• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır

Melisa Çayı Faydaları Nelerdir?

Limon melisa olarakta adlandırılan melisa otu çok dallı, küçük beyaz çiçekleri ve yumuşak tüylü yaprakları olan çalımsı bir bitkidir. Ana vatanı Doğu Akdeniz ve Batı Asya olarak biline melisa otunun yaprakları tedavi amaçlı kullanılmaktadır. İlk yaprakları mayıs ve haziran aylarında kullanılan melisa otunun yaprakları sedatif, analjezik, antikonvülsan, antimikrobiyal ve kalp rahatsızlıklarında kullanılan bitkisel ilaçların yapımında kullanılmaktadır. Melisa çayının faydaları saymakla bitiremediğimiz güzel kokulu ve aromalı bir bitki çayıdır. Melisa çayı bu nedenle hemen hemen her damak zevkine hitap eden özelliğe sahiptir.

Melisa çayı genellikle sinirli dönemlerde, depresyon, huzursuzluk ve uykusuzluk dönemlerinde sıklıkla tüketilmektedir. Ancak tek faydası sinirleri yatıştırmak olmayan melisa çayı

Kalbi güçlendirir,

Kas spazmlarını giderir,

Hafif soğuk algınlığını iyileştirir,

Taşikardi sorununa çözüm sunar,

Solunumu yavaşlatır,

Şişkinlik hissini giderir,

Baş ağrılarını hafifletir,

Bağışıklığı güçlendirir,

Hormonları düzenler,

Mideye iyi gelir,

Yaşlanmayı geciktirir,

Zihni açarak odaklanmayı arttırır ve bunların yanı sıra size ekstra bir huzur sağlamaktadır.

Melisa Çayı Nasıl Yapılır;

Melisa çayı taze veya kuru melisa yapraklarıyla demlenebilmektedir.

Kuru Melisa Çayı Malzemeleri:
1. 1 çay kaşığı kuru melisa yaprağı ( önceden melisa yaprağını kurutabilir veya aktardan kolaylıkla bulabilirsiniz.)
2. Su (Ölçek: 1 su bardağı su için 1 çay kaşığı kuru melisa otu olarak ölçek almalısınız.)
Hazırlanışı: Tüketeceğiniz ölçüde suyu çay potunuza alın ve suyu kaynatın. Kaynayan su üzerine aldığınız ölçek kadar melisa kurusu ekleyin ve ocaktan alın. Yaklaşık 5 dakika kadar demlenmesini beklediğiniz çayı limon ile servis edebilirsiniz.
Taze Melisa Çayı Hazırlanışı: Bir fincan sıcak suda bir dal melisa yaprağını ıslatarak demleyin. Melisa çayını sıcak veya soğuk olarak tüketebilirsiniz. Günde en fazla 2 fincan tüketin.

Tavsiyeler :

•Melisa çayını günde 2 fincan olarak tüketmelisiniz. Fazla tükettiğiniz taktirde cildinizde döküntü, kızarıklık, şişkinlikler ve bunların yanı sıra baş ağrıları oluşabilmektedir.
•Karaciğer iltihabı, mide ve bağırsak ülserleriniz, glikom hastalığınız veya sürekli kullandığınız bir ilacınız varsa melisa çayı tüketmemenizi ve tüketiminiz taktirde doktorunuzu bilgilendirmeniz gerektiğinin altını çizmekteyiz.
•Cerrahi bir operasyon geçirecekseniz ameliyattan 2 hafta önce melisa tüketiminize son vermelisiniz.

SAĞLIKLA KALIN..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?