• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Pirincin Faydaları

Pirincin Faydaları

Bilinen en eski hububatlardan biri olan pirinç dünya nüfusunun yarısından fazlasının severek tükettiği bir yiyecektir.pirincin en yaygın olarak beyaz türü tüketilir ancak kahverengi (tam tahıllı) pirinç türü giderek popüler bir hal almaya başlamıştır. Pirinçle yapılan yemeklerin yanı sıra pirincin unu, şurubu, sütü ve pirinç kepeği yağı yapılmaktadır. Tabii her birinin ayrı faydaları bulunsa da biz bu paylaşımda biraz pirinçten söz etmek istedik. Pirincin genel anlamda bilinen en sık faydaları enerji sağlama yeteneği, kan şekeri seviyenizi düzenlemek, vücudun ihtiyat duyduğu B1 vitamininin %90 nını karşılamak, yaşlanmayı yavaşlatırken aynı zamanda cildin daha genç ve parlak görünmesini sağlamak, metabolizmayı hızlandırmak ve sindirimi kolaylaştırmak gibi belirli faydaları bilinmektedir sıra ile sayacak olursak;

  1. Enerji vermek
  2. Kan basıncını dengelemek
  3. Alzheimer hastalığına olumlu etkisi
  4. Vitamin yönünden zengin olması
  5. Kolesterol içermemesi

Enerji  Verir:  İçerisinde yüklü miktarda karbonhidrat bulunan pirinç  vücut için tam anlamıyla yakıt görevi görür ve beyin fonksiyonlarında yardımcı olur. Karbonhidratların vücudun kullanılabilir enerji kaynaklarının büyük bir kısmını oluşturduğu bilinmektedir bunlara ek olarak vitaminler, mineraller ve çeşitli organik bileşikler ile organizmanın tüm fonksiyonunu ve metabolik aktivitesini hızlandırır böylelikle  enerji seviyesinin artmasını sağlamaktadır.

Kan Basıncını Dengeler: Pirincin sodyum açısından oldukça fakir olması yüksek kan basıncı veya hipertansiyor hastalığına sahip olan insanlar için en iyi besindir. Vücutta ki sodyum atışı toplar damarların daralmasına sebep olabilir bu da kardiyovasküler sistemdeki stresi yükseltir ve kan basıncın yükselmesine sebep olur. Bu durum aynı zamanda damar tıkanıklığı, kalp krizleri ve felçlerle de bağlantılıdır, yani genel olarak sodyum dan uzak durmak iyi bir fikir gibi görünüyor.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?