• DOLAR
  6,8570
 • EURO
  7,7363
 • ALTIN
  390,00
 • BIST
  8,5783
Koenzim Q10 Nedir, Faydaları Nelerdir?

Koenzim Q10 Nedir, Faydaları Nelerdir?

Koenzim q10 vücudumuzda üretilebilen ve hücrelerin mitokondrisinde depolanan bir bileşiktir. Mitokondrinin hücredeki görevi hücrenin yaşamsal faaliyetlerini sağlamak için enerji üretmektir. Ayrıca hücreleri oksidatif hasardan korumaya yardımcı olur. Tıpkı vücudumuzda üretilen birçok maddenin yaşlanmaya bağlı olarak üretim seviyesinin azalması gibi koenzim q10 üretimi de yaşlanmaya bağlı olarak azalır. Bu nedenle genellikle yaşlı bireylerin koenzim q10 seviyesi düşme eğilimi göstermektedir.

Koenzim q10 Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

 • B6 vitamini eksikliği
 • Koenzim q10 sentezi veya kullanımı aşamasında oluşan genetik bozukluklar
 • Herhangi bir hastalık sonucu dokularda artan koenzim q10 talepleri
 • Mitokondriye bağlı hastalıklar
 • Yaşlanmaya bağlı oksidatif stres

   Araştırmalarla birlikte koenzim q10’in vücudumuzda önemli rol oynadığı görülmüştür. Bunlardan bazıları hücreler içinde enerji transferine katılan adenozin trifosfatın (ATP) yapımında rol oynaması ve hücrelerde antioksidan görevi görerek hücreleri oksidatif hasara karşı korumaktır. Aşırı miktardaki serbest radikaller, sağlıklı hücrelere müdahale eder ve bu hücrelerde oksidatif hasara neden olurlar. Bunun bir sonucu olarak da ortaya bazı sağlık problemleri çıkabilir. Bu bağlamda düşünülecek olursa ATP’nin eksik sentezlenmesi ve hücresel oksidatif hasarın oluşması akla gelmeyecek kronik hastalıklara sebebiyet verebilir. Sanırım son söylediklerim ile koenzim q10’in vücudumuz önemi biraz daha anlaşılmıştır.

Koenzim Q10 Faydaları Nelerdir?

   Koenzim q10 ne işe yarar, faydaları nelerdir, eksik olması durumunda ne yapılması gerekir gibi sorular siz değerli okurlarımızdan en sık gelen sorulardır. CoQ10 vücudumuzun her hücresinde yer alır. Ancak vücudumuzda enerjinin en fazla ihtiyaç duyulduğu organlarda (kalp, böbrekler, akciğerler ve karaciğer gibi) daha fazla bulunur. Bu da bakıldığında hiç şaşılacak bir durum değildir. Öyle ki insan vücudu ve organları her ortamda ve şartta kendisi için en uygun olanı bulmaya çalışmış ve bunu da çoğunlukla başarmıştır. Şimdi gelin hep beraber koenzim q10’in faydalarına madde madde bakalım;

1. Koenzim Q10 Kalp Yetmezliği Tedavisine Yardımcı Olur

   Kalp yetmezliği, kalbin düzenli olarak kasılamadığı, rahatlayamadığı veya vücuda kan pompalayamadığı noktaya geldiğinde oluşur. Kalp yetmezliğine yönelik bazı tedaviler, düşük tansiyon gibi istenmeyen yan etkilere sahip olabilmekte, bazıları da CoQ10 seviyesini daha da azaltabilmektedir. Kalp yetmezliği olan 420 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, iki yıl boyunca CoQ10 tedavisi uygulamanın, semptomları düzelttiği ve kalp hastalıkları kaynaklı ölüm riskini azalttığı bulunmuştur. CoQ10 ile yapılan tedavinin optimum düzeyde enerji üretimi, oksidatif hasarı azaltma ve kalp fonksiyonlarını iyileştirme konusunda yardımcı olabileceği öngörülmektedir.

