• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kudret Narının Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Kudret Narının Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Kudret Narının Faydaları

İçerisinde bolca A vitamini bulunan bunun dışında B1, B2 ve C vitaminlerinin yanı sıra demir, potasyum, bakır ve birçok zenginliği bulunan kudret narı Türkiye’de Bursa ve Yalova’da yetişmektedir. İçerdiği maddelerden dolayı zengin olan kudret narının bu sebeple de pek çok faydası bulunmaktadır.

Kudret narının faydaları arasında kabızlığa iyi geldiği görülmektedir. Kabızlık pek çok kişi tarafından o kadar ciddiye alınmasa dahi ilerlemesi durumunda insanların sağlığı için zararları olabilir. Bu sebeple sürekli kabızlık yaşayan kişilerin günde bir kaşık kudret balı alması durumunda kabızlık gibi problemlerin ortadan kalkacağını göreceklerdir. Çünkü kudret narı bağırsaklarda birikmiş olan besin atıklarını çözen bir yapıya sahiptir. Bu sebeple de sadece kabızlığı değil aynı zamanda  da ülser, reflü gibi durumlarda da kudret narının işe yaradığı görülmektedir. Ayrıca kudret narı tümör konusunda da oldukça başarılıdır. İçerdiği besinler sayesinde vücutta tümöre dönüşme ihtimali olan hücreleri koruduğu görülmektedir. Bu en çok meme kanserinde görülmektedir fakat diğer tümörlerde de faydası bulunmaktadır.

Kudret narının faydaları arasında yaralara iyi gelmesi de gösterilmektedir. Eskiden insanlar ilaçlara daha zor ulaştıkları durumlarda yanık tedavisi için kudret narını tercih ediyorlardı. Bunun için de kudret narının çekirdeğini zeytinyağı ile birlikte ezip yanık olan yerlere sürüyorlardı. Bunun oldukça etkili olduğu düşünülüyor bu sebeple hala yanık tedavilerinde birçok kişi kudret narını kullanmaktadır. Aynı zamanda bağışıklık güçlendirici etkisiyle de kudret narının grip tarzı hastalıkları önleyip kişilerin bağışıklığını güçlendirdiği de görülmektedir. Özellikle sivilce sorunu yaşayan birçok kişi kudret narını tercih etmektedir. Kudret narı vücuttaki yağ oranının azalmasına büyük bir rol oynamaktadır. Bu sebeple aynı zamanda karaciğerlerin de dostu durumdadır demek mümkündür.

Kudret Narı Nasıl Kullanılır ?

Kudret narının birden çok kullanımı vardır ve bunun sebebi de kullanılış amacına göre değişmesidir. Kudret narı kullanımı arasında meyve olarak tüketmek bulunmaktadır. Bunun için kişinin kudret narını püre şekline getirmesi gerekmektedir. Püre şekline getirilen kudret narı bir tatlı kaşığıyla tüketilir ve tüketilirken balla tüketilmesi daha yararlı olacaktır. Genellikle sabah aç karnına tüketmek en doğru olanıdır fakat kişi isterse güç içerisinde aç karnına da tüketebilir. Kudret narının bir diğer kullanılış şekli macun olarak kullanılmasıdır. Bunun için gerekli olan şey olgunlaşmış olan kudret narının çekirdeklerini çıkararak kudret narını küçük parçalara bölmek olacaktır. Bundan sonra bu kudret narını bal ile karıştırıp bir kavanoza koyarak bu karışımı bir ay bekletecektir. Bu karışımı kişi dilerse isterse aç karnına tüketebilir. Aynı zamanda kişi eğer cilt sıkıntısı yaşıyorsa sorunlu bölgelere bu karışımı sürebilir. Kişi aynı zamanda kudret narını çekirdeğini çıkarıp zeytinyağıyla karıştırarak 6 ay bekletmesi durumunda daha etkili bir karışım olacaktır ve cilt sorunlarında daha kesin bir çözüm olacaktır.

Kudret Narının Faydaları
Kudret Narı Nasıl Kullanılır

Kudret Narının Zararları Nelerdir ?

Kudret narı zararları genellikle yanlış tüketimden dolayı görülmektedir. Çok tüketildiği zaman bağırsaklarda uyarıcı bir etkisi olduğu için ishal etkisi görülebilir. Aynı zamanda bazı kişiler kudret narının çekirdeklerini olması gerektiğinden fazla şekilde tüketmektedir. Bu da ateş, baş ağrısına sebep verebilir. Ayrıca kudret narını hamileler ve emziren annelerin kullanmaması önerilir. Bunların yanı sıra eğer kişi kan şekeri seviyesi düşürecek ilaçlar kullanıyorsa kudret narı kan şekeri seviyesinin olması gerektiğinden daha fazla düşmesine sebep verebilir bu sebeple bu tarz kişiler de kudret narı kullanmamalıdır. Kemoterapi tedavisi gören ve kemoterapi ilaçları alan kişiler için de kudret narı önerilmez. Bunların dışında herhangi bir zararı görülmemektedir.

Kudret Narının Faydaları Nelerdir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?