• DOLAR
  $1.291,8
 • EURO
  $0,394
 • ALTIN
  $17.061,71
 • BIST
  1,0535
Nohutun Faydaları ve Zararları

Nohutun Faydaları ve Zararları

Tahıl ürünleri kategorisinde yer alan nohutun bir çok faydası bulunmaktadır. Nohut özellikle A vitamini yönünden oldukça zengin olmasına rağmen yapısında C, K, B6, B12 ve E vitaminlerini, beta karoten ve bol miktarda mineraller, kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir, selenyum ve bakır içermektedir.  Cilt maskesi ve kozmetik ürünlerde de sıklıkla kullanılan nohut genel olarak gıda sektöründe yaygındır.  Nohut’un faydaları saymakla bitmese de kolesterolün dengede tutulması, sindirim sistemi ve kolon kanseri üzerindeki olumlu etkisiyle adından sıklıkla söz ettirmektedir.

Nohutun Faydaları Nelerdir?

 1. Cilt sağlığını korur.
 2. Saç için faydalıdır.
 3. Açlık hissini yatıştırır ve kilo vermenize yardımcı olur.
 4. Kolesterolü dengede tutar.
 5. Düşük sülfitlerin semptomlarını tedavi eder.
 6. Kalp sağlığını korur.
 7. Uykuyu düzenler.
 8. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 9. Kadın hastalıklarına etkilidir.
 10. Enerji verir.
 11. Güçlü bir manganez deposudur.
 12. Kemik sağlığını korur
 13. Omurilik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 14. Diyabet hastaları için faydalıdır.
 15. Sindirim sistemini kontrol eder.
 16. Hemoglobini yükseltir.
 17. Kanser riskini azaltır.
 18. Böbrek taşı oluşumunu engeller.
 19. Sarılık hastalığı riskini azaltır.
 20. Kalp krizini önler.
Nohut Cilt Sağlığını Korur

İçeriğinde barındırdığı bol miktarda manganez sayesinde nohut cilt sağlığını korur. Bu mineral sayesinde nohut ciltte oluşan ve kırışıklığa neden olan serbest radikal oluşumunu azaltır ve hareketlerini kısıtlayarak yaşlanmayı geciktirir. Zerdeçal ve nohutu karıştırarak cildinize uyguladığınızda cildinizi hem ölü hücrelerden arındırır hemde nemlendirir. Cilt için ve özellikle yüzde genel olarak maske şeklinde uygulanan nohut cildinize ekstra bir parlaklık ve canlılık katmaktadır. Bu şekilde sizler cilt sağlığınızı koruyabilir ve ayrıca zamana karşı aynalara meydan okuyabilirsiniz.

Saç Sağlığı için Faydalıdır: Sağlık alanında sıklıkla rastlanılan ve teşhis edilen en genel rahatsızlıklardan birisi demir eksikliği anemisidir. Demir eksikliği saç dökülmesine sebep olarak kendini açığa vurmaktadır. Nohut yapısında barındırdığı bol miktarda demir sayesinde açığı hızlı bir şekilde kapatmanızı sağlayarak demir seviyenizi ve hemoglobini yükseltir. Artık demire doyan bünye semptomları durdurur ve güçlü, sağlıklı saçlarınızla sizlere buluşturur. Bunlarla sınırlı kalmayan nohutu kaynatarak suyunu saçınıza uyguladığınızda kepeklerinize veda edebilir ve her yerde dilediğinizce saçlarınızı oynayarak siyah giysilerinizle barış imzalayabilirsiniz.  Saç derisine fayda sağlayan nohut sayesinde saçlarınızı kepeklerinden arındırır ve saçlarınıza  güçlü, parlak bir görünüm kazandırır.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur: Bastırılması oldukça güç olan açlık hissi kilo vermenin en zor tarafıdır. Nohut tam burada devreye girer ve yapısında bulunan yüksek protein sayesinde uzun süre tokluk hissi uyandırır. Ayrıca nohutta bulunan lif sayesinde sindirim sistemini düzenler ve bağırsak hareketlerini hızlandırır. Bu sayede kilo vermeye ekstra katkı sağlayan nohut iradeniz sonrasında istediğiniz bedene kavuşmanız da sizlere güçlü bir yol arkadaşı olacaktır.

Nohut Kolesterolü Dengede Tutar: Nohut içerdiği dislipidem sayesinde kandaki kolesterol konsantrasyonunu engeller. Düzenli olarak günde 3 fincan nohut tüketimi sonrasında kalp hastalıkları ve felç riski azalır. Bu konudaki bazı araştırmalar sonrasında düzenli nohut tüketenlerin tüketmeyenlere kıyasla daha az oranda kalp hastalığına ve ya felç durumuyla karşılaştığı durum neticesinde ortaya koyulmuştur ve bu durum bazı sağlıkçılar tarafından savunulmaktadır.

