• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Nane Limon Çayının Faydaları

Nane Limon Çayının Faydaları

Nesiller öncesine dayalı  bilinen tarihçesi ile bugünlere süregelmiş nane limon adından en çok kış aylarında bahsettirmek de. Kışın sert soğuğunda  ve gribal enfeksiyonlarda kaçış yolu olarak kullandığımız nane limonu eminim sizler de “sana bir nane limon kaynatayım bir şeyin kalmaz.” Sözcükleri ile tanıdınız ve bu geleneği devam ettirdiniz. Annelerimizin grip tanısında bize kaynattığı nane limonu içip terlemek üzere yorganı yüzümüze kadar çektiğimiz günlerden bu günlere kadar kış denilince aklımıza ilk nane limon çayını getirmişizdir. Nane ve limonun ayrı ayrı barındırdığı zengin besin değerleri düşünülünce tabii ki sadece gribe iyi gelmediği oldukça açık.  İdrar söktürücü özelliği ile de bilinen nane limon çayı, mide gazı problemlerine,  sindirim sistemi fonksiyonlarına, kanın temizlenmesine, toksitlerin vücuttan atılmasına, strese ve devamlı olarak hissedilen susuzluk problemlerine  de oldukça faydalı bir çay çeşidi.

Nane Limon Çayının Faydaları Nelerdir?

 1. Bağışıklık sistemini güçlendirir
 2. İdrar söktürücü özelliği
 3. Mide gazını ortadan kaldırır
 4. Sinir sistemini rahatlatır ve ruh halinizi gevşetir
 5. Uykuyu düzenler
 6. Bedeni ve zihni ferahlatır
 7. Kusma ,baş ağrısı ishale iyi gelir
 8. Sindirim sistemine katkı sağlar
 9. Kilo vermeye yardımcı olur
 10. Uyku düzenini dengeler
 11. Cildi temizler
 12. Kan dolaşımında düzenler
 13. Toksitlerin atılmasına yardımcı olur
 1. Bağışıklık sistemini güçlendirir:

  Zengin besin değerine sahip olan nane ve limonun birleşmesi ile oluşan nane limon çayı vücudu temizleyerek vücudunuzda bulunan ve savunmadan görevli olan beyaz kan hücrelerine güç kazandırır ve destek verir böylece bağışıklık sisteminizi güçlendirerek olası bir rahatsızlığı engeller ve özellikle kış aylarında işgence halini alan ve günlerce sizi halsiz bırakan grip hastalığı riskini azaltarak bütün bir kışı daha dinç geçirmenizi sağlar.
 2. İdrar söktürücü özelliği:

  Vücuttaki toksinlerin atılmasına destek veren nane limon çayı, düzenli tüketimi ile karaciğer ve safra kesesindeki toksinleri n atılması ve karaciğerin temizlenmesi yönünden faydalıdır. Safra kesesi taşlarını kısmen erite bilen nane limon çayı bu problemi ortadan kaldırarak sizlere daha sağlıklı bi yaşam sunmakta
 3. Mide gazını ortadan kaldırır

  : Zengin mineral ve bileşen içeriği ile mideyi büzüştürebilen nane limon çayı midede bulunan gazın atılmasına yardımcı olarak sizleri oluşa bilecek ağrıya karşı korur ve midenizi rahatlatır.
 4. Sinir sistemini rahatlatır ve ruh halinizi gevşetir:

  Yoğun stres altında bir işiniz ve ya bir hayatınız var ve artık hiç rahat olamadığınızı düşünüyorsanız nane limon kapısını çalacağınız ilk adres olarak listenin baş köşesine kurulabilir. Nanenin içerisinde bulunan mentolü dışarı bırakması ile ve limonun bu özelliği arttırması ile yorgunluktan ve stresten bitkin düşmüş gergin kaslarınız rahatlayacak ve size rahat bir uykuda sağlayacaktır.
 5. Uykuyu düzenler:

  İçinde bulunan mentol sayesinde kasları gevşeten nane limon çayı sizlere verdiği rahatlama ile gözlerinizi kapatacak ve deliksiz uyuyabilmenize yardımcı olacaktır. Ağır yemeklerden sonra sodanın yerini tutan nane limon çayı vücudunuzun zorlandığı noktalarda takviye etmek için oldukça önem arz etmektedir.
 6. Bedeni ve zihni ferahlatır:

  İçerik bakımından kafein barındırmayan ama neredeyse aynı etkiyi göstere bilen nane limon çayı tüm sistemlerinizi rahatlattığı gibi sinir sistemini de rahatlatır ve size güzel yaşam sunar.
 7. Kusma ,baş ağrısı ishale iyi gelir:

