• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Kuru Fasulyenin Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Kuru Fasulyenin Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Ata sözlerimizde de konuyu ciddiyete taşımak ve detaylıca konuşmak anlamına gelen “Gelelim fasulyenin faydalarına “ sözlerinde bana kalırsa vurguda özellikle fasulye seçilmiştir. Sebebi ise fasulye denildiğinde akla gelen 1001 çeşit önemli faydasından kaynaklı ciddiyet içermesi olabilir. Çünkü kuru fasulye inanılmaz derecede sağlığa etki etmektedir. Kansere, beyin fonksiyonlarına, sindirim sistemine,kalbe, kemiklere, kolesterole ve diyabete oldukça fayda sağlayan kuru fasulye sanırım başka bir üslupla tarif edilemezdi. Organizmada neredeyse A dan Z ye kadar bir çok alanda faydası bulunan kuru fasulyenin de her besinde olduğu gibi fazlası yan etkilerde bulunmakta elbette.  Öncelikle sizlere kuru fasulyenin en fazla gündem taşıyan ve savunulan özellikten biraz bahsetmek isterim.

Kuru Fasulyenin Faydaları Nelerdir ?

 1. Kanser oluşumunu engeller,
 2. Beyin fonksiyonlarını geliştirir,
 3. Kan şekerini düşürür,
 4. Baş ağrısına iyi gelir,
 5. Sindirim sistemine faydalıdır,
 6. Kalp sağlığını destekler,
 7. Enerji verir,
 8. Protein açısından zengindir,
 9. Kemikleri güçlendirir,
 10. Kötü kolesterolü önler,
 11. Diyabet riskini azaltır,
 12. Kan hücrelerine destek verir,
 13. Cilt sağlığını korur,
 14. Alzheimer riskini azaltır,
 15. Göz sağlığına faydalıdır,
 16. Romatit artrit ağrılarını hafifletir,
 17. Astım hastalığına iyi gelir,
 18. Saç sağlığına etkilidir,
 19. Tırnak sağlığını korur,
 20. Büyüme ve gelişmeye yardımcı olur .

Kanser Oluşumunu Engeller:  Kuru fasulye yapılan araştırmalara göre güçlü bir antioksidandır ve bu sayede sindirim sisteminde ki hücrelerin kanserojen maddelere den korunmasını sağlamaktadır.K vitamini içeren fasulye bu özelliği sayesinde oksidatif stres hücrelerini koruyarak sindirim sistemi sağlığını korumaktadır. Ayrıca beyaz fasulye vücutta bulunan serbest radikallerin etkisini azaltarak kansere karşı bizleri korumaktadır. Kuru fasulye tüketimi özzellikle mide ve prostat kanserine karşı oldukça dayanıklı bir organızma oluşturarak bu iki kanser çeşidinin görülme insidansını azaltmaktadır. Bunlarla beraber yapılan araştırmalara göre kuru fasulye tüketiminin ölüm riskini aşağıya çektiği ve yaşam süresini ise artırdığı savunulmaktadır.

Beyin Fonksiyonlarını geliştirir:  İçerdiği  K vitamini sayesinde beyin ve sinir sistemini yüksek oranda etkileyen kuru fasulye beyin hücrelerinin fonksyonlarını yerine getirmek için ihtiyaç duydukları tiamini karşılamaktadır. Bununla beraber kuru fasulye zengin içeriği sayesinde  myelin kılıfın oluşması için gerekli olan  sphingo-lipidler içerdiği K vitamini sayesinde karşılamaktadır  ve bunların yanı sıra zihin ve beyin sağlığı için hayati önem taşıyan B1 vitamini içeriği ile beyin ve sinir sağlığının korunması hususunda oldukça göz alıcıdır ve alzheimer hastalığına karşı korur.

