• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Rezene Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Rezene Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir ?

Maydanozgiller  familyasına ait olan ve uzun ömürlü olması ile yılın her mevsiminde kolayca bulabileceğiniz otsu bir kokuya sahip olan bir bitkidir rezene.  Sarıya çalan yeşil gövdesi, sarı çiçekli ve tüysüz yaprakları olan ve 2.5 metre boyuna ulaşabilen Akdeniz kıyılarını süsleyen bir bitkidir. Baharat olarakta kullanılabilen rezenenin olgun ve öğütülmüş tohumlarından rezene çayı hazırlanmaktadır. Anethole, fenkondan ve estragole gibi önemli uçucu yağ bileşikleri açısından oldukça zengin olan bu tohumların antispazmodik, anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel, antimikrobiyel özellikleri olduğuna inanılmaktadır. Bu nedenle rezene çayı geleneksel olarak gastrointestinal sistem (sindirim sistemi)  hastalıklarına, şişkinlik ve gaz problemlerine iyi gelmektedir. Ancak rezenenin faydaları sadece bununla sınırlı kalmayarak obezite, tansiyon, regl ağrıları ve sakinleştirici gibi bir çok faydalı etkisi bulunmaktadır.  Bende sizler için rezenenin en bilinen 9 faydasını sizler için sıraladım ancak öncelikle rezenenin besin değeri  hakkında biraz bilgi vermek isterim.

 • Kalori (kcal)                
 • Toplam yağ                  
 • Kolesterol                    
 • Sodyum                        
 • Potasyum                    
 • Karbonhidrat          
 • Diyet lifi                      
 • Protein                      
 • A vitamini                
 • C vitamini                
 • Kalsiyum                  
 • Demir                
 • D vitamini                
 • Piridoksin                
 • B12 vitamini            
 • Magnezyum  

Rezene Çayının Faydaları

 1. Rezene çayı sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.
 2. Rezene çayı obeziteyi önler.
 3. Rezene çayı kanser oluşumunu engeller ve vucüdunuzu bu hastalığa karşı direnç kazandırır.
 4. Adet döngüsünü düzenler.
 5. Sakinleştirici özelliği vardır.
 6. Tansiyonu düzenler.
 7. Bakteri ve manter enfeksiyonlarını tedavi eder.
 8. Rezene çayının kolik özelliği vardır.
 9. Soğuk algınlığına karşı etkilidir.

Rezene Çayının Faydalarını İnceleyelim:

 1. Rezene Çayı Sindirim Sistemi Rahatsızlıklarına İyi Gelir:

Rezene mide ve bağırsak gazı, hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık ve hatta mide ekşimesi gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına oldukça iyi gelmektedir. Rezene bitkisinin sindirim sistemini uyarması ile bu bitkiden yapılan razene çayı sindirim sistemini yatıştırmaya ayrıca radyasyon ve kemoterapi tedavileri sonrası sindirim sisteminin yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Hazımsızlık çeken kişilerin rezene çayı içmeleri tavsiye edilmektedir.

 1. Rezene Çayı Obeziteyi önler:

Rezene çayı açlık hissinizi yatıştırarak bünyeniz üzerinde tamamen bir tokluk hissi uyandırır. İştahı azaltarak tokluk hissini ortaya çıkaran razene çayı obeziteye karşı çıkabilmek için mükemmel bir kaçış yöntemidir. Taze rezene ile hazırlanmış rezene çayı doğal bir yağ yakıcı gibi çalışarak metabolizmayı hızlandırır ve yağları parçalamaya yardımcı olur bu sayede fazla kilolarınızdan kurtulmanıza katkı sağlamaktadır.Ayrıca rezene çayı vücudunuzda ki su tutumunu azaltarak ödem oluşumlarınızı engeller.

 1. Rezene Kanser Oluşumunu Engeller ve Vücudunuzu Bu Hastalığa Karşı Direnç Kazandırır:

Yapılan araştırmalara göre rezene çayı serbest radikal oluşumunu engellemekte ve hücre değişimlerine karşı hücrelere direnç kazandırmaktadır. Bu nedenle kanser tedavisinde kullanılan rezene çayı  özellikle kolon kanserine karşı koruyucu olarak tüketilmektedir. Çünkü kolondaki kanserojen toksitlerin atılmasına yardırdımcı olur. Ayrıca rezene bitkisinde anetol adında bir anti-inflamatuar fitobesin vardır ve anti-kanser etkilere sahiptir bu nedenle rezene çayı meme kanserine karşı etkilidir. Bu nedenle uzmanlar tarafından kansere koruyucu olarak önerilmekte ve kullanımı uygun görülmektedir.

