• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Mate Çayının Faydaları

Mate Çayının Faydaları

Mate çayı Güney Amerika’ya özgü küçük bir ağaç olan “Yerba Mate”nin yapraklarından elde edilmektedir. Kafein ve teobromin gibi uyarıcılar içeren mate çayı son yıllarda bu uyarıcı etkisiyle özellikle kilo verme ve yorgunluğa karşı kullanılan mate çayı yeşil ve siyah çaya alternatif olarak gösterilmektedir. Brezilya, Arjantin ve Paraguay başta olmak üzere tüm Güney Amerika kıtasın da tüketilen çay listesin de ilk ona adını yazdıran mate çayı mate yaprakları uyarıcı etkisi dışında içerdiği 24 vitamin, 15 amino asit ve antioksidanlarla vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılmaktadır.

Mate Çayının Faydaları Nelerdir ?

 1. İstenmeyen kilolarınızdan kurtulmak için düzenli mate çayı tüketip farkı sizlerinde gözle görebilmesi oldukça mümkün
 2. Orta ve hafif dereceli depresyon tedavisinde kullanıların mate çayı zihne dinginlik kazandırarak aynı zamanda rahatlamanızı sağlamaktadır.
 3. Eğer genel anlamda kaygılı bir yapıya sahipseniz doğru adrestesiniz çünkü zengin içeriği sayesinde kaygıya son veren mate çayı size aradığınız zihin huzurunu vermeye hazır.
 4. Burun,alın, şakak ve göz çevresinde bulunan içi hava dolu boşluklar sinüs olarak adlandırılır. Bu boşluklarda bulunan mukozanın iltihaplanması ile akut veya kronik sinüzitler ortaya çıkmaktadır. Genellikle baş ağrısı olarak semptom göstermektedir. Mate çayı sinüsleri açarak sizleri bu rahatsızlıktan uzakta tutmaktadır.
 5. Alerjik hastalıklara alternatif tedavi olarak kullanılabilmektedir.
 6. Zengin vitamin içeriği sayesinde bağışıklığı güçlendirir ve kış hastalıkları olan soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklardan sizleri uzakta tutmaktadır.
 7. Güçlü antioksidan özelliği ile vücutta bulunan hücreleri korur ve serbest radikal oluşumuna engel olmaktadır. Bu sayede kansere karşı direnci arttırmaktadır.
 8. Ölü hücreleri vücuttan atar ve daima canlıklık katar böylece daha canlı ve enerjili tabiri caizse daha parlak bir cilde sahip olmanızı sağlamaktadır.
 9. Zengin içeriği sayesinde kalp ve damar sağlığını korur kalp iletilerine etki eder ve kalbi güçlendirir.
 10. Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklara karşı daha güçlü bir savunma oluşturmanızı sağlar ve böylece sizlerde hastane görmemiş eski toprak tabirini alabilirsiniz.
 11. İçerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde iltihap önleyici özelliği bulunmaktadır.
 12. Sindirime yardımcı olarak sizleri sindirim kaynaklı bazı hastalıklara karsı korumaktadır. İshal ve kabızlık gibi sindirim hastalıklarına karşı etki eder ve hazımsızlık problemini ortadan kaldırır.
 13. Zihin açıcı özelliği vardır ve hafızayı kuvvetlendirir.
 14. Konsantrasyonu arttırarak odaklanma ve dikkatsizlik gibi sorunları ortadan kaldırır.
 15. Metabolizmayı hızlandırır.

 

Mate Çayının Yan Etkileri

 • Gün içerisinde yorgun düşmenize ve uyku problemi yaratarak uykusuzluğa neden olabilir.
 • Yapılan araştırmalara göre fazla ve uzun süreli kullanımı sonrasında gırtlak kanseri ve ağız kanseri riskini arttırdığı savunulmaktadır.
 • Aşırı tüketimi kabızlığa, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi ve kan basıncını yükselterek kalp çarpıntısı gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.
 • Hamile veya emziren annelerin aynı zamanda düzenli ilaç kullanan kişilerin mate çayı kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışması tavsiye edilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?