Kan  Şekerini  Düşürür: Klinik araştırmalar karbonhidrat bakımından zengin  besinlerin yerine kuru fasulye tüketildiğinde tıpkı yemek sonrası yürüyüş yapmak gibi glikoz yükselmesini engellediği ortaya koymaktadır. Bu sayede kuru fasulye tüketimi ile şeker hastalığı riskini azaltmak mümkün. Kuru fasulyenin glisemik kontrol üzerindeki antioksidan etkileri sayesinde tip 2 diyabet türünün gelişmesine karşı olan düşük glisemik endeksi, yüksek lif içeriği ve polifenol içeriğinden oluşöaktadır. Bunun yanı sıra kuru fasulyenin dirençli nişasta içeriği, yemek sonrası glukoz artışı ve insülin konsantrasyonuna olan etkisi ile bilinmektedir.

Migrene İyi gelir: Sülfit detoxifies molibden zengin olan kuru fasulye baş ağrısı gibi sorunlara iyi gelmektedir aynı zamanda sülfit alerjisi olan kişiler için hayati önem taşımaktadır. Yapısında bulunan niasin içeriği ile fasulyenin migren sorunlarına  iyi geldiğ,de uzmanlar tarafından öne sürülmektedir.

Sindirim Sistemine Faydalıdır: Fasulye sindirim sistemi hareketini arttırır ve çözünmez lifler aşısından dolukça zengindir içeriğe sahip olaması nedeni ile artıkları dışa aktarmaya destek vermektedir. Bu özelliği kalın bağırsakta diyet lifi fermantasyonuna yardımcı olarak bununla beraber sindirim sisteminde bulunan yararlı bakterilerin sayısını ise arttırır. Bunlarla sınırlı kalmayan kuru fasuye kolon kanseri riskini azaltmaktadır. Bağırsak sendromu hastalıklarını önler.

Kalp Sağlığını Destekler:  Kuru fasulye folat, folik asit ve magnezyum içeriğinden dolayı kalp sağlığına faydalıdır ve bununla beraber vitamin, mineral ve bileşenler yönünden zengin içeriği  sayesinde inflamatuar, dejeneratif ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir.

Enerji Verir: Yapısında bol miktarda demir bulunduran kuru fasulye  vücudunuzun metabolizma ve enerji üretimi için gereklidir. Ayrıca manganez açısından da oldukça zengin olan kuru fasulye dolayısıyla organizmanın enerji ihtiyacının % 80 ini karşılamaktadır.

Kemikleri Güçlendirir: Mangenez ve kalsiyum kemik gelişimi için önemli faktörlerdir ve yapısındaki manganez ve kalsiyum sayesinde  kurufasulye kemiklerin sağlığının korunması, kemik erimesi gibi hastalıklara karşı faydalıdır. Ayrıca içeriğindeki protein,B6 ve mineraller  sayesinde doku büyümesine yardımcı olarak çocukların gelişimine katkı sağlamaktadır. Bunların yanı sıra içerdiği minerallerle tırnak sağlığını korumaktadır. Bunlara dhil olarak içeriğindeki bakır sayesinde romatit artrit hastalığını önleyicidir.

Kötü Kolesterolü Önler: İçerdiği bazı bileşenler sayesinde fasulye karaciğerdeki kolesterol düzeyini inhibe etmeye yardımcı olur ve asilerin seviyesini dengeleyen yağ asitleri oluşturarak kötü kolesterolün düşmesine katkı sağlar.

Cilt Sağlığını Korur: İçeriğindeki amino asitler, glukoneogenez,yağlı asitler, lipitler hemoglobin sentezi metabolizmasının korumasını destekler ve böylece sağlıklı cilt bakımı için faydalarını ortaya koymaktadır. Aknelerin  giderilmesine destek olur. Ayrıca  bol miktarda çinko içermesi göz sağlığına da faydalıdır ve bu sayede göz hastalıklarına yakalanmayıda önlemektedir. Bunlarla sınırlı kalmayarak içerdiği demir, bakır, magnezyum ile saç köklerini kuvvetlendirir.

Kuru Fasulyenin Zararları Nelerdir ?

Fasulyenin  her hangi bir yan etkisi olduğu savunulmasa da fazla tüketimi gaz problemi gibi hafif veya ciddiyet içeren rahatsızlıkla sebep olabilmektedir. Bu nedenle tüketiminize dikkat etmeniz gerektiğini vurgulamak isterim.

Sağlıkla Kalın..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?