Yeşil İncir Reçeli Tarifi

Yeşil İncir Reçeli Tarifi

Yeşil incir (halk dilinde erkek incir) reçeli reçelden iyi anlayanlar için her zaman ilk 5 te yerini almıştır, olgun incir reçeline nazaran yapımı daha zor ve uğraş gerektirir. Her mevsim bulunması zor olan incir ilkbahar sonlarına doğru olmaya başlar. Yakınlarınızda incir ağacı varsa şanslısınız kendinizde toplayabilirsiniz. Şimdi gelelim yeşil incir reçelimizin tarifine;

Yeşil İncir Reçeli için Malzemeler:

-1 kilo olgunlaşmamış yeşil incir

-1,5 Kg. toz şeker

-Yarım limonun suyu

-4 tane kuru karanfil

Yeşil İncir Reçeli Tarifi:

  • Önce incirleri iyice yıkıyoruz ve kabuğunu ince bir şekilde soyuyoruz,soyulmuş incirleri derin ve geniş bir tencereye bol su koyarak içine atıyoruz ve incirlerimiz tencerenin dibine çökene kadar kaynatıyoruz. Yaklaşık 15-20 dakikada çökerler.
  • Ham incirin tadı acıdır ve acısını almak için,kaynattığımız incirleri bir süzgeçten süzüp 4-5 kere bol suda çalkalıyoruz, çalkaladıktan sonra 3 saat kadar soğuk suda bekletip bu kez incirleri tek tek elimizde sıkıp suyunu çıkartıyoruz tekrar soğuk suda bekletiyoruz ve tekrar sıkıyoruz.
  • Yaklaşık 1 litre suya,şekerimizi ilave edip kaynatıyoruz.
  • Şekerli suyumuz kaynadıktan sonra içine karanfil ve incirlerimizi atıp yaklaşık 25-30 dakika daha,incirler reçel kıvamına gelene kadar kaynatıyoruz.
  • Son olarak limon suyunuda ekleyip 5 dakika kadar daha kaynatıyoruz.
  • Sıcak reçelimizi kavanozlara doldurup oda sıcaklığında kavanozların ağzı açık şekilde ama toz, kir girmeyecek bir ortamda soğumaya bırakıyoruz soğuduktan sonra ağzını sıkıca kapatıyoruz.

Yapımı için çok uğraştığımız reçelimizi tamamladık.

Afiyet olsun!

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz