• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Şekerin Zararları

Şekerin Zararları

Kalp rahatsızlığı için büyük bir risk oluşturmanın yanı sıra, şekerin diğer zararlı etkilerinin sadece bir kısmı şunlardır:

Şişmanlık

Şekerin beyindeki ve hormonlardaki etkileri, yağ kazanma felaketi için bir reçetedir. Tokluk düştükçe bağımlılığa neden olur, böylece daha çok şey istersiniz. En fazla şekeri tüketenler, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, aşırı kilolu veya obez olma olasılığı yüksektir.

Kanser

Şeker, dünyadaki ölümlerin önde gelen nedenlerinden biri olan kanser riskini artırır. Birçok uzman, insülin seviyeniz sürekli yükseldiğinde şeker tüketimiyle olan bir şeyin kanser gelişimine katkıda bulunabileceğine inanıyor. Sadece tüketen şeker değil aynı zamanda iltihaplanmanın önemli bir sürücüsü olan metabolik sorunlarla bağlantılıdır, başka bir kanser risk faktörüdür.

Tip II Diyabet

Kronik olarak yükselmiş insülin seviyeleri diğer ciddi problemlerle sonuçlanabilir. İnsülin giderek kötüleştiği için pankreas işini düzgün yapamaz ve kan şekeri düzeylerini düşük tutmak için yeterli insülin üretemez; bu da tip II diyabetle sonuçlanır.

Alkole Bağlı Olmayan Yağlı Karaciğer Hastalığı

Fruktoz karaciğerde yağa dönüştüğünde, VLDL kolestrol partikülleri olarak gönderilir, ancak bu yağın tamamı dışarı gönderilmez, bazıları karaciğere yerleşir. Bu durum, Batı dünyasında gittikçe artan bir sorun olan alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığına ve metabolik hastalıklarla güçlü bir şekilde bağlantılı olmasına neden olabilir. Ayrıca, karaciğeriniz öncelikle içeri giren toksinlerin vücudunun temizlenmesinden sorumlu olan organ olduğundan sağlıklı, iyi işleyen bir karaciğer genel olarak sağlık için gereklidir.

Depresyon, Kaygı ve Odak Eksikliği

Şeker aklımıza da hasar verir. Birden fazla çalışma, tüketilen şeker miktarı ile üzüntü, sosyal çekilme ve uyuşukluk gibi anksiyete gibi depresyon riski arasında güçlü bir bağ olduğunu öne sürdü. Bir sürü şekeri yedikten sonra bunu duygusal olarak boşalttığını hissettiniz mi? Bunun sebep olduğu kazanın hem fiziksel hem de duygusal olmasıdır. Bir şekerle doldurulmuş diyet, depresyonun daha büyük örnekleriyle de ilişkilendirilen vücudun her yerinde daha yüksek seviyelerde iltihaplanma düzeyine yol açar. American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan Kadın Sağlığı Girişimi’nin analizi, rafine edilmiş tahıl ve şeker yedikten sonra bir kadının kanının ne kadar yüksek olursa depresyon riskinin o kadar yüksek olduğunu bulmuştur.

KAYNAKLAR :

http://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/article-abstract/2548255

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14713323

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20518077

http://ajcn.nutrition.org/content/early/2015/06/24/ajcn.114.103846.abstract

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?