• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Reyhan Bitkisinin Faydaları Nelerdir ?

Reyhan Bitkisinin Faydaları Nelerdir ?

Fesleğenle benzerliğinden dolayı reyhan bitkisiyle fesleğen sürekli birbirine karıştırılmaktadır. Reyhan bitkisi oldukça faydalıdır ve Osmanlı’dan itibaren de kullanılmaktadır. Reyhan bitkisinin faydaları arasında gelen ilk şey bağışıklık sistemine iyi gelmesidir.

1- Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kişinin bağışıklık sistemini bir hayli güçlendirici bir etkisi olduğu için bağışıklık sistemi konusunda oluşabilecek hastalıkların da önemlini önceden almış olacaktır.

2- Kolesterole iyi gelmesi de bir diğer faydasıdır.

Kişilerde oluşan kötü kolesterol seviyesini dengelemektedir. Bu faydasıyla birlikte de doğal olarak damarların tıkanma ihtimalini de bir hayli azaltmış olmaktadır. Bu da kişinin kalbinin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır kan basıncı da dengelenecektir.

3- Böbreklerin çalışmasını sağlar ve böbrek sorunlarına iyi gelir.

Vücudun sıvı ihtiyacından oldukça önemli bir yeri bulunan böbrek üstü bezlerin, reyhanın çalışması için de reyhan bitkisi tüketilebilir. Bu şekilde kişinin böbrekleri daha sağlıklı bir şekilde çalışacaktır. Bu da ilerleyen yıllarda böbrekleriyle alakalı sorunların görülme olasılığını bir hayli düşürecektir. Bunlar arasında böbrek taşı, böbrek kumu dökme gibi insanların sağlığını oldukça olumsuz şekilde etkileyen hastalıklar bulunmaktadır.

4- Ağız ve diş sağlığına iyi gelir.

Reyhan bitkisinin faydaları arasında ağız ve diş sağlığı da bulunmaktadır. Birçok kişi ağız kokusundan dolayı sıkıntı yaşamaktadır. Bu kişiler reyhan bitkisi kullanarak bu tarz sıkıntılardan kurtulacaktır. Çünkü reyhan bitkisi ağızda kalan besinlerin giderilmesinde büyük bir rol oynamaktadır ve böylece kişi bir daha ağız kokusu sıkıntısı yaşamayacaktır. Aynı zamanda da içeriğindeki vitaminlerden dolayı kişilerin diş etlerinin güçlenmesini de sağlamaktadır.

5- Cilt sağlığına iyi gelir.

Kişi gözeneklerini kapanmasını istiyorsa reyhan maskesi kullanmalıdır. Bunun için taze reyhan bitkisi zeytinyağıyla birlikte kullanılmaktadır ve böylece daha sağlıklı bir cilt oluşmaktadır.

6- Beyin sağlığına iyi gelir ve dikkat bozukluğu problemlerini çözer.

İçerisinde bulunan omega-3 sayesinde eğer reyhan bitkisi çiğneyerek tüketilmesi durumunda kişilerin beyin fonksiyonlarını geliştirecektir bu sayede de kişideki dikkat bozukluğu gibi problemler de çözüme kavuşacaktır.

Reyhan Bitkisinin Nasıl Kullanmamız Gerekli ?

Reyhan bitkisinin kullanımı diğer bitkilerde olduğu gibi çeşitlilik göstermektedir. En faydalı bitki çaylarından biri de reyhan bitkisiyle yapılmaktadır. Mideyi yatıştırıcı bir etkisi bulunduğu için çay olarak tüketilmesi durumunda kişideki gaz sorununu büyük bir oranda halledecektir. Reyhan bitkisinin kullanıldığı bir diğer alan pek bilinmese de öksürük ilacı olarak kullanılmasıdır. Kişi evinde basit bir şekilde reyhan bitkisi ve fesleğen yardımıyla bir öksürük ilacı yapabilir. Aynı zamanda reyhan bitkisinin tohumları zaten hali hazırda ilaç sektöründe de kullanılmaya devam etmektedir. Arı sokması durumunda bozuk para, amonyak gibi şeylerin aksine reyhan bitkisinin kullanılması acıya ve şişkinliğe daha iyi gelecektir. Bunun için de reyhanı ezip suyunu çıkarmak ve ilgili bölgeye sürmek yeterli olacaktır. Eğer kişinin evinde yeni doğmuş bir bebek varsa böcek ve sinekleri kovmak için de reyhan bitkisinin kokusu kullanılabilir. Tıpkı fesleğende olduğu gibi reyhan bitkisinde de haşereleri kovan, ortamdan uzaklaştıran bir koku bulunmaktadır. Aynı zamanda reyhan bitkisi baharat ve taze ot olarak da kullanılmaktadır.

Tüm bu yararlarının yanı sıra reyhan bitkisinin bilindik bir zararı da bulunmamaktadır. Fakat çok tüketilmesi doğal olarak zararlı olabilir. Bunun dışında hamile ve çocuğunu emziren annelerin kullanması da pek önerilmez bunun dışında reyhan bitkisinin kullanılmasının yan etki yaratacağı bir durum bulunmamaktadır. Bilindiği gibi birçok bitki iyi yıkanarak ve kaynatılarak tüketilmek durumundadır. Bunun da sebebi böcek ilaçlarının bazı durumlarda bitkilere nüfuz etmesidir. Bu sebeple reyhan bitkisi de kullanılmadan önce güzel bir şekilde yıkanıp o şekilde tüketilmesi daha doğru olacaktır. Reyhan bitkisi ne şekilde kullanılırsa kullanılsın kişiye yararı olacaktır. Faydaları da incelendiği vakit birçok faydasının olduğu görülmektedir. Fakat kişiler hastalıkları durumunda sadece reyhan bitkisi kullanarak hastalıklarının geçmesini beklemek yerine reyhan bitkisini yardımcı bir bitki olarak görmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?