• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Yasemin Çayının Faydaları ve Zararları

Yasemin Çayının Faydaları ve Zararları

Tropik bir bitki olan yasemin çayı en çok stres azaltması özelliği ile bilinir ve bu sıralamayı antioksidan özeliği takip etmektedir. Bir çok türde kullanılan yasemin çayının başlıca türleri siyah çay, beyaz çay, yeşil çay ve oolong çayıdır. Yasemin çayı vücudumuzda nadir bulunan kateşin ve epikateşin gibi antioksidanları temin etmenin en kolay ve faydalı yoludur. Yasemin çayı kalp krizini azaltmak,  diyabete önlem almak, yaşlanmayı engellemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek,  soğuk algınlığı ve gribi tedavi etmek, kilo vermeye yardımcı olmak, kanseri önlemek  gibi sağlığımız açısından bir çok fayda da sağlamaktadır.

Yasemin Çayının Faydaları Nelerdir?

 1. Kanser riskini azaltır
 2. Antioksidan özelliği vardır
 3. Kardiovasküler (kalp ve damar ) sağlığını destekler
 4. Stresi azaltır
 5. Yaşlanmayı geciktirir
 6. Kan dolaşımını düzenler
 7. Diyabeti önlemede etkilidir
 8. Bağışıklık sistemini destekler ve güçlendirir
 9. Sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir
 10. Kireçlenme ve eklem ağrılarına iyi gelir
 11. Soğuk algınlığı ve gribe karşı etkili bir silahtır
 12. Bakterilerle savaşır
 13. Kilo vermemize yardımcı olur
 14. Konsantrasyonu sağlar.
 1. Kanser riskini azaltır: Yapısında bulunan kateşinler sayesinde yasemin çayı oluşan serbest radikalleri fark eder ve savaşır. Kanser oluşumunda etkisi olan bu serbest radikaller yasemin çayı tarafından ortadan kaldırılarak kanser hastalığına yakalanma riskinide azaltmış olur. Ayrıca yasemin çayının yapısında barındırdığı epigallokateşin gallat gibi polifenoller içermesi kanser önleyici özelliklerini arttırmaktadır. Polifenoller serbest radikaller ve diğer zararlı veya kanserojen istilacılara karşı savunma oluşturur ve bağışıklık kazandırır.
 2. Antioksidan özelliği vardır: Yasemin çayının kendinden bahsettirdiği en önemli özelligi yüksek oranda bulunan antioksidan özelliğidir. Bu hususta kendinden ve isminden sıkça bahsettiren yasemin çayı  yapısında bolca kateşin bulundurmaktadır. İnsan vücudunda az bulunan ve takviyesi zor olan kateşinler önemli bir antioksidan olup vücutta oluşan serbest radikalleri yok etmekte görev almaktadır. Antioksidanların farklı özelliklileri vardır örneğin yeşilçay ve melisa karışmında theaflavin antioksidanı bulunmaktadır ancak antioksidanların en önemli çeşitleri kateşinlerdir.
 3. Kardiovasküler (kalp ve damar ) sağlığını destekler:  Kanda bulunan LDL kötü kolestrol  damar tıkanıklığına yol açar ve kalp krizi riski oluşturur.  Yasemin çayı LDL kütü kolestrolü engelleyerek kardiovasküler sistemi güvence altına alır ve kalp krizini yüksek ölçüde engeller.
 4. Stresi azaltır: Yeşil çay ile harmanlanan yasemin çayının sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Stresi azaltarak gerginlik ve endişeleri yok eder. Eğer stresli bir işinizin olduğunu düşünüyorsanız ve ya stresli bir hayat yaşıyorsanız yasemin çayı sizin için ideal bir çay çeşididir. Etkisini bir kaç dakika içerisinde gösteren yasemin çayı  sizi stresten uzaklaştırmakta ve böylece adını  sakinleştirici çaylar listesine yazdırmayı başarmıştır. Yasemin çayı kokusunun kalp hızına etkisi ve duyulara olan sakinlik etkisi de vardır. Kalp çarpıntınız var ise anlık olarak 5 dakika yasemin çayı koklayarak çarpıntınızı durdurabilir ve rahatlayabilirsiniz. Yapılan bir araştırmada yasemin çayı koklamayan ve ya kokusundan haz etmeyen insanların oldukça endişeli bir yapıya sahip olduğu ortaya koyulmuştur.
 5. Yaşlanmayı geciktirir: Vücutta serbest radikallerin oluşması yaşlanmayı hızlandırmakta ve kırışıklıkları çoğaltmaktadır. Yasemin çayının antioksidan özelliği burada da gün yüzüne çıkmış ve çoğu kadının yüzünü güldürmüştür. Deforme olmuş serbest radikallerle mücadele etme özelliğine sahip olan antioksidanlar yasemin çayında bol miktarda bulunmakta ve bu sayede yaşlanmayı geciktirmektedir. Bu yönü ile de aktarlarda oldukça talep görmekte olan yasemin çayı kendini kanıtlamıştır.
 6. Kan dolaşımını düzenler: Kan dolaşımı  sağlığımız için oldukça önemlidir organlara oksijen ve besin bilindiği gibi kan yolu ile taşınmaktadır ve besin ve ya oksijensiz kalmış bir organ hasara ve ya doku ölümüne sebep olabilir ve bu nedenle ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Yasemin çayı kan dolaşımını düzenleyerek sağlığımızı bu yönden de güvence altına alır ve kan basıncı ile oluşabilecek felç,  kan pıhtılaşması, beyin hasarı ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara karşı önlem alır.
 7. Diyabete etki eder: Yasemin çayı içmek diyabetin olumsuz etkilerini azaltır ve diyabeti önlemeye yardımcı olur.
 8. Bağışıklık sistemini destekler: Bağışıklık sistemi tüm hastalık çeşitlerine karşı gelen ilk savunma hattımız dır. Yasemin çayının yapısında bulundurduğu antioksidanlar bu hususta da kendilerini belli ederek savunma hattını güçlendirir ve hastalıklara karşı direnç kazandırır.
 9. Sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir: Sindirim sistemi bozukluğu ile oluşan hazımsızlık kabızlık gibi rahatsızlıklar günlük olarak yasemin çayının düzenli tüketimi ile ortadan kalkar ve sağlıklı sindirim sistemi organlarına sahip olabilirsiniz. Ayrıca serbest radikaller üzerinde oldukça etkili olan yasemin çayı sindirim organları kanser riskini de ortadan kaldırır.
 10. Kireçlenme ve eklem ağrılarına iyi gelir: Yasemin çayı iltihap önleyici özelliği ile eklemlerde oluşan iltihaplanma riskini ortadan kaldırarak eklem ağrısı kireçlenme gibi kronik rahatsızlıkları ortadan kaldırır ve şişliği önler.
 11. Soğuk algınlığı ve gribe karşı etkili bir silahtır: Sahip olduğu antibakteriyal içerik ile yasemin çayı grip ve soğuk algınlığı tedavilerinde sıklıkla kullanılır. Bu hastalık belirtilerinden kendinizde fark ettiğinizde yasemin çayı içebilir ve tam olarak hasta olduğunuzu dahi hissetmeden atlatabilmeniz mümkün.
 12. Bakterilerle savaşır: Bugüne kadar bakterilerin kötü olduklarını ve hasta ettiklerini duymuş olsak da bakterilerin organizma döngüsüne ve kusursuzluğuna katkı sağlayanları da var. Yasemin çayı ise bu hususta zararlı bakterileri ayır edip öldürürken yararlı bakterilerin oluşumuna katılır ve çoğalmalarını sağlar.
 13. Kilo vermemize yardımcı olur: Sizlerde kilo vermenin kısa yoldan çözüme kavuşmasını isteyenlerdenseniz yasemin çayını denemeniz gerek. Tabi ki dikkatli tüketimin başını çektiği diyet listelerinde yasemin çayı da oldukça rövanşta sebebi ise yasemin çayı metobolizmayı hızlandırır ve size kilo vermeniz konusunda yardımcı olur. Tabi ki tadı ve kokusu yönünden oldukça hoş olan yasemin çayının oturduğunuz yerden siz istediğinizi tüketmeye devam ederken sihir etkisi yaratmasını beklemeyin. E bu kadar faydasını sıraladık birazda bu hususta sizin yasemin çayına yardımcı olup ve  diyet listenize uymanız da yarar var.
 14. Konsantrasyonu sağlar: Doğal bir kafein kaynağı olan yaseminli yeşil çay farkındalık sağlar, uykuyu açar ve konsantrasyonu güçlendirir.

Yasemin Çayının Zararları

 • Yasemin çayının erken kasılmalara sebeb olabilmesi açısından hamile kadınlara önerilmez.
 • Aç karına yasemin çayı tüketmek için de barındırdığı asit nedeni ile bağırsak ağrılarına ve bağırsaklarda oluşabilecek her türlü rahatsızlığa kapı aralamaktadır.
 • Yasemin çayı yapısında kafein bulunduğu unutulmamalıdır ve uzmanlar bu hususta hassas olanlara tavsiye etmemektedir.
 • İçerdiği kafein nedeni ile emzirme dönemindeki kadınlara da tavsiye edilmemektedir.
 • Yasemin çayı stresten uzaklaştırma özelliği ile tanılır ancak bol miktarda tüketilmesi kafein varlığı ile strese yol açarak ters etki vermektedir.
 • Tabi ki her şeyin fazlasının zarar olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim.

Sağlıkla Kalın..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?