• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
PCR Nedir?

PCR Nedir?

PCR Nedir?

Günümüzde biyoloji alanında yaygın olarak kullanılan ve uygulanan PCR testi, yakın zamanda gündeme yerleşen koronavirüs tanısının yapılması için de kullanılıyor. PCR’ın kelime açılımı “Polimeraz Zincir Reaksiyonu”dur. Yapılması son derece pratik olan bu test, insan vücudundaki viral canlıların varlığını ve vücudumuzun enfeksiyona nasıl yanıt verdiğini bize gösterebiliyor.

PCR Testi Neden Yapılır?

PCR testi, hücrelerimizde bulanan kalıtsal materyal yani DNA’nın içerisinde yer alan, dizisi bilinen iki bölüm arasındaki özgün bir bölgenin enzimatik çoğaltılabilmesi için uygulanan tepkimelerin bütününe denir. PCR testi bir tanı testidir ve koronavirüsün de içerdiği kalıtsal madde olan RNA’yı gösterebilir. Bununla birlikte birçok hastalık için de kullanılır ve vücudumuzda ne kadar az sayıda olursa olsun mikrop teşhisi yapabilir. Aynı zamanda bir diğer ismi de moleküler tanı testi olarak bilinmekte. Temel prensibi vücutta bulanan virüs ve bunların etki ettikleri hücrelerin ürettikleri antikorları tanımaktır.

PCR Testi Hangi Hastalıklar İçin Kullanılabilir?

Önceki paragrafta da belirttiğimiz gibi PCR Testi çoğunlukla son dönemlerde covid-19 için kullanılıyor. Bunun yanı sıra:

*Çok sayıda viral, mikrobiyal ve bakteriyel enfeksiyonun tanısında,

*Adli tıpta,

*Kanser hastalıklarının araştırılmasında,

*Genetik hastalıklarda,

*Babalık testlerinde de kullanılıyor.

PCR Testinin Yararları Nelerdir?

PCR Testi pek çok sayıda hastalığın erken teşhis edilebilmesi ve anlaşılması için önemli bir test olma özelliğini sürdürüyor. Bunun yanı sıra çok kısa sürede sonuçlanabiliyor. Vücuttan kan alınmadığı için kişide ağrısız gerçekleştirilmesi çoğu yapılan teste göre avantaj sağlıyor.

PCR Testi Nasıl Yapılır?

Yazıda belirtmiş olduğumuz hastalıklar doğrultusunda herhangi bir şüpheyle PCR testi yapılması gereken hasta için örnekler üst solunum yolları (burun) ve alt solunum yolları (boğaz) gibi nemli bölgelerden alınır. Sürüntü çubuğu sayesinde alınan sürüntü, taşıma besiyeri denilen kaplara konulup laboratuvara gönderilir. Örneğin alınmış olduğu zaman, örneğin nasıl alındığı ve hastalık sonuçları etkileyebilir.

PCR Testi Nerede Yapılır?

Sağlık Bakanlığı öncülüğünde hastanelerin mikrobiyoloji laboratuvarlarında biyologlar tarafından yapılıyor. Bir laboratuvarın PCR testi yapabilmesi için gerekli doğru sonuçları verebilecek şart ve koşulları sağlaması gerekiyor.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?