• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Leblebinin Faydaları

Leblebinin Faydaları

Nohut bitkisinin değişik şekilde işlenmiş hali olan leblebi, hem kültürümüzde önemli bir yere sahiptir hem de kuruyemiş olarak tercih edilen çok güzel bir gıdadır. Düşük kalori gerçekten çoğu zaman oldukça ilgi çekici bir özelliktir. Obeziteyi yüksek sınırlarda olduğu son dönemlerde, leblebi tüketimi insanlar için gerçekten oldukça sağlıklı bir tercihtir.

Leblebi Protein Kaynağıdır

İçerdiği yağ ve proteinler ile birlikte faydası kanıtlanmış bir gıdadır leblebi. Aynı zamanda oldukça lezzetli olduğunu ve insanların tüketmekten keyif aldığını söyleyebiliriz. Atıştırmalık arayış içerisinde olanlar için, leblebi doyurucu etkiye sahiptir. Aynı zamanda insan vücudunun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral özelliklere sahiptir. Bir şekilde açlık kontrolü için iyi bir seçenek olan leblebi sayesinde, insanların yeme alışkanlıklarını daha düzenli bir şekilde kontrol altına aldıklarını görüyoruz.

Leblebi Besin Değeri Oldukça Yüksek Bir Seçenek

Yüksek karbonhidrat özelliği ile doyurucu etkisinin yanı sıra yeterli besin değeri sebebiyle, gerçekten önemli gıdalar arasında bulunmaktadır leblebi. Ülkemizin pek çok yerinde yöresel olarak farklı üretim şekilleri ortaya çok farklı lezzetler çıkarmaktadır. A, B, C vitamini bakımından oldukça zengin olan leblebi, aynı zamanda içerdiği demir ile birlikte insan sağlığı için çok faydalı olduğunu her şekilde göstermiştir.

Leblebinin besin değeri oldukça yüksektir

Leblebinin Faydaları Sıralayalım

Gerek ham maddesi nohut, gerekse de işlenmiş hali çok lezzetli bir kıvama gelen leblebi, kesinlikle vazgeçemediğimiz gıda seçeneklerinden biridir. Çok sayıda insan için, lezzetli bir atıştırmalık veya keyifle tüketilecek bir çerez özelliğine sahiptir. Tüm bu saydığımız avantajlarının yanı sıra, leblebinin gözle görülen faydaları, tüm insanlar adına onu iyi bir seçenek haline getirmiştir. Gelin, bu leblebinin faydalı yönlerini birlikte inceleyelim ve maddeler halinde sıralayalım;

Leblebinin faydalarını sıralıyalım

  • Zengin protein kaynağıdır.
  • İçerdiği karbonhidrat ile doyurucu etkiye sahiptir.
  • Düşük kalori özelliği ile çok fazla insanın tercihidir.
  • İçerdiği yağ ve lif ile birlikte, sindirim ve önemli derecede katkı sağlar.
  • Mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin olan leblebi, tercih edilen bir gıda seçeneğidir.
  • Kolesterolü dengeler, açlık kontrolü ile zayıflamayı mümkün hale getirir.

Görüldüğü üzere burada sayılan özellikler bile leblebinin ne kadar farklı ve gerekli bir gıda olduğunu göstermiştir. Keyif alarak tüketeceğiniz bu bizim yerel olarak nitelediğimiz bir daha seçeneği, hoş kokusuyla ve lezzetli yönüyle insanlara her zaman etkilemiştir.

Leblebi Kaç Kaloridir ?

100 gr leblebi 268 kcal  besin değerine sahiptir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?