• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Pırasa Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Pırasa Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Pırasa, yemesi ve pişirmesi zahmetli olan, seveninin çok sevdiği, sevmeyeninin kokusuna bile katlanamadığı bir sebzedir. Oldukça faydalı olmasının yanı sıra pırasa, kimilerine göre çok da lezzetlidir. Latince “Allium Porrum” olarak isimlendirilen pırasa uzun sapı ve sert görüntüsüyle bir sopayı andırır. İnsan sağlığı için gerekli birçok şeyi içerir. Pırasa birçok hastalığa karşı önlem alır. Pırasa, A, C, E, K vitaminleri içerir. Beta karoten, manganez, demir, folat gibi mineraller konusunda oldukça zengindir.

Pırasa yemek her ne kadar çok sevilmese de yenilmesi durumunda pırasanın mucizevi etkileri olduğu da göz önünden kaçmamalıdır. İçerdiği besin maddeleri vücudun çeşitli bölgelerinde etkiye sahiptir.

Pırasanın Faydaları Nelerdir ?

• Pırasa, cilt sağlığına faydalıdır. İçeriğindeki maddeler cilt sağlığını korumada kesin alınması gereken maddeler olduğu için pırasa, cilt sağlığına büyük katkı sağlar. Vücudun temizlenmesini sağlar ve cildi parlatır.

• Pırasa, saç sağlığına faydalıdır. Saç köklerini besleyerek dökülmeye karşı doğal bir önlem olur, saçları sıklaştırır.

• Pırasa, kalp ve damar sağlığına faydalıdır. Pırasanın içeriğindeki K vitamini vücuttaki bütün dokuları korur. En önemli ve hayati yapı birimimiz damarlarımızı da bu madde ile korur ve tıkanmayı önler, kan dolaşımını hızlandırır.

• Pırasa, kemik sağlığına faydalıdır. Düzenli pırasa tüketen insanların iskelet ve kemikleri daha sağlam olur. Kemiklerle ilgili herhangi bir problemi kolayca çözebilen maddeler içerir.

• Pırasa, sindirim sistemine faydalıdır. Sindirim sisteminin başına gelebilecek çoğu soruna karşı iyi bir önlemdir. Mide, bağırsak, böbrek sağlığı için birebirdir.

• Pırasa, iyi bir diyet besinidir. İştah kapatıcı özelliği vardır. Lifli yapıda olduğu için de yağ yakımına destek olur.

Pırasanın Özellikleri
Pırasa, dayanıklı bir bitkidir. Hem yazın hem de kışın yetiştirilmesi mümkündür. Kış zamanı ürün alabilmek için sonbaharda, yazın ürün alabilmek için ise ilkbaharda ekimi yapılır. Pırasa, yetiştirmesi kolay bir bitkidir. Yaygın bir ekim alanı ve çıkma yeri vardır. Ülkemizde daha çok batı Anadolu’da yetiştirilir. İki çeşit pırasa türü vardır. Kamış pırasası herkesin bildiği pırasa türüdür, 40 – 50 cm arasında bir sapa sahiptir. Kara pırasaysa daha az bilinir ve daha az lezzetlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?