• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Koşu Yapmanın Faydaları

Koşu Yapmanın Faydaları

Yapacak olduğunuz 30 dakikalık bir koşu sağlığınız açısından oldukça etkili olabilmektedir. Bedensel sağlığınız, zihinsel ve ruhsal sağlığınız açısından koşu son derece verimli bir spordur. Bunu oldukça fazla duymuşsunuzdur hatta bazı zamanlarda düzenli bir şekilde koşmayı ya da yürümeyi aklınızdan geçirmişsinizdir. Fakat her ne kadar düşüncede yer edinse de bu durum uygulamaya geçmedikten sonra bir önem kazanmamaktadır. Fakat koşunun, yazımızın devamında bulunan faydalarını inceledikten sonra aklınızdaki spor fikirlerini hayata geçirmek adına ilk adımı atacağınıza eminiz. Özellikle kilo vermek veya spor yapmak amacıyla koşmayı düşünenler aynı zamanda vücutlarına sağlayacakları farklı faydaları da inceleyince koşu yapmak için adeta can atacaklardır. Gelin birlikte koşunun sağladığı faydaları inceleyelim.

 • Ruh Halinizi Kısa Süre İçerisinde Düzeltir
 • Depresif Hissetmenizi Engeller
 • Stresle Mücadele Etmenizi Sağlar
 • Kaygılanma Problemi İle Mücadele Etmenizi Sağlar
 • Kan Basıncınızın Kontrol Altında Tutulmasına Yardımcı Olur
 • Metabolizmanızı Güçlendirir
 • Kendinize Olan Saygınızı ve Güveninizi Artırır
 • Zihninizin Güçlenmesini Sağlar
 • 14 Saat Geçmesinin Ardından Bile Kalori Yakmanıza Vesile Olur

Ruh Halinizi Kısa Süre İçerisinde Düzeltir

Bilimsel olarak yapılan araştırmalar sonucunda koşunun ruh halinizde büyük bir etki yarattığını ve anlık olarak ruh halinizi iyileştirdiği gözlemlenmiştir. Kötü bir ruh hali ne sizin için ne de etrafınızdaki insanlar için sağlıklı bir durum değildir. Kendini zavallı hissetme gibi duygular içine girmek sağlığınız açısından oldukça sorun çıkarabilecek bir durumdur. Bu ve bunun gibi hislerinizin oluşumunu gözlemlediğinizde koşu yaparak ruh halinizi iyiye çevirebilirsiniz.

Depresif Hissetmenizi Engeller

Antidepresanlar genellikle depresyondaki kişilerin kullandığı ve doktor tavsiyesiyle kişiye verilen ilaçlardır. Bu ilaçlar kullanıldığında vücutta serotonin hormonunun salgılanması artış gösterir. Salgılanan serotonin hormonu mutluluk verici bir hormondur ve depresyonu ortadan kaldırmaktadır. Koşu yapan insanlar incelendiği zaman serotonin hormonunun koşu sırasında salgılandığı incelenmiştir. Bu hormonun koşu sırasında beklenenden daha fazla salgılanması nedeniyle depresif yapı ortadan kalkar ve kişi mutlu hisseder. Koşunuzu gerçekleştirmenizin ardından davranışlarınızdaki depresiflik ve agresiflik yok olacaktır.

Stresle Mücadele Etmenizi Sağlar

Koşuya başlamanızın ardından stres seviyeniz azalacak ve detaylı düşünmemeye başlayacaksınız. Üstelik düşünceleriniz daha akla uygun bir şekilde oluşacak ve panik olmaktan uzak duracaksınız. Bu durum koşu sırasında meydana gelirken koşu sonrasında da etkisini sürdürecektir.

Kaygılanma Problemi İle Mücadele Etmenizi Sağlar

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda kişilere uygulanan karbondioksit testi vasıtasıyla günlük hayatta düzenli ve aktif çalışan insanlar gibi vücut hareketliliği sürekli devam eden bireylerin baskı altında ve olumsuz durumlarda daha sakin kaldıkları belirlenmiştir. Koşu yapmanız da bir çeşit vücut aktifliğiniz sağlamanız olarak kabul edilebilir. Bu sayede panik ve kaygı gibi sorunlara karşı mücadele edebilir ve sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kan Basıncınızın Kontrol Altında Tutulmasına Yardımcı Olur

Yapılan birçok çalışma sonrasında düzenli koşu yapmanın, yüksek kan basıncı oluşumuna karşı oldukça etkili olduğu dikkat çekmiştir. Koşu yapmanız ile birlikte yükselen kan basıncınız düşürülür ve sağlığınız kontrol altına alınır. Yüksek kan basıncı aynı zamanda yüksek tansiyon oluşumu şeklinde de açıklanabilir.

Metabolizmanızı Güçlendirir

Koşu, gerçekleştireceğiniz bazı açma germe hareketleri ile birlikte önünüzde bulunan birkaç saat için metabolizmanızı oldukça zinde tutacaktır. Günlük olarak koşu yapan insanlar aynı zamanda kilo verme konusunda da ciddi faydalar görmektedirler. Yapılacak olan düzenli koşular ile birlikte hem ruhsal sağlığınız hem de bedensel sağlığınız gelişecektir.

Kendinize Olan Saygınızı ve Güveninizi Artırır

Yapılan onlarca çalışma sonucunda düzenli olarak koşu yapmanın insana, kendine güvenmeyi ve kendine karşı saygılı olmayı aşıladığı tespit edilmiştir. Bunun sonucunda kendine daha fazla güvenen insan hayatın farklı alanlarında daha başarılı olur ve olumsuzluklarla daha iyi mücadele eder.

Zihninizin Güçlenmesini Sağlar

Koşu yapmanız ile birlikte vücudunuza da kortizol artışı meydana gelecektir. Bunun sonrasında kortizole bağlı olarak hafızanız ve ezber kuvvetiniz artış gösterir. Aerobik ve çaba sarf edici birçok spor bu anlamda kişiye oldukça yardımcı olmaktadır.

14 Saat Geçmesinin Ardından Bile Kalori Yakmanıza Vesile Olur

Koşu yapmanın vücudunuzda kalori yakımına vesile olacağı her insan tarafından bilinen bir gerçektir. Çaba sarf edilen bir spor olan koşu kilo vermek adına oldukça tercih edilir ve sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir unsurudur. Fakat herkes tarafından bilinmeyen bir gerçekte mevcuttur. Koşunuzu gerçekleştirmenizin ardından yağ yakımınız devam edecektir. Üstelik 14 saat geçse bile yağ yakımı azalan bir ivme gösterse de hala devam eder. Bu sayede hem koşunuzu gerçekleştirirken hem de koşunuzun ardından sürekli olarak yağ yıkımıyla karşı karşıya kalırsınız. Öyle ki gerçekleşecek olan bu yağ yakımı vücudunuzun daha kolay şekil almasını ve amacınıza daha hızlı ulaşmanıza da vesile olacaktır.

Kısacası koşmak hayatınızda gerçekleştirecek olduğunuz basit bir spor olarak görülebilir. Fakat her ne kadar basit görünse de sağladığı yararlara bakıldığı zaman saymakla bitmeyen bir liste karşınıza çıkacaktır. Aklınızın bir köşesinde sürekli bulunan spor yapma ve koşuya çıkma düşüncesine en kısa sürede başlayarak bu faydalardan vücudunuzu nasiplendirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?