• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Semizotunun Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Semizotunun Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Semizotu ekşi ve tuzlu tadı bulunan oldukça faydalı bir bitkidir. Bu bitki benzerleri gibi oldukça faydalıdır ve aynı zamanda da lezzetlidir. Semizotunun faydaları arasında kan dolaşımı hızlandırmak bulunmaktadır. Bunun sebebi de içerisinde oldukça fazla demir ve bakır minerallerinin bulunmasıdır. Bu sebeple de vücudun önemli kısımlarına daha fazla oksijen gelmektedir bu da dolaşımın oldukça hızlanmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda demir ve bakırın bol olması sebebiyle saçlarında dökülme tarzı sorunlar yaşayan kişiler de bol bol semizotu kullanmaktadır. Bilindiği gibi demir ve bakrı saçların en iyi dostları arasında gösterilmektedir. Sindirim sistemi konusunda sıkıntı yaşayan kişilere de semizotu kullanmaları önerilir. Bunun sebebi sindirim sistemini oldukça rahatlatmasıdır. Bu sebeple kabızlık, ülser gibi sorunlarla karşı karşıya kalan birçok kişi semizotu kullanarak bu sorunların geçmesini beklemektedir. Ayrıca basur için de kullanıldığı görülmektedir. Türkiye’de olmasa da Çin’de birçok yerde hastanelerde dahi bu tarz sorunların çözülmesi için semizotunun kullanıldığı görülmektedir.

Ayrıca A ve C vitamini bakımından oldukça zengin olduğu için de antioksidan görevini de başarıyla görmektedir. Bu da kanserin önlenmesi bakımından oldukça değer taşımaktadır. Özellikle ağız ve akciğer kanseri için semizotunun iyi geldiği görülmüştür. İçerdiği vitaminlerle kanserin yayılmasını ciddi bir oranda etkilemektedir. Kemikler için de iyi bir dosttur. İçerisinde kalsiyum, demir ,magnezyum ve birçok vitamin bulunduğu için kemiklerin iyileşmesinde ve gelişmesinde büyük rol oynamaktadır. Bu sebeple ilerleyen yaşlardaki kişilerin semizotunu düzenli bir şekilde kullanması durumunda kemik erimesi tarzı sorunlarla karşı karşıya gelme ihtimali de azalmış olacaktır. Kalori bakımından da oldukça düşük olduğu için kilo vermek isteyen kişiler de gönül rahatlığıyla tüketebilir. Bu faydalarının dışında cilde iyi gelmesi, kansızlığa iyi gelmesi gibi birçok faydası da bulunmaktadır.

Semizotu Kullanımı

Semizotu kullanımı birçok farklı şekilde gözükmektedir. Semizotunun en sık kullanıldığı şekli salata şekli olmaktadır. Tüm salatalara semizotu ekleyerek salatanın hem lezzeti artırılır aynı zamanda daha sağlıklı bir salata yapılmış olur. Bir diğer kullanım şekli çorba şeklidir. Semizotu çorbasını yapmak hem pratiktir hem de lezzet olarak oldukça güzeldir. Semizotu çorbası genellikle mercimekle birlikte yapılmaktadır. Çoğu kişi de cacığın daha farklı olması için salatalarda salatalık yerine semizotu tercih ederler bazıları da normal bir şekilde cacığa semizotu eklerler. Ispanağa daha farklı bir tat arayanlar için de birçok kişi ıspanağa semizotu ekleyerek o şekilde kavururlar. Bunun dışında böreklerde iç malzeme olarak kullanıldığı gibi turşusu da yapılabilir. Ayrıca birçok kişi garnitür olarak da kullanmaktadır. Görüldüğü gibi semizotu birden çok kullanıma sahiptir ve hepsi de oldukça lezzetlidir. Yarar bakımından da birbirlerinden pek bir farkları da bulunmamaktadır.

Semizotu Zararları

Semizotu zararları çok nadir görülse de bazı durumlarda görülebilmektedir. Bunun da kendine özel durumları bulunmaktadır. Özellikle oksalat içerdiği için böbrek taşı konusunda sıkıntı yaşayan ya da sıkıntı yaşaması muhtemel olan kişilerde semizotunun zararlı olabilmektedir çünkü çok tüketilmesi halinde bir yan etkisi de böbrek taşı oluşturmasıdır. Fakat yoğurdun oksalatı bir hayli düşürdüğü düşünülürse semizotunu yoğurtla birlikte tüketen kişilerde bu şekilde bir riskin görülemeyeceğini söylemek mümkün olacaktır. Ekşi bir yapısı olduğu için bir öğünde gereğinden fazla tüketilmesi durumunda kişinin midesinde hafif çapta bir yanma oluşturabilir. Aynı zamanda bağırsakları çalıştıran bir yapısı olduğu düşünülürse de az olsa ishal oluşturma riski de bulunmaktadır. Ayrıca kişinin diğer yeşilliklere alerjisi olması durumunda büyük ihtimalle semizotuna karşı da alerjisi vardır ve bu sebeple bir uzmandan fikir almadan tüketmemelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?