• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Limonun kabuğunun tüketilmesi insanlar tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir. Farklı yağlar ile karıştırılıp kullanılması ile farklı amaçlara hizmet eden karışımlar hazırlanmaktadır. Bu nedenle limon kabukları çöpe atılmamalı, değerlendirilmelidir. Yapılan araştırmalara göre limon kabukları limonun kendisinden 10 kat daha fazla besin değeri barındırmaktadır.

Limon Kabuğunun İçeriğindeki Maddeler Nelerdir?

Limon kabuğu mucizesi limon kabuğunda yer alan aktif maddeler sayesinde olmaktadır. Limon kabuğunun içerisinde yoğun miktarda C vitamini bulunmaktadır. C vitaminine ilaveten yüksek oranda sitrik asit, malik asit ve pektin bulunur. Bu maddeler sayesinde kişilerin ciltleri nemlenir, doğal bir parlaklık taşır. Ağız yolu ile alınması ile karın şişkinliklerine iyi gelir. Gazı alır.

Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

• Limon kabuğunun eklemlere faydaları insanlar arasında en yaygın olan faydalardan bir tanesidir. Limon kabuğu sayesinde kişilerin eklemlerinde biriken sıvılar dışarıya atılır. Eklemler ve kemikler güçlenir.
• Karaciğeri temizleyerek, vücutta detoks etkisi yapar. Toksik atıklar vücuttan kısa sürede atılır.
• Limon kabuğu sayesinde sindirim ilerler ve kabızlık gibi sindirime bağlı problemler ortadan kalkar.
• Limon kabuğu tüketenlerin bağışıklık sistemleri son derece güçlüdür. Bu nedenle bu kişiler hastalıklara yakalanmazlar. Vücutları enfeksiyonlara karşı güçlüdür.
Portakal ve Limon Yağı Karışımı ile Sağlıklı Ciltler
Portakal limon kabuğunun faydaları bu iki son derece faydalı olan yağın karıştırılması ile artıyor. 3 yemek kaşığı limon kabuğu yağını 1 yemek kaşığı portakal yağı ile karıştırın. Cildinize karışımı uygulamadan önce temizleyin. Temiz cildiniz üzerine masaj yaparak yağı uygulayın. Makyajınızın altına bu yağı uygulayabilirsiniz. Dilerseniz maske olarak cildinize sürerek bir saat beklettikten sonra bol su ile durulayabilirsiniz.

Hastaları Limon Kabuğu Yağı ile Şifa Buluyor

Limon kabuğu yağının faydaları saymakla bitmiyor. Fakat bilinen en etkileyici faydası kansere karşı olan faydasıdır. Son dönemlerde kanserli hücrelerin yok edilmesi için limon kabuğu yağının kullanılması uzmanlar tarafından öneriliyor. 1970’den beri limon kabuğu ve kanser ilişkisinin açığa çıkarılması için deneyler gerçekleştiriliyor. Bu deneylerin sayısı 20’yi aşkındır. Bu deneyler sonucunda 12 farklı çeşit kanserden koruma sağlamak için limon kabuğu yağından faydalanabileceği söyleniyor. Göğüs kanseri başta olmak üzere, prostat kanseri ve kolon kanserine karşı uzmanlar da limon kabuğu yağının kullanılmasını öneriyor.

Limon Kabuklu Maydanozlu Enfes Çay Tarifi

Limon kabuğunun faydaları ve maydanozun faydaları saymakla bitmiyor. Bu ikisinin karıştırılarak çay yapılması sayesinde kış hastalıklarından koruma sağlayabilirsiniz. Bir demek maydanozun içerisine iki limon kabuğunu rendeleyip koyun ve karıştırın. Karışımınızı 3 bardak suyun içerisine ekledikten sonra kısık ateşte kaynatın. Dilerseniz karışım güzelce kaynadıktan sonra içerisine bir miktar bal ve tarçın da ekleyebilirsiniz. Çayı düzenli olarak tüketirseniz etkilerini daha kısa sürede görmeniz mümkün olacaktır.

Limon Kabuğunu Hayatımıza Nasıl Dahil Edebiliriz?

Limon kabuğuna alışkın olunmadığından beslenme düzenine dahil edilmesi ilk aşamada biraz zor olabilir.
• Limonun kabuklarının önceden rendelenmesi ve buzluğa konulması önerilir. Bu sayede buzluktan ihtiyaç oldukça çıkarılarak daha kolay bir kullanım sağlanabilir.
• Limon kabuğunu buzluktan aldıktan sonra salatalarınızın içerisine ekleyebilirsiniz. Pilavın içerisine ekleyerek aromaya sahip enfes pilavlar yapabilirsiniz. Ekşi tadın yakışacağını düşündüğünüz ana yemeklerin içerisine koyarak yemeklerinize farklı tat ekleyebilirsiniz.
• Suyunuzun içerisine de limon kabuğu ekleyerek aromalı sular elde edebilirsiniz. Bu sayede de su içmeniz gün içerisinde daha kolay olacaktır.
• Dilerseniz alkollere ve kokteylerinizin içine de limon kabuğu ekleyerek güzel bir tat elde edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?