• DOLAR
  $1.291,8
 • EURO
  $0,394
 • ALTIN
  $17.061,71
 • BIST
  1,0535
Rahim İçi Gelişim Geriliği (IUGG) Nedir ?

Rahim İçi Gelişim Geriliği (IUGG) Nedir ?

Rahim içi gelişim geriliği, anne karnında gelişmekte be büyümekte olan bebeğin, hamilelik haftasına göre daha küçük olmasıdır. Bu durumu basitçe tanımlamak gerekirse, bebeğin doğum kilosu gebelik haftasına göre yüzde onluk dilimin altındadır. Bunun anlamı normal büyüklüğe sahip 10 bebekten 9’unun büyük olmasıdır. Öyle ki, hamilelik haftası doğruysa yani gebelik süresi tahmin edilen sürede ise ve bebeğin doğum kilosu yüzde onluk dilimin altına düştüğünde, bu durum endişe yaratabilir. Büyüme geriliği olan bebeklerde, normal kilo ile doğan bebeklere göre ölüm veya hasar görme oranı daha fazladır.

Daha önce defalarca vurguladığımız bir konu, gebelik dönemi süresince doktor kontrollerini asla aksatmamanız. Bu kontroller sırasında doktorunuzun yaptığı ölçümlerin en önemli nedenlerinden biri bebeğinizin gelişimi ve ne kadar büyüdüğüdür. Belirli periyotlarla ölçülen ve hiçbir değişim olmadığı görülen rahimde genelde bir problem olduğu düşünülür. Örnek vermek gerekirse, gebeliğin 27. haftasında rahmin ölçüsü 26 cm. ise ve 31. haftasında ölçüldüğünde de 28 cm. çıkıyorsa doktorunuz rahim içi gelişim geriliğinden şüphelenip, test yaptırmanızı isteyebilir. Rahim içi gelişim geriliğinin tespiti zor olabilir fakat bu tür bir soruna tanı konulması, bütün doğum öncesi kontrollerinize gitmeniz için önemli nedenlerden birisidir. Rahim içi gelişim geriliğinin ultrason ile teşhisi ve onayı mümkündür. Ultrason, bebeğin sağlıklı olduğundan ve doğumda dikkat edilmesi gereken hiçbir sakatlığının bulunmadığından emin olunması içi kullanılan bir yöntemdir.

Rahim içi gelişim geriliği ciddi sonuçlar doğurabilir ve durumun daha kötüye gitmesinin önlenmesi için anne adayının teşhis konduktan sonra günlük yaşantısında daha dikkatli olması önemlidir. En başta sigara, alkol veya uyuşturucu madde kullanımı varsa bunlar derhal bırakılmalı, beslenmeye de dikkat edilmelidir. IUGG için en sık başvurulan tedavilerden birisi yatak istirahatidir. Yan yatmak bebeğe giden kan akışının daha verimli olmasını sağlayabilir ve büyümesinin iyileşmesi için iyi bir şans yaratabilir. Rahim içi gelişim geriliği tanısı konmuş bir bebeğin doğumdan önce ölme riski altındadır. Bu durumun ekarte edilmesi için bebek gebelik süresi sonlanmadan sezaryen ile doğurulabilir. Sezaryenin nedeni olarak, bebek doğum sancılarının üstesinden gelemeyebilir. Bazı vakalarda, bebek dışarıda iken rahimde olduğundan daha güvendedir.

Rahim içi gelişim geriliğinin (IUGG) nedenleri

 • Hamilelik boyunca yeterli kilo alamayan ve daha zayıf olan kadınların bebeklerinde büyüme geriliği olan bir bebek sahibi olmaları olasıdır. Bu gösteriyor ki, hamilelik boyunca iyi beslenme ve düzgün kilo alımı çok önemlidir. Araştırmalara göre, günlük alınması gereken kalorinin altına düşmek, fetal büyümenin sınırlanmasına neden olabilir.
 • Annenin anemi hastalığının olması, büyüme geriliğinin bir başka sebebi olabilir. Bebeğin bu sebeple daha az besin alması sonucu oluşabilen anormallikler, gelişim geriliğine sebep olabilir. Anemi nedeniyle büyüme geriliği olan bir bebeğe sahip olan kadınların, diğer hamileliklerinde de aynı durum görülebilir.
 • Hamilelikte sigara içmek, bebeğin büyümesine engel olabilir. İçilen sigara ne kadar fazla olursa, bebeğin büyümesi o derece yavaşlar.
 • Alkol ve uyuşturucu kullanımı.
 • Çoğul gebelikler.
 • Annede Hipertansiyon.
 • Annede Preeklempsi.
 • Annede hamilelik döneminde sitomegalovirus veya kızamıkçık gibi bazı enfeksiyonlar görülmesi.
 • Annede böbrek hastalıkları.
 • Annede şeker hastalığı
 • Kromozomsal anomali.

Gibi bazı nedenler rahim içi gelişim geriliği görülmesine sebep olabilir. Bu sebeplere ek olarak, Yüksek rakımlı bölgelerde yaşayan kadınların, daha alçak rakımlı bölgelerde yaşayan kadınlara göre daha düşük kilolu bebekler dünyaya getirme olasılığı fazladır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?