Düşük Sülfirlerin Sorunlarını Giderir: Organizma harikulade şekilde tasarlanmıştır ve her hangi bir seviyenin denge bozukluğu ile ortaya belirli semptomlar çıkmaktadır bunların bazıları ciddi sorunlara sebebiyet vermektedir. Sülfürün düşmesi ile vücudumuzdaki pH dengesi bozulur ve bulantı,kalp çarpıntısı, baş dönmesi, baş ağrısı gibi bazı semptomlar ortaya çıkmaya başlar  işte tam bu noktada nohut içerdiği molibden sülfür seviyesini yükselterek bu seviyenin bozulması sonucunda ortaya çıkan semptomlarda otomatik olarak giderir ve sizlere sağlığınızı tekrar hediye eder.

Kalp Sağlığını Korur: Bol miktarda lif barındıran nohut bu özelliği sayesinde kalp hastalığı riskini azaltır, kalp krizini önler ve kan şekerini dengede tutar. Çözünür lifleri sayesinde kandaki kolesterole karşı bir sünger rolü üstlenir ve fazla yükselen kollesterolü emer. Böylece kolesterolün bünyeye zarar vermesini engeller. Kandaki şeker seviyesini düzenlediği bilinen nohut ayrıca diyabet hastaları için faydalıdır.

Nohut Uyumayı Teşvik Eder: Orta yaşlarda sıklıkla rastladığımız uyku problemi tedavi edilmediğinde ileride çok daha ciddi hastalıklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Nohut yapısında ki aminoasitler, triptofan ve serotonin sayesinde uyku problemlerini ortadan kaldırabilir. Özellikle akşamları yatmadan önce triptofan tüketmek sakin ve huzurlu bir uyku çekmenize yardımcı olabilir. Nohut ise triptofan yönünden oldukça zengindir. Kısacası huzurlu bir uyku çekmek ve dinç uyanmak istiyorsanız nohut tüketmeye hemen başlayın derim.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Demir eksikliği sıklıkla karşılaşılan bir hastalık olmakla beraber tedavi edilmediğinde ciddi sağlık problemlerine neden olmaktadır. Çünkü demir organizmanın çalışmasında oldukça önemli rol oynamaktadır ve bunlardan biride bağışıklık sistemidir. Demir azaldıkça bağışıklık zayıflar ve en yaygın olarak beraberinde anemik tablolar görülmektedir. Nohut ise yapısındaki yüksek demir oranı sayesinde anemi hastalığı riskini azalttığı gibi bağışıklık sistemini güçlendirir ve metabolizmayı etkiler. Böylece sağlığımızı garanti altına alabilir ve sağlıklı yaşamaya uzun  zaman devam edebiliriz.

Kadın Hastalıklarında Nohut Etkilidir: Nohut yapısında ki  fitokimyasallar, saponinler sayesinde meme kanseri ve osteoporozun önlenmesinde son derece yararlıdır aynı zamanda menapoz sonrası sıtmaya rahatsızlığına karşı etkilidir. Bunların yanı sıra içerdiği demir oranı sayesinde metapolizmayı etkilemektedir. Bunun yanı sıra bağırsak hareketlerini kontrol eden nohut kolon hücrelerinin sağlığını destekleyerek mutasyona uğramasını engeller bu sayede kolon kanseri riskini azaltmaktadır.

Nohut Enerji Verir: Özellikle anne adayları için emzirme döneminde bol miktarda tüketmesi önerilen nohur bilindiği gibi demir deposudur. Bu nedenle çocukların gelişmesine katkı sağlayan ve özellikle ergenlik döneminde hayati önem taşıyan demir metabolizmayı olumlu etkiler ve bağışıklığı güçlendirir. Sizlere son derece enerji yükleyen demir hamilelerin ve özellikle ergenlik dönemindeki bireylerin tüketimi yönünden uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir gıda çeşidide nohuttur.

Kemik Sağlığını Korur: Yapısında bol miktarda kalsiyum barındıran nohut kemik sağlığı açısından oldukça fazla olumlu etkiye sahiptir. Özellikle çocuklar için kalsiyum hayati önem taşımaktadır. Bunun dışında düzenli olarak kalsiyum tüketimi yaşlanmadan kaynaklanan osteoporoz gibi belirli kemik sorunlarının oluşmasına engel olabilir.

Nohutun Zararları Nelerdir?

 • Fazla tüketimi hazımsızlık problemlerini ortaya çıkarmaktadır.
 • Fazla tüketilmesi ile kraciğerde yağlanma gibi bir çok karaciğer hastalığına sebeb olabilir.
 • Fazla tüketimi içeriğindeki demirin hızlı ve fazla yüklenmesi sonucunda tansiyon hastalığına sebep olmaktadır.
 • Fazla tüketimi kandaki yağ miktarını arttırarak kolesterole sebep olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?