2. Koenzim Q10 Doğurganlığı Artırmaya Yardımcı Olur

   Kadın doğurganlığı, yaş ilerledikçe mevcut yumurtaların sayısındaki ve kalitesindeki düşüş nedeniyle azalır. Yaşlandıkça, CoQ10 üretimi yavaşlar ve yumurtayı oksidatif hasara karşı koruyacak hücrenin direnci azalır. CoQ10 takviyesi kullanmak, yumurta kalitesinde ve miktarındaki yaşla ilgili düşüşü önleyebilir ve hatta bazı bireylerde bu durumu tersine çevirebilir.
   Benzer şekilde yaşa bağlı olarak erkek bireylerde de sperm miktarı ve kalitesinde azalma ayrıca üreme hücrelerinde oksidatif hasarın artışı gözlemlenir. Yapılan bazı çalışmalar sonucunda CoQ10 takviyesi kullanımı hücrelerdeki antioksidan korumanın artışına bağlı olarak sperm miktarı ve kalitesinin arttığı gözlemlenmiştir. Tüm bunlara bakılınca koenzim q10 sadece kadınlarda değil erkeklerde de üremenin devamı için önemli bir bileşiktir.

3. Koenzim Q10 Cildinizi Genç Tutmaya Yardımcı Olur

Dış faktörler, UV ışınları gibi çevresel faktörleri içerir. Zararlı unsurlar cildin neminin azalmasına ve cildin katmanlarının incelmesine neden olabilir. CoQ10’u doğrudan cilde uygulamak, deri hücrelerindeki enerji üretimini artırarak ve antioksidan korumayı yükselterek iç ve dış etkenlerden kaynaklanan hasarı azaltabilir. Aslında, doğrudan cilde uygulanan CoQ10’un UV ışınlarının neden olduğu oksidatif hasarı azalttığı ve hatta kırışıklıkların derinliğini minimuma indirdiği gösterilmiştir. Son olarak, düşük CoQ10 seviyeleri olan kişilerin cilt kanserine yakalanma olasılığı daha yüksektir.

4. Koenzim Q10 Baş Ağrılarını Azaltır

  Anormal mitokondriyal fonksiyon, hücreler tarafından artan kalsiyum alımına, serbest radikallerin aşırı üretimine ve azalmış antioksidan korumasına neden olabilir. Bu da beyin hücrelerinde düşük enerjiye sebep verebilir. CoQ10 esas olarak hücrelerin mitokondrisinde yaşadığı için mitokondriyal fonksiyonu iyileştirdiği ve migren sırasında oluşabilecek inflamasyonun azalmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Yapılan bir çalışmada, 42 kişide migren sayısını azaltmak için CoQ10 takviyesi kullanmanın plasebodan üç kat daha fazla etkili olduğunu görülmüştür. Daha büyük bir çalışma, CoQ10 ile tedaviden sonra düşük CoQ10 seviyesine sahip 1550 kişinin daha az şiddetli baş ağrısı yaşadığını göstermiştir. Dahası, CoQ10’un sadece migreni tedavi etmeye yardımcı olmadığı, aynı zamanda migreni önleyebileceği de görülmektedir.

5. Koenzim Q10 Kas Faaliyetlerini Arttırmaya Yardımcı Olur

Oksidatif stres, kas fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Benzer şekilde, anormal mitokondriyal fonksiyon kas enerjisini azaltarak kasların etkili bir şekilde çalıştırılmasını zorlaştırabilir. CoQ10, hücrelerde oksidatif stresi azaltarak ve mitokondriyal fonksiyonları iyileştirerek kas deformasyonlarını indirger ve kasların daha uzun süre faaliyet göstermesine katkıda bulunur. Gerçekleştirilen bir çalışmada CoQ10’un fiziksel aktivite üzerindeki etkileri araştırılmış ve 60 gün boyunca günde 1200 mg CoQ10 takviyesi kullanan kişilerde oksidatif stresin azaldığı görülmüştür.

