• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Zerdeçallı (Altın) Süt İçmenin Faydaları

Zerdeçallı (Altın) Süt İçmenin Faydaları

Zerdeçalın iyi araştırılmış anti-enflamatuar, antioksidan ve anti-kanser özellikleri vardır.

Zerdeçal sütü, bazen altın sütü olarak da bilinir, sütte kuru zerdeçal tozu veya taze zerdeçal kökünün (rhizome) bir infüzyonudur. Hindistanda belirli hastalıkların tedavisinde ve içecek olarak kullanılır. Bu içeceğin hazırlanması kolaydır ve son derece lezzetlidir.

Zerdeçallı (Altın) Süt İçmenin Faydaları

1. Zerdeçallı Süt Bağışıklık Kazanmaya Yardımcı Olur.

Zerdeçallı süt, antiviral etkisi sayesinde soğuk algınlığı ve kış mevsiminde özellikle yararlıdır. Bulaşıcı hastalıkları almaya yatkınsanız, sabah aç karnına veya gece yatmadan hemen önce bir bardak zerdeçal sütü almayı alışkanlık edinin.

2. Öksürük ve Soğuk Algınlığına Çaredir.

Zerdeçallı süt, öksürük, soğuk algınlığı ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarında yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Zerdeçal, mukus üretimini arttırarak, solunum yollarında bağlı oluşan mikropları doğal olarak yok ediyor. Zerdeçallerin antiviral ve antibakteriyel özellikleri, enfeksiyonlara karşı mücadelede yardımcı olurken, anti-inflamatuar özellik belirtileri hafifletmeye yardımcı olur. Yatmadan önce bir bardak ılık zerdeçallı süt gece öksürmeyi rahatlatacak ve huzurlu bir uyku sağlayacaktır.

3. Sindirim Sistemi Problemleri İçin İyi Bir Çözümdür.

Zerdeçal ile sindirim sistemi sorunlarının çoğuyla başa çıkabilirsiniz. Bu yüzden önemli bir mutfak baharatı olarak kullanılmaya başlandı. Sindirimi kolaylaştırır, gastrik reflü sonucu gaz ve şişkinlik yanı sıra mide ekşimesinin rahatlamasına yardımcı olur. Zerdeçal, yağ sindirimine yardımcı olan safra akışını arttırır. İştah kaybı ve hazımsızlık, günde bir fincan zerdeçal sütüyle başarıyla tedavi edilebilir.

Zerdeçal gastrointestinal enfeksiyonları önleyebilir ve tedavi edebilir.

4. Karaciğer İçin Toniktir.

Laboratuar testleri ve klinik çalışmalar, zerdeçalde curcumin’in karaciğer sirozunu ve yağlı karaciğeri önleme ve bunları tersine çevirme kabiliyetini göstermiştir. Vücudun kimyasal merkezi olan karaciğer vücuda giren kimyasal maddelerin işlenmesine sürekli olarak angaje olur. Buna çevre kirleticileri, işlenmiş gıdalardaki kimyasal katkı maddeleri ve diğer hastalık durumları için alınan ilaçlar dahildir. Zerdeçalın hepatoprotektif ve detoksifikasyon etkisi, bu toksik maddeler tarafından yaralanmaların karaciğer dokusuna etkisini azaltır. Safra üretimini arttırdığınızda, safra tıkanıklığını da ortadan kaldırmaya yardımcı olursunuz.

5. Mükemmel Bir Kan Temizleyicidir.

Zerdeçal her zaman mükemmel bir detoksifikasyon ajanı olarak görülmüştür. Vücudumuz, solunum yollarının yanı sıra yiyecek ve içecek yoluyla kana giren toksinlerin saldırılarıyla uğraşmak zorunda. Sadece kan damarlarına değil, kontamine olmuş kanın ulaştığı diğer dokulara da zarar verebilirler.

Kandaki toksinler, birçok anormal cilt rahatsızlığının ve diğer hastalıkların altında yatan nedenlerdir. Zerdeçal, bu toksinleri tanımlama ve bunları ortadan kaldırmanın bir yolunu bulmakla görevli olan karaciğerin işlevini iyileştirerek kan bulaşmalarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Dahası, zerdeçalın diüretik etkisi, bu toksinlerin idrarla çıkmasına yardımcı olur.

6. Cildi Güzelleştirir.

Zerdeçal, cildi yumuşatır, ince çizgileri ve erken yaşlanmanın diğer işaretlerini kaldırır, sivilceleri azaltır ve sivilce izlerini hafifletir. Dahili kullanım bu etkileri daha da arttırır ve cildi karaciğer lekelerinden, rozaseadan ve deri döküntülerinden temizler.

