• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Koltukaltlarındaki Aşırı Terleme için Evde Uygulanabilecek Doğal Yöntemler

Koltukaltlarındaki Aşırı Terleme için Evde Uygulanabilecek Doğal Yöntemler

Yasal Uyarı: Bu doğal yöntemleri denemeden önce aşırı terlemenizin altında yatan problemi öğrenmek için bir doktora gitmenizi öneririz.

Sivilce, kepek, obezite, gibi problemler yaygın şekilde konuşuluyor, ancak tartışılan yaygın bir konudur olan aşırı terleme, hiperhidroz adı verilen bu durumdan yaklaşık olarak sekiz milyon insan muzdarip. Ve International The Hyperhidrosis Society (IHHS) tarafından yapılan bir ankette, insanların obezite, sivilce ve kepekten daha utanç verici olduğunu düşünüyor.

Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre hiperhidroz, koltukaltlarında, ellerde, ayaklarda veya kasıkta aşırı ve kalıcı terlemeye neden olur. Aşırı ısınmayı önlemek için vücudu soğutmaya yardımcı olduğu için terleme gerek duyulmasına rağmen vücudun soğumaması gibi durumlarda vucüd terleme ile cevap vermektedir. En sıklıkla avuç içlerinde, ayaklarında, koltuk altlarında veya başta terler. Vücudun geri kalan kısmı kuru kalırken, bir veya iki alan terleme yaparak damlayabilir.

Koltuk altı kollarından gelen ter ile giysi yoluyla emmek ve bariz ter işaretleri yaratmak sadece utanç verici olmakla kalmaz aynı zamanda aşırı terleme de günlük aktivitelerimizi sıkıntıya sokabilir. Elleriniz terli ise, bir bilgisayara yazmanız veya bir kapı tokmağı çevirmeniz zor olabilir ve cilt sık sık ıslandığında, cilt enfeksiyonunun gelişmesi için de uygun koşullar yaratılmış olur.

Aşağıdaki belirtilerin bazılarına maruz kalırsanız hiperhidrozis olasılığı vardır:

  • Islak ve nemli avuç içleri ve ayak tabanları
  • Elbiselerini ıslatan görünür terleme
  • Etkilenen alanın renk değişikliği
  • Sık ayak kokusu
  • Cildinizin çatlıyor olması

Koltuk altı terini tedavi etmek için tıbbi müdahaleler ve ilaçlar mevcuttur  bazı sağlık uzmanları, stresle hiperhidroz tetiklendiğinde anksiyete veya depresyon için ilaç önerirler. Botox, koltukaltlarında, ellerde, ayaklarda ve kasığında uygulanan ve bazen de sık görülen bir başka tedavidir. Ter bezlerini çıkarmak için bile ameliyat var. Fakat tüm bu yaklaşımlar, ciddi yan etkileri olan bir potansiyele sahiptir; ilk olarak deneyebileceğiniz etkili ev ilaçları olduğunda bu riski neden kullanmayasınız?

Koltukaltlarınız, Ayak ve Ellerinizdeki Aşırı Terlemenizi Kontrol Altına Almak veya Azaltmak için Bu Basit, Ucuz YöntemlerdenBirini Deneyin.

1. Kimyasal olarak işlenmiş gıdalardan muhakkak kaçının. Doğal ve organik beslenmeye özen gösterin.

2. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, terlemeyi kontrol etmeye yardımcı olabilecek büzücü özelliklere sahiptir ve içeride alındığında vücudun pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Gözeneklerin kapalı kalmasını sağlamak için deride bir tabaka oluşturarak terleme önleyici olarak da çalışır.

Terli koltukaltlarına kullanmak için, etkilenen bölgeyi iyice yıkayıp pamuklu bir topu elma sirkesine sürün ve bir gece bırakın. Sabahları duşta durulayın ve deodorantı her zamanki gibi uygulayın. İki çay kaşığı elma sirkesi, bir bardak su, bir çorba kaşığı bal ekleyerek her gün aç karnına karışımı günde bir defa içmekte terlemeniz için çok faydalı olacaktır.

Ayaklarınız özellikle terliyorsa, saf organik elma sirkesi ve su karışımı 1/4 oranında karıştırın ve ayaklarınızı 20 dakika bekletin. Bunu her gün yaparsanız daha etkilidir.