6. Koenzim Q10 Diyabet Tedavisine Yardımcı Olur

   Oksidatif stres, hücre hasarı gerçekleştirebilir. Bu da diyabet gibi metabolik hastalıklara neden olabilir. Anormal mitokondriyal fonksiyon ayrıca insülin direncini de etkiler. Yapılan farklı çalışmalarla CoQ10’in insülin duyarlılığını artırdığı ve kan şekeri düzeylerini düzenlediği görülmüştür. Ayrıca CoQ10, yağların parçalanmasını teşvik ederek ve obezite ya da tip 2 diyabetlere yol açabilecek yağ hücrelerinin birikimini azaltarak diyabetin önlenmesine katkı sağlar.

7. Koenzim Q10 Kanser Önleyici Bir Role Sahiptir

   Vücudumuz bazen bazı sebeplere bağlı olarak anormallikler gösterebilir. Bu anormalliklerin en büyük örneklerinden biri kanserdir. Oksidatif stresin hücre hasarına neden olduğu ve işlevlerini etkilediği bilinmektedir. Hal böyle olunca hücrenin dışarıdan gelen etkenlere karşı savaşacak gücü olmazsa yapısı bozulabilir ve kanser riski artar. Yapılan çalışmalarda kanser hastalarının daha düşük CoQ10 seviyelerine sahip olduğu saptanmıştır. Düşük CoQ10 seviyeleri sahip olan bireylerin %53,3 oranında kansere yakalanma riskinin arttığı gözlemlenmiştir.

8. Koenzim Q10 Beyin Sağlığına Olumlu Katkı Sağlar

   Hiç kuşku yok ki beyin vücudumuzun en kritik organıdır. Öyle ki vücudumuza ait bütün fonksiyonlar buradan yönetilir. Beyin gerekli organa gerekli emri verir ve organlar işlevlerini yerine getirir. Bu bağlamda beyin faaliyetlerinin gerçekleşmesi için diğer organlarda olduğundan daha fazla enerjiye ihtiyaç vardır. Mitokondri, beyin hücrelerinin ana enerji kaynağıdır. Mitokondriyal fonksiyon ilerledikçe azalma eğilimindedir. Mitokondrideki fonksiyonel bozukluklar, beyin hücrelerinin ölümüne ve Alzheimer ya da Parkinson gibi hastalıklara yol açabilir. Beyin, yüksek yağ asidi içeriği ve yüksek oksijen ihtiyacı nedeniyle oksidatif hasara çok duyarlıdır. Bu oksidatif hasar hafıza ile bilişsel ve fiziksel fonksiyonları etkileyebilecek zararlı bileşiklerin üretimini artırır. CoQ10, bu zararlı bileşiklerin azalmasında rol oynayarak tüm beyin fonksiyonlarının tam anlamıyla yerine getirilmesinde rol oynar.

Sonuç

   Bu yazımızda sizlerle birlikte vücudumuzdaki hücrelerin yaşamsal faaliyetlerini yerine getirmede etkin bir yer alan koenzim q10’i tanıdık ve faydalarına, eksik olması durumunda ne gibi sonuçlar doğurabileceğine değindik. Ancak sizden ricam koenzim q10’i bir doktorunuzun tavsiyesi olmadan kullanmamanız yönünde. Dünya üzerinde milyarlarca insanız ve hepimizin yapısı farklı. Belki sizin vücudunuz da ek gıda almaya elverişli olmayabilir. Her şeyden önce kendi sağlığınızı düşünün.

Sağlıkla kalın..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. İnternetten çok araştırmıştım.Bir arkadaşım kullanıyormuş faydasını görmüş.Araştirirken bu sayfaya denk geldim.