 1. Adet Döngünüzü Kontrol Altına Alır:

Stres, kötü beslenme, anemi, hava koulları gibi birçok faktör adet döngüsünde değişiklid ve düzensizliklere neden olabilmektedir. Bu durumda adet kanamalarınızı daha yoğun veya adey dönemlerinizi daha ağrılı geçirmenizede olanak sağlar. Ancak rezene bitkisi emmenagogue özelliğine sahiptir ve bu sayede rezene çayı adet döngüsü ve akışını düzenlemektedir. Ayrıca rezene bitkisinin spazmları azaltma özelliği sayesinde rezene bitkisinden demlenen çay ise adet döneminde oluşan şiddetli karın ağrıları önlenmektedir.

 1. Sakinleştirici Özelliği Vardır:

Kokusu ve tadıyla göüllerinizi fetheden rezene çayı size verdiği sakinlik hissi ile tıpkı bir sahil kenarında suyun şarıltısını dinlediğiniz hissine kapılmanızı sağlamaktadır. Özellikle yetişkin insanlar rezene çayı tükettiğinde ruh hallerinde yaşadıkları rahatlama hissi nedeniyle rezene çayı depresyon riskini de azaltmaktadır.

 1. Tansiyonu Düzenler:

Yüksek tansiyonu düşürme özelliği ile kendi isminden söz ettirmeyi başaran rezene çayının hipertansiyon için diüretik olarak rezene kullanımı bilimsel çalışmalar tarafından da destek altına alınmaktadır. 2001 yılında yapılan “Klinik ve Deneysel Hipertansiyon” çalışmalarında kan basıncı ve  idrar hacmi üzerinde rezene ekstresinin etkileri incelenmiştir sonuç olarak ise tedaviden iki gün sonra kan basıncının önemli ölçüde azaldığı ve idrar hacminin %100 oranında arttığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle rezene uzmanlar tarafından önerilmektedir.

 1. Bakteri ve Mantar Enfeksiyonlarına Faydalıdır:

2008 yılında yapılan bazı araştırmalar sonucunda  tavşanlarda glokom tedavisi için rezene eyedrops kullanarak umut verici sonuçlar olduğu idda edildi. Bu araştırmaların sonucunda rezene bitkisinden demlenen rezene çayınında bakteri ve mantar enfeksyonları tedavisinde yararlı olabileceği ortaya koyuldu.

 1. Rezenenin Kolik Özeliği Bulunmaktadır:

Razene çayının kolik özelliği ile sürekli ağlayan ve uyku nedir bilmeyen bebeklere huzur verici sakinlik sağlayabilir ve bebeğinize hiçbir yan etkisi olmadan mışıl mışıl bir uyku hediye edebilirsiniz.

 1. Rezene Çayı Soğuk Algınlığına İyi Gelir:

Rezene çayının grip, bronşit ve kronik öksürüğe iyi geldiği de araştırmacılar tarafından ortaya sürülen bir bilgidir. İçeriğinde bol miktarda Potasyum, kalsiyum ve diğer mineraller bulunduran ve bu içerikleri bakımından oldukça zengin olduğu bilinen rezene bitkisinin demlenen çayı ile ateş düşürmek ve vücudun direncini arttırmak oldukça mümkün. Bu nedenle bizde sizlere kışı rezene ile geçirmenizi tavsiye etmekteyiz.

Rezene Çayının Zararları

 • Güneşe karşı aşırı duyarlılığa neden olan rezene bitkisinden demlenen rezene çayının fazla tüketilmesine bağlı olarak güneş ışığına karşı cildinizin hassasiyetini arttırmakta ve sonuç olarak, cildiniz güneş ışığına maruz kaldığında güneş yanığı geliştirme olasılığı daha yüksek olabilmektedir.
 • Rezene çayının bazı durumlarda alerjik reaksiyonlarına neden olduğu da söylenmektedir ve özellikle havuç, kereviz ve mistik otlarına karşı alerjisi olduğu bilinen insanların rezene çayı tüketmesi alerjik bir reaksiyon gelişimi açısından oldukça yüksek bir risk taşımaktadır. Bu alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gelişen semptomlar yüz şişmesi, yutma güçlüğü veya nefes, ürtiker ya da baş dönmesi şeklinde oluşmaktadır ve eğer bir fincan rezene çayı içtikten sonra, bu yan etkilerden herhangi birisi ile karşı karşıya kalıyorsanız hemen doktorunuza danışmalı ve yardım almalısınız.
 • Son olarak rezene çayının günlük olarak gereğinden fazla tüketilmesi durumunda ishal gibi bağırsak problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz ve fazla sıvı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle rezene çayını günlük olara sadece 1 fincan tüketmenizi tavsiye ederiz.

SAĞLIKLA KALIN..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?