesesi taşı oluşumunu engeller.
 7. Kanser: Zeytinyağı, daha güçlü hücre çeperi oluşumunda yardımcı olan polifenol içermektedir. Bununla beraber yakın zamanda yapılan bir  araştırma da zeytinyağının başlıca bileşeni olan hidroksitirosolun menopoz sonrasında kadınlarda görülen  meme kanserini önlemeye yardımcı olduğu belirtilmiştir. Oxford Üniversitesinde yapılan tıbbi bir araştırmada ise zeytinyağının asitli içeriğinin rektum ve bağırsak kanserini önleyici özelliğini belirtmiştir.
 8. Yüksek tansiyon: Zeytinyağı nitrit ve nitrat bakımından oldukça zengindir ve böyece tansiyonu dengede tutar.
 9. Antioksidan koruma: Zeytinyağı E vitamini, polifenol ve fitositerol bakımından oldukça zengindir. Antioksidanlar bölgesel olarak uygulandığında cildi erken yaşlanmadan korur. İçerdiği  E vitamini, cildin erken yaşlanmasını önlemesinin başlıca sebebidir. Cildi ultraviyole ışınlardan korur. Zeytinyağında daha seyrek olarak bulunan hidroksitirosol, serbest radikallerin cilde zarar vermesini önler.
 10. Cildi ölü hücrelerden arındırır: Cildinize dost edinebileceğiniz Zeytinyağının cilt için diğer bir faydasıda cildi ölü hücrelerden arındırmasıdır. Zeytinyağı kullanarak yapılan ölü hücreleri temizleme yöntemlerinden birisi, doğal deniz tuzu ile bir yemek kaşığı zeytinyağının karıştırılmasıdır. Deniz tuzunun hafif aşındırıcı özelliği ile zeytinyağının nüfuz edici özelliği birleştiğinde cildiniz ölü hücrelerden tamamen arınmış olacaktır.
 11. Cildi nemlendirir: Kuru ciltler sık sık ciltlerini nemlendirmek durumunda kalırlar ancak bazı nemlendiricilerin gözenekleri kapatması ve cilt rahatsızlıklarını oluşturması sık rastladığımız bir durumdur. Bunun aksine zeytinyağı, temizleyici bir etki sağlayarak deriye nüfuz eder. Boylece cildi nemlendirir ve parlaklık katar. Yüz ve boynunuza bir çay kaşığı zeytinyağı uygulayın. Fazla zeytinyağını temizlemek için nazik bir şekilde cildinizi bir kağıt havlu ile silin. Zeytinyağı ayrıca tırnak ve üst deri bakımında kullanılır ve bir çok kadın tarafından da göz makyajı temizleyicisi olarak kullanılmaktadır. Ev yapımı yüz maskelerinde içerik olarak kullanılması oldukça rövanş son zamanlarda. Tıraş kremi olarakta kullanılabilmektedir.
 12. Kepeği azaltır: Limon ile beraber kullanılması kepeğin azalmasına büyük ölçüde yardımcı olur. Asitli limon suyu kepeği azaltmaya yardımcı olurken zeytinyağı saçlı deriyi besler ve nemlendirir. Eşit miktarlarda zeytinyağı, limon suyu ve suyu karıştırın (hepsinden birkaç yemek kaşığı yeterlidir). Nemli kafaya masaj olarak uygulayın, 20 dakika bekledikten sonra durulayıp şampuanla yıkayın. Bu karışımı iki haftada bir defa olacak sekilde uygulamanız tavsiye edilmektedir.
 13. Saçları köklerini güçlendirir: Saç derisini besleyen zeytin yağı dolaylı yoldan saçlarıda beslemiş olur ve kırılmaları onler ayrıca saçlara güç ve parlaklık katar.
 14. Şekillendirmeye yardımcı olur: Kuru ve beslenmeyen saçlar şekil vermeyi zorlaştırır. Zeytinyağı saça şekil verebilmenize yardımcı olur. Saçınıza yarım fincan zeytinyağı sürüp 30 dakika bekletirseniz istediğiniz şekli kolayca alan saçlara sahip olacaksınız demektir.
 15. Ekstra yumuşaklık kazandırır: Saçlarınıza parlaklık ve dolgunluk kazandıran zeytinyağı besleyici özelliği ile birde yumuşaklık kazandırınca bulaşık telini andıran ve dokunmak dahi istemediğiniz saçlarınızı kökten değiştirecektir.
 • Tabii ki bunlar dışında belkide bilinmeyen çok daha fazla faydası olan zeytinyağı içinde ufak bir uyarı yapmak isterim ki oda “azı karar, çoğu zarar” atasözünden geçmektedir. Kullanımlarımızı mutlaka kararında yapalım, abartı bize zarardan başka bir şey sağlamaz..

Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır

Tabi ki böyle bir doğa harikasını ayırt etmek tek bir yöntemle sınırlı kalamaz.

