• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Neden Yavaş Kilo Veriyorum ?

Neden Yavaş Kilo Veriyorum ?

Çoğumuzun korkulu rüyasıdır fazla kilolar.Hele yaz ayları yaklaştığı ve tatil planları yapılacağı zaman,fazla kilolarımız çok başımızı ağrıtır,kilo vermeye karar veririz ama gidişatımızı hiç beğenmeyiz çünkü ya hiç kilo veremez yada çok yavaş ilerleriz işte bunun birkaç nedeni vardır.

Metobolizma hızı:

Metabolizma kavramını İnsan vücudunun gün boyunca bir takım ihtiyaçları karşılamak için enerji sarf etmesidir diye açıklayabiliriz, Mesela arkadaşımız veya komşumuzla aynı beden ve vücut ölçülerine sahibiz, beraber diyete başladık, metabolizma hızımız daha düşükse daha yavaş ve daha az kalori harcayacağımız için, kilo verme hızımız daha yavaş olacak ve daha fazla çabalamak zorunda kalacağız. Yaptığımız yanlış diyetlerde metobolizmamızı yavaşlatabilir, bu konuda dikkatli olmalıyız. Diyet yapanların sıklıkla üzerinde durduğu ve diyetin yardımcısı olan egzersizlerin kilo vermedeki ilk hedefi metabolizma hızıdır. Metabolizmanın hızlı olması nedeniyle vücuttaki yağ yakımı hızlanacak, yağsız ve sağlıklı vücut görünümüne ulaşılacaktır. İnsan metabolizmasının hızlı veya yavaş çalışmasını belirleyen faktörler;alınan gıdalar ve gıdaların miktarları ile gün içerisindeki hareket durumudur.Normal şartlar altında insan vücudu, günlük gereksiminimlerini karşılamak için enerji harcar. Yani vücut dinlenme halindeykende enerji harcamaktadır. Metabolizma hızının % 60 ına denk gelen bu durum bazal metabolizma olarak adlandırılır. Metabolizma hızı kişiden kişiye göre değişmektedir mesela çocuklar, çalışan insanlar, erkekler ve beslenmeleri protein ağırlıklı olanların metabolizma hızları daha fazladır.

Egzersiz:

Tek başına diyet yerine, diyetle beraber egzersiz de kilo vermemizi hızlandırır. Çoğu insan ilk birkaç gün spor yaptıktan sonra sıkılıp bırakıyor. Oysaki günde 15-30 dakika egzersiz yapmak , bize kilo vermemizde ve zinde görünmemizde çok yardımcı olacaktır.

Cinsiyet farkı:

 

Erkeklerin, kadınlara oranla kas kütleleri daha fazla olduğu için, kalori yakma oranı daha fazladır. Egzersiz çeşidine göre aynı zaman aralığında aynı yapılan egzersiz; erkeklerin kadınlara oranla 1 veya 1.5 katı daha fazla kalori yakmasını sağlıyor. Ayrıca kadınlara özgü salgılanan östrojen hormonu sebebiyle kadınlardaki yağ oranı daha fazladır.

Kilo ve sağlık durumumuzu; genlerimiz, anne karnındaki beslenme durumuz ve çocukluktaki beslenme alışkanlıklarımızda belirleyebiliyor. Önemli olan azmimizi yitirmemek ve dengeli beslenmeyi öğrenmektir. İlk olarak yemek yeme şeklimizi ve fiziksel aktivitemizi kontrol altına alarak işe başlayabiliriz. Sağlıklı besinleri ölçülü tüketip ve egzersiz yapmayı ihmal etmemek bu doğrultuda genel yaşam tarzımızı değiştirmek, sağlığımız için faydalı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?