• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Nar Çiçeğinin Faydaları

Nar Çiçeğinin Faydaları

Bilindiği gibi nar meyvesinin bilinen birçok faydası bulunmaktadır. Tabi ki bir doğa harikası olarak kabul edilebilen bu meyvenin bitkisinin de oldukça faydalı olduğuna şaşmamak gerek. Tam anlamıyla C Vitamini deposu halini alan bu bitki Mekke Gülü veya Medine Gülü olarak da adlandırılmaktadır. Nar çiçeği kurutularak da kullanılabilir ve genellikle çay yapımında sıklıkla tercih edilmektedir. Soğuk veya sıcak olarak tüketilebilen bu çay çeşidi kilo vermek isteyenlerin fırsatı ayağına getiriyor olarak da tabir edebiliriz. Yağ yakma özelliği ile kilo vermeye yardımcı olan bu bitki özellikle bel, basen gibi bölgelerde etki göstermektedir. Bunların yanı sıra nar çiçeği parmakla sayılamayacak kadar organizmaya fayda sağlamaktadır. Bu faydaların başlıcalarından söz edecek olursak;

Nar Çiçeğinin ( Hibiskus, Mekke Gülü) Faydaları Nelerdir?

 1. İshal rahatsızlığını tedavi eder.
 2. Ölü hücrelerden vücudu arındırarak hipoksit hücrelerin oksijenlenmesini sağlar.
 3. Kan şekerini düzenler ve şeker hastalığı olanlarda alternatif tedavi olarak tüketilebilmektedir.
 4. Yüksek tansiyona iyi gelir.
 5. Kalp sağlığını korumaktadır.
 6. Nefes açıcı etkisi vardır ve bu özelliği sayesinde daha rahat nefes alabilmenizi sağlar.
 7. Grip ve öksürük gibi kronikleşmiş rahatsızlıklara veya kış aylarında belkide daha kar kapımızı çalmadan soğuk algınlığı gibi  kış hastalıklarının kapımızı çalması ile bizler de kış mevsimi sendromuna neden olan ve bizleri halsiz bırakarak tüm kışı eve kapanarak geçirmemizi sağlayan bu tip hastalıklara karşı alternatif tedavi olarak kullanılmaktadır.
 8. Böbrek iltihabı hastalığına oldukça faydalıdır.
 9. Yaşlanmaya bağlı olarak kemiklerde oluşan kireçlenmeye karşı önleyicidir.
 10. Vücudumuzda dolaşan kanı toksit maddelere karşı temizler ve böylece sağlığımızı büyük oranda korur.
 11. Sindirim sistemini destekler, güçlendirir ve kontrol eder böylece kabızlık ve ishal gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı sizlere önleyici bir tedavi uygulamaktadır.
 12. Çok yemek yedikten sonra kahve veya soda gibi hızlı ve etkili yöntemler bulunmasına rağmen biline o ki nar çiçeği de mide şişkinliğini de alır.
 13. Genellikle adet dönemlerinde kızları etkileyen tatlı krizine son verir.
 14. Vücuttaki biriken yağları yakar ve kilo vermenize yüksek ölçülerde destek sağlamaktadır
 15. Kabuk bağlamış ancak geçmek bilmeyen eski yaraların iyi olmasını sağlar.
 16. Suyu ile gargara yapılırsa ağız ve diş hastalıklarına karşı oldukça faydalıdır.
 17. Kolesterol hastalıklarına iyi gelir.
 18. Bağırsak kurtlarını düşürür ve sizi sağlığınıza kavuşturur.
 19. Vücuttaki  İltihaplanmayı önler. 

Sizin için hazırladığımız Narın faydaları nelerdir ? konumuzu okuyarak narın faydaları hakkında bilgi alabilirsiniz. İçerik için Narın faydaları nelerdir? bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Tavsiyeler

 • Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi taktir edersiniz ki bu bitkinin de fazla tüketim karşı olası yan etkileri ortaya çıkabilmektedir. Bu yan etkilere örnek olarak fazla tüketimi ile kalp sağlığına olumsuz etki uyandırması gösterilebilir.
 • Bilinmeyen başka yan etkilerde uyandırabilmesi ihtimal doğrultusunda olan nar çiçeği bitkisini günde 1 fincandan fazla tüketmemenizi ve devamlı olarak faydalarını görebilmek için 3 hafta da bir 15 gün ara vermenizi tavsiye ederim.

Sağlıkla Kalın..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?