Koltukaltlarındaki Aşırı Terleme için Evde Uygulanabilecek Doğal Yöntemler

3.Kabartma Tozu

Kabartma Tozu alkalik olduğu için, terlerde asitlerin bakteri üremesini teşvik eden dengelemesine yardımcı olur. Temelde, bu asitleri etkisiz hale getirerek ve kokuları absorbe ederek doğal bir deodorant gibi davranarak vücudun yaygın olarak terleyen bölgelerindeki pH seviyesini düşürür. Aslında, kabartma tozu, en etkili doğal deodorantlardan biridir.

Kabartma Tozu ayrıca cilt enfeksiyonlarını, böcek ısırıkları ve iltihapları tedavi edebilen iyileştirici yeteneklere sahiptir. Güçlü ve istenmeyen kokuları nötralize eder, bu da bir Deodorant olarak vücuttaki zararlı maddeleri ortadan kaldırırken, Earth Clinic’in de belirttiği gibi uzun vadeli koruma da sağlar. Kabartma tozu ile tahriş olabilecek kimyasallar ve katkılar yerine cildinize taze bir koku katan temiz, doğal maddeler bulunur. Ayrıca, tipik mağazadan alınan deodorantlara kıyasla çok daha ucuzdur.

Kullanmak için, sadece yarım fincan mısır nişastası, yarım bardak kabartma tozu ve 2-3 damla lavanta esansi yağı ile birleştirin. Koltukaltlarınızı iyice temizleyin ve karışımını biraz nemli bir bezle uygulayın. Kurumasına izin verin. Vücut kokusunu etkisiz hale getirir ve aşırı terleme ile savaşmaya yardımcı olur.

4. Pratik Yoga

Yogayı terleme, özellikle de güç yoga hareketi ile ilişkilendirirken, yoga aşırı terlemeyi kontrol etmenin en doğal yollarından biridir. Nefes almayı ve hareketi birleştiren bu eski disiplin, vücudunuzu uyumlaştırmaya ve dengesizlikleri düzeltmeye yardımcı olur. Bu, nedeninizin kendiniz olduğunu bilmeseniz bile, semptomlarınızın altında yatan nedene değinmenize yardımcı olabilir. Düzenli yoga uygulaması, aşırı sakinleştirici ve duygusal istikrarı tetiklemek için mükemmeldir; aşırı terlemeniz stres veya kaygı ile bağlantılıysa, stresli hissettiğinizde uygulama bu durumların azaltılmasında çok yardımcı olabilir. Ayrıca kaçınılmaz stresli durumlar ortaya çıktığında endişenizin şiddetini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Yoga, sindirim sistemini uyarmak için de oldukça etkilidir; bu kilo sorunları, diyet veya gıda intoleransı ile ilişkili olan hiperhidrozlara sahip kişiler için faydalıdır. Vücudun toksinleri dışarı atması için cesaretlendiren belirli pozisyonlar vardır, bu sayede aşırı terlemeden kurtulabilirsiniz.

5. Siyah Çay

Siyah çayı koltukaltındaki aşırı terleme için kullanmak için, kaynayan ve ılıyan suyun içine üç fincana 2 siyah çay poşeti koyarak sadece bir çay yaparsınız. 10 ila 15 dakika kadar bekleyiniz. Çaydan temiz bir bez veya pamuklu bir bez batırın ve çayı, koltuk altlarına sürün.

Bu yöntemi hem avuçiçi hem de ayak terlemesi için, 4 bardak sıcak suyla küçük bir leğen doldurarak da kullanabilirsiniz. Suya 2 siyah çay poşeti koyun, 10 dakika kadar bekleyin ve sonra su hafif soğuyunca avuç içlerinizi veya ayaklarınızı suyun içine 20 dakika süreyle ıslatın. En iyi sonucu almak için düzenli olarak tekrarlayın.

Kaynaklar

1- www.aad.org/public/diseases/dry-sweaty-skin/hyperhidrosis

2- www.earthclinic.com/remedies/baking_soda.html

3- www.naturallivingideas.com/disgusting-things-in-foods/

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?