  Baş ağrısı, ishal, bulantı ve kusma gibi bizleri oldukça üst düzeylerde rahatsız eden bu rahatsızıklara tedavi olmakta ve içerdiği anti-inflamatuar özalliği ile mideyi iltihaplanmadan korumaktadır.
 8. Sindirim sistemine katkı sağlar:

  Günümüzde bir çok insanın sıklıkla karşılaştığı hazımsızlık, sindirime güçlük ve kabızlık genellikle düzensiz tüketilen öğünler , abur cubur atıştırmalıklar ve fast food yiyecekler sebebi ile gerçekleşmesi olası bir durumdur. Nane limon çayı sindirim sistemini düzenleyerek güçlendirir ve bu rahatsızlıklara son verir. Ayrıca safra üretimine yardımcı olan nane limon çayı karaciğere de oldukça faydalıdır.
 9. Kilo vermeye yardımcı olur:

  Eğer fazla kilolarınızdan hiç haz almıyor ve nasıl zayıflayacağınıza ya da nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız nane limon çayı önerilmekte. İçerisine biraz bal koyarak istenilen sonuca ulaşmanıza ve tatlandırmak da da yarar var. Çünkü içeriğinde bulunan su limon ve bal birleşiminin metabolizmayı hızlandıra bileceği uzmanlar tarafından savunulmaktadır.
 10. Uyku düzenini dengeler:

  İçerisinde bulunan mineraller sayesinde vücudu dinlendiren ve kasları gevşeterek rahatlatan nane limon çayı zihninizi karmaşıklar dan arındırır ve uyku isteği uyandırır. Bu sebeple uyku düzeninizi kurmanıza büyük katkı sağlamaktadır.
 11. Cildi temizler:

  Nane limon çayı adından da anlaşıldığı üzere içerisinde limon barındırmaktadır. C vitamini için güçlü bir kaynak olan limon cildi temizler ve hücreleri yeniler. Kan damarlarının güçlenmesi ve büyümesi hususunda katkı sağlayan limon dokuların beslenmesine de katkı sağlamaktadır. Ayrıca c vitamini bağ dokusunun oluşmasına katkı sağlamakta ve böylece cildin onarılmasını sağlayarak cildinizi gençleştirir.
 12. Kan dolaşımında etkilidir:

  Beyaz kan hücreleri yanı vücudumuzu savunmaktan sorumlu hücreleri güçlendiren nane limon çayı ayrıca kan şekerini dengeler, diyabeti kontrol eder, kandaki pH değerini düzenler ve kanı temizlemekte de oldukça etkilidir.
 13. Toksitlerin atılmasına yardımcı olur:

  Karaciğer sağlığını koruyan, safra üretimine katkı sağlayan ve safra kesesinde oluş bilecek küçük taşları eritebilen nane limon çayı toksitlerin vücuttan atılmasında da oldukça etkilidir. Vücuda olumsuz bir çok etki sağlayabilecek olan bu toksitlerin iltihaplanma oluşturması da mümkündür. Nane limon çayı anti-bakteriel özelliği ile iltihaplanmayı ortadan kaldırır ve size daha sağlıklı bir vücut hediye eder.
 14. Susuzluk hissini ortadan kaldırır:

  Devamlı olarak stres ve ya vücutta su oranının azalmasıyla süregelen susuzluk hissi nane limon çayı sayesinde ortadan kalkmaktadır.
Sizin için hazırladığımız Nane Limon Çayı Nasıl Hazırlanır konumuzu okuyarak nane limon çayınızı hazırlayabilirsiniz. İçerik için Nane limon çayı nasıl hazırlanır bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Nane limon çayı zararları

 • Gastro- özofageal reflü rahatsızlığı olanlara nane limon çayı kesinlikle önerilmemektedir. İçerisinde bulundurduğu limon nedeni ile ve kasların genişlemesine bağlı olarak mide asidinin yukarıya doğru hareket etmesini sağlayabilir ve sizi istenmeyen sonuçlara sürükleyebilir.
 • Eğer devamlı bir ilaç kullanımınız var ise ve ya nane ve limona alerjiniz var ise mutlaka tüketmeden önce doktorunuza danışın.
 • Her şeyin fazlasının zarar olacağı gibi nane limon günde 5 çay bardağından fazla tüketildiğinde baş dönmesi, uykusuzluk, iştah kaybı, düzensiz kalp atışı ve baş ağrısına neden olabilir. Bu sebeple aşırıya kaçmaktan olabildiğince kaçının.
 • Hamileyken tüketmeyin bu hamileliği riske sokabilir ve düşük tehlikesi ile karşılaşabilirsiniz
 • Emziren anne ve çocukların nane limon çayı tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmemekte çünkü çocuk ve bebeklerde solunum problemlerine neden olabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?