Zerdeçalli sütü  düzenli olarak almak egzama hastalarına muazzam bir rahatlama sağlar. Egzama sık sık cilt problemi olarak düşünülür, ancak muhtemelen bağışıklık tepkileri ve vücutta toksin birikimi ile ilgili daha derin kökleri vardır. Zerdeçalın bağışıklık modüle edici etkisi ve detoks ve anti-inflamatuar özellikleri semptomları kolaylaştırır ve alevlenmeleri önler.

7. Otoimmün Hastalıklarından Korur.

Otoimmün hastalıklar, bizi patojenik mikroplar ve toksik maddeler gibi yabancı maddelerden koruyan bağışıklık sistemimizin hatalı eyleminden kaynaklanmaktadır. Açıklanamayan bazı nedenlerden dolayı bağışıklık sistemi kendi dokularımıza ve organlarımıza karşı döner ve romatoid artrit, lupus, skleroderma, sedef hastalığı gibi otoimmün hastalıklara neden olur. Ana tıp alanındaki bu hastalıkların tedavisi, semptomların bastırılmasıyla sınırlıdır nedenleri belirlenemiyor.

İnsanlar çoğu zaman sadece semptomları azaltmakla kalmayıp, bitkisel ilaçlarla alternatif tedavilerle birlikte uzun süreli remisyonları veya komple tedaviyi bildirirler. Zerdeçal bu bağlamda, özellikle de sindirim sistemi, deri ve eklem problemleri durumunda yüksek puanlar verir. Zerdeçal sütü, bu harika otun bağışıklığı modüle eden faydalarını türetmek için uygun bir yoldur.

8. Baş Ağrısı ve Miğren Tedavisinde Etkilidir.

Bir fincan ılık zerdeçal sütü, sinüs tıkanıklığı veya stres yüzünden baş ağrılarını rahatlatabilir. Zerdeçal mukus akışını arttırır, ayrıca dokusunu hafifletir ve sinüs drenajını arttırır.

Zerdeçalin kan inceltici etkisi çok iyi bilinmektedir çünkü diğer kan incelticilerini kullanıyorsanız bunu önlemek için sıklıkla yapılan uyarıdan da görebilirsiniz. Kan dolaşımını doğal olarak iyileştirir, böylece sık baş ağrısı ve migrenden muzdarip insanlar düzenli olarak zerdeçal sütü içebilirler.

9. Kadınların Üreme Sağlığına Fayda Sağlar.

Zerdeçal kadınların üreme sağlığını geliştiren, hafif fitoöstrojen gibi davranır. Hormonal yetersizlik nedeniyle sorun yaşayan kadınlarda doğurganlığı artırır. Ağrılı dönemleri olan kadınlar, dönemin haftasında alınan zerdeçal sütün rahatlamasını buluyor. Menapoz sonrası belirtileri de hafifletir.

Zerdeçal ağrıya bağlı dönemleri azaltırken, menstrüel deşarjın serbest akışını teşvik eden uterus uyarıcıdır. Bu nedenle gebelik sırasında terapötik dozlarda zerdeçiklerden kaçınılmalıdır.

10. Antikanser Özelliğine Sahiptir.

Zerdeçalteki kurküminin, kanser hücrelerini öldürmesi (apoptoz) ve diğer alanlara yayılmalarını (metastazı) laboratuar çalışmalarında önlediği gösterildi. Göğüs, prostat, cilt, kolon ve akciğer kanserlerine karşı etkili olduğu bulunmuştur. Birçok kanserli büyüme, başlangıç ​​aşamasında onları izlemenin çok daha kolay olacağı keşfedilmemiş ve tedavi edilmemiş haldeydi. Zerdeçal sütünü düzenli olarak içmek habis büyümeleri önlemenin yanı sıra erken evredeki ilerlemelerini durdurmaya da yardımcı olabilir.

11. İyi Bir Uyku Yardımcısıdır.

Yatmadan önce sıcak süt içilmesi, beynin serotonin seviyelerini artırabilir amino asit triptofan nedeniyle uykusuzluk için iyi bilinen bir çaredir. Bu nörotransmitter kimyasal gevşeme, sakin ruh hali ve uykuyla ilişkilidir. Sütün triptofanı içermesine karşın, sütteki diğer rakip amino asitler nedeniyle beyindeki biyoyararlanımı genellikle düşüktür. Zerdeçal bunu değiştirebilir.

Zerdeçal, kandaki insülin seviyelerini yükselterek, rakip amino asitlerin vücut dokularına girmesini de arttırdığı bilinmektedir. Bununla birlikte, triptofanı tek başına bırakarak serotonin üretiminde beyni kullanılabilir hale getirir. Bu, zerdecik sütün düz sütten neden uyku uyarma konusunda daha faydalı olduğunu açıklayabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?