 1. İlk olarak aldığınız zeytinyağını buz dolabında bir süre bekletebilirsiniz. Hakiki zeytinyağı buzdalabında tamamen donar ve katı bir hal alır. Ancak buzdolabınıza bıraktığınız zeytinyağı donma özelliğini göstermemiş veya arada hala sıvı kısımlar kalmış ise bu durum zeytinyağinın katkı maddeleri içerdiği anlamına gelmektedir. Bu yöntem en kolay ve kesin yötemlerden biridir.
 2. Bir diğer yöntem ise kokusudur. Hakiki zeytinyağının tam anlamıyla, katkı maddesi içeren zeytinyağına kıyasla taze ve meyvemsi bir kokusunun olduğu bilinmektedir. Alınan zeytinyağının ağır ve kötü kokulu olması içeriğinde katkı maddesinin bir hayli olduğunu ve hakiki olmadığını bize göstermektedir.
 3. Diyelim ki koku deneyinde başarısız oldunuz ve ayırt edemediniz tabiki başka yöntemlerde var. Hakiki zeytin yağı yutkunduğunuzda aromasını size mutlaka belli edecektir. Ancak yutkunduğunuzda ağızda aşırı tatlılık hissi uyandıran zeytinyağının hakiki olmaması yüksek olasılık halindedir.
 4. Yutkunduktan sonra dilin arka kısmında acı hissedilmesi ve bir müddet sonra bu acının ortadan kaybolması ve sizi rahatsız edecek boyutlara taşımadan daha çok mayhoşluk içeren bu durumda hakiki zeytinyağı olarak kendini elevermektedir.
 5. Tabiki bu doğa harikası oldukça değerli bir gıdadır. Bu nedenle oldukça pahalıdır. Unutmayın ki cok ucuza satılan zeytinyağı mutlaka katkı içermektedir. Çünkü zeytinyağı hem işciliği hem çok tercih edilmesi hemde oldukca zengin değerleri bakımından fiyatı hemen hemen her yerde aynı ve oldukça pahalıdır.
 6. Hakiki zeytinyağı ufak kabarcıklar oluşturarak üste çıkmakta ve bir müddet sonra donmaktadır.
 7. Zeytinyağınızı tükettiğinizde yemek borusunda hafif bir yanma veya yemek sonrası midenizde bir yanma hissediyorsanız yine bu durumda zeytinyağının gerçek olmadığını bizlere anlatmaktadır.
 8. Kısacası bu doğa harikası ürünün hakiki olup olmadığını bir tek rengine bakarak anlamamız mümkün değildir. Kullanım alanı oldukça geniş olan bu ürünün gerek sağlık, gerekse günlük kullanımına bakacak olursa diikkatleri toplanması gereken bir alışveriş bizleri bekliyor demektir.

Zeytinyağı Yapımı

Madem zeytinyağı dedik ohalde birazda nasıl yapıldığından bahsedelim.

Zeytinyağı genellikle Marmara bölgesi ve Ege kıyılarında tüketilmektedir. Marmara bölgesi ve Ege kıyılarına nazaran, Güneydoğu, İç Anadolu, Anadolu, ve Doğu Anadoluda kullanımı daha azdır.

Çok kaliteli zeytinlerin üretildiği belde ise Pelitköy olarak gösterilebilir.  Pelitköy, Burharaniye’nin bir Beldesidir. Bu beldede geleneksel usul zeytinyağı üretimi sağlanmaktadır.  Zeytinler dalından tek tek toplanır ve bir elekte güzelce temizlenir. Yükleme çukurunda yıkanan zeytinler aspiratörler ile elevatöre yüklenir ve iyice yıkanıp temizler. Güzelce temizledikten sonra yine aspiratörlerin yardımıyla merdane kazanına şarj edilir ve zeytin hamuru yapılır belli bir kıvama geldikten sonra bir tavaya alınır. Buradaki taş merdaneler zeytinin ısınmasına engel olmakla beraber içerdiği besin değerini de korumaktadır. Bu tavadan alınan teytin hamuru sıkım işlevi için hazırlanır. Sıkım torbaları üst üste koyularak sıkıma hazırlanmış olur. Bu torbalar üst üste koyularak preste iyice sıkılır ve  zeytinyağı dışarı sızar daha sonra kara suyundan arındırılır. Titrajı yapılan zeytinyağının asit miktarı ortaya çıkarılır ve  kullanım için hazırlanmış olur. Tabii bununla beraber kalitesini dalında oluştuğu ilk andan itibaren şiselere girene kadar uygulanan ve maruz kaldığı her işlem zeytinyağı kalitesini ortaya koyar.

Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

Naturel birinci zeytinyağı: Düşük asitli yapısı vardır. Yemeklerde kullanılır.

Saf sızma zeytinyağı: Soğuk preslenen zeytinyağı daha iyi bir çeşittir.

Saf zeytinyağı: Rafine zeytinyağı ve sızma zeytinyağının karışımıyla oluşur. Yüksek asit içeriklidir.

Ham zeytinyağı: pişirme amaçlı değildir. Yakıt amaçlı kullanılır.

 • SAĞLIKLA KALIN..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

 1. Zeytinyağının faydalarını çok güzel anlatmışsınız hocam baya bir şey öğrendim çok teşekkürler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?