• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsak kullanımının bilinen faydaları antik çağlardan günümüze kadar merak edilen ve araştırılan bir konu olmuştur. Hem çok faydalıdır, hem de kullanım alanları çok geniştir. Fiyatı da uygun olduğundan dolayı insanlar kolay şekilde sarımsağı satın alabilirler.

Faydaları Saymakla Bitmeyen Sarımsak Nedir?

Peki, sarımsak nedir? Sarımsak soğanlı bir bitki olan Allium Sativum’dan elde edilmektedir. Bu bitkinin boyu yaklaşık 25 ile 100 santimetre kadardır. Yaprakları ve sapında kendine has hoş bir kokusu ve yağlı bir dokusu vardır. Türkiye’nin hemen her yerinde sarımsak yetiştirilebilmektedir. İçerisinde zengin miktarda A vitamini başta olmak üzere B ve C vitaminlerini de barındırır. 100 gramında 150 kalori bulunmaktadır. Sarımsağın Mısırlılar, Babiller ve Yunanlılar tarafından tüketildiği kanıtlanmıştır. Hipokrat’ın çok çeşitli hastalıklara karşı reçetede sarımsak yazdığı belirtilmiştir.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın faydaları nelere iyi gelir diye merak edenler, pek çok farklı alanda fayda sağlayabilirler.
1. Sarımsak sayesinde kansere yakalanma oranı düşer.
2. Sarımsak kan dolaşımını hızlandırarak felç gibi hastalıkların önüne geçilir.
3. Sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden, hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
4. Tansiyon düşürülmesi için sarımsaktan faydalanılabilir.
5. İdrar söktürücü özelliği vardır.
6. Vücutta kireçlenmelerin önüne geçilir.
7. İştahı açtığından kilo almak isteyen kişiler sarımsak tüketebilirler.
8. Beyin hastalıklarının giderilmesi için sarımsak birebirdir.
9. Sarımsak cinsel gücü artırır.
10. Hücreleri yenileyerek, yaşlanma ve yaşlanmanın etkileri ile savaşır.
11. Bağırsakları temizler.

Sarımsağın İyi Geldiği Bilinen Hastalıklar Nelerdir?

Sarımsak özellikle bronşit, ayak mantarı, damar tıkanıklığı, tirkakilik, prostat kanseri başta olmak üzere kanser hastalıkları, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol hastalıklarına karşı iyi gelmektedir.

Saç Dökülmesine Karşı Sarımsak Kürü

Sarımsağın saça faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Her gün bir diş sarımsak yutarak saç dökülmenizi durdurmanız mümkün. Kokusundan rahatsız olmayan kişiler sarımsak ile direk olarak uygulayabilecekleri tarif mevcuttur. Direk uygulanacak tarif için 3 diş sarımsağı güzelce ezin ve içerisine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Saçlarınızı önceden temizleyin ve bu karışımı masaj yaparak saç derinize uygulayın. Saçlarınızı daha sonra havlu ile sararak karışımı kafanızda 1 saat kadar bekletin. Daha sonra bol su ile durulayın ve kokulu bir şampuan ile saçlarınızdan sarımsak kokusunu giderin. Sarımsak kokusundan rahatsız olan kişiler sarımsağı yutarak da sarımsağın saç dökülmesini önleyen özelliğinden faydalanabilirler. Sarımsak yutan kişiler saç dökülmesini durdurmakla beraber sarımsak yutmanın cilde faydaları bulunduğundan sarımsağın cilt üzerindeki faydalarına da şahit olacaklardır.

Yüksek Tansiyonu Olan Kişiler Sarımsak Sayesinde Tansiyon Problemlerinden Kurtulabilirler

Sarımsak toplam kolesterol ve LCL adı verilen kolesterolün düşürülmesi için son derece etkilidir. Yapılan çalışmalara göre sarımsak yüzde 10 oranında kötü kolesterolü düşürmüştür. LDL adı verilen kolesterol kötü kolesterol demektedir. HDL de iyi kolesterol anlamına gelmektedir. Yapılan araştırmalar sarımsağın HDL üzerinde bir etkisi olmadığını fakat kötü olan kolesterolü düşürdüğünü göstermiştir. Çalışmada 50 kişi üzerinde deney yapılmıştır ve 40’ında kolesterolün düşürüldüğü gözlemlenmiştir.

Sarımsak Çeşitleri Nelerdir?

Sarımsak yetiştiği bölgeye göre, toprağa, tadına ve kokusuna göre farklı isimlerle adlandırılmaktadır. Kastamonu sarımsağı en ünlü olanlardan bir tanesidir. Piyasada sıkça aranır. Kabuklarının rengi pembedir. Edirne sarımsağı ise bej ve beyaz renkli kabukları vardır. Trakya bölgesinde yetiştiği için Edirne sarımsağı olarak anılmıştır. İspanyol sarımsağı da sevilen sarımsak türlerinden bir tanesidir. Ülkemizde bulunmamasına rağmen, Avrupa’da en çok tercih edilen sarımsak türlerinden bir tanesidir. Mideye çok faydalı olduğu biliniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?