• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Süt ve süt içmenin faydaları nelerdir ?

Süt ve süt içmenin faydaları nelerdir ?

Her yer de kolaylıkla ulaşabileceğiniz inek sütünün kullanım alanı da oldukça geniş bu yüzden buzdolabımızdan eksik etmediğimiz  inek sütü aslında sağlığımız için de yüksek oranlarda  fayda sağlamaktadır. Özellikle kalsiyum içeriği ile kemiklere fayda sağladığının bilinmesi üzerine gelişim çağın da olan çocuklar için önerilen ve belkide sizlerinde çocukluğunuzda annenizin arkanızdan bir bardak süt diye dolanması veya gece yatarken sabah kahvaltıda sizlere sürekli süt içermesi gibi anılarınız vardır ancak giriş kısmında hatırlatmak isterim ki her şeyin fazlası zarar sütün de elbetteki yan etkileri olduğu gibi zararları da bulunmaktadır.  Tabii ki sadece kemikler için faydalı olmayan inek sütü bağışıklık sistemini güçlendirmeye, kalp sağlığına, diyabeti engellemesi, ödem atıcı özelliği, dişler üzerinde ki etkisi, büyüme hormonlarını uyarıcı özeliği, tok tutma yeteneği ile kilo vermeye yardımcı olması gibi bilinen faydaları bulunmaktadır.

Süt İçmenin Faydalar Nelerdir ?

 • Sağlıklı kemikler ve dişlere faydalıdır.
 • Kalp sağlığında etkilidir.
 • Diyabeti Önler
 • Büyümeye ve gelişmeye faydalıdır.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.

Sağlıklı Kemikler ve Dişler:

Tüm dünya üzerinde gidebileceğiniz her yerde  sütü mutlaka duyarsınız. Doğduğunuzdan bu yana belkide en sık tükettiğiniz gıda olabilir süt ve en çok bilinen faydasının kemiklere olan etkisi olduğunu inkar edemeyiz haliyle sebebi ise belkide piyasadaki tüm reklamlarının kemikler üzerindeki faydası  üzerine kurgulanmış olması olabilir. Hatta bunu inkar etmek çok güç olacaktır. Sütün içeriğinde bulunan zengin kalsiyum, önemli mineraller ve yüksek oranda içeriğinde barındırdığı proteinler  sayesinde süt yalnızca kemiklere değil dişlerimiz açısından da oldukça faydalıdır. Bununla beraber yaşınız ilerledikçe beraberinde gelen kemik ve eklem hastalıklarından sizleri koruyarak yaşlılığınızda bile dinç kalmanıza olanak sağlamaktadır.

Süt Kalp Dostudur :

Doğal ortamda hormonsuz beslenen inekler sadece çimle beslendiği için yapısında yüksek oranda omega-3 barındırmaktadır. Tabii ki omega-3 oranı söylediğimiz gibi ineğin nerede ve nasıl beslendiğiyle ilişkilidir ve bu oranlar bu duruma bağlı olarak  değişiklik gösterebilmektedir. Omega-3 asitleri vücuda takviye yapılan iyi kolesterol anlamına gelmektedir. Bu sayede ise kalp sağlığını yüksek ölçülerde destekleyen inek sütü kardiyovasküler problemlerin önüne geçerek sizleri kalp krizi ve kalple ilişkilendirilen hastalıklara karşı korumaktadır.

Diyabeti Engeller: 

Araştırmacılar tarafından yürütülen bu araştırmalar sonucunda düzenli olarak süt tüketmenin kan şekerinin dengelenmesine katkı sağladığı sonucuna varılmıştır. İçerisindeki yüksek B vitamini seviyesi ve önemli mineraller sayesinde metabolizmanın sorunsuz çalışmasına sağlayan inek sütü yiyeceklerin sindirimine etki sağlayarak kandaki glükoz ve insülin seviyelerini dengelemektedir. Kan şekeri seviyeleri ise stabil kaldığı sürece diyabet hastalığının ilerlemesini engeller ve hatta oluşumunu engeller.

Büyüme ve Gelişmeye Sütün Faydası:

Bir çok tipte protein olmasına karşılık proteinin en önemli faydası ise vücut fonksiyonlarını etkilemesidir.  İnek sütü içe zengin protein içeriğinin yanı sıra tam proteinleri içeriğinde barındırmaktadır. Bu proteinler vücut da direk kullanılarak bizlere enerji sağlar ve gelişme konusunda destek vericidirler. Çocuklar için düzenli olarak süt tüketmek bu sebebi ile  oldukça önemlidir. Yapılan araştırmaların sonucunda ulaşılan verilere göre ise inek sütü sadece fiziksel büyüme ve gelişmede değil mental büyümede de oldukça önemlidir.  Bu sebebi ile çocuklarınıza süt içirmeniz uzmanlar tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur 

Yüksek miktarda protein ve düşük karbonhidrat içeriği sayesinde tüketiminden sonra kendinizi tok hissetmenizi sağlayan inek sütü aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır ve içeriğindeki protein sayesinde enerji üretimi sağlar . böylece daha hareketli olmanıza olanak tanıyan inek sütü kilo vermenize tam gaz destek olmaktadır.

İnek sütü İçeriğinde Neler Vardır?

 • B vitamini,
 • D vitamini,
 • Proteinler,
 • Çeşitli mineraller,
 • Organik bileşikler
 • Antioksidan açısından zengindir.

Tavsiyeler: sütün bilinen yan etkisinin olmaması ile beraber reflünüz varsa sıklıkla tüketmemenizi ve her şeyin fazlasının zarar olduğunu yazıya son verirken tekrar  hatırlatmak isterim.

Sağlıkla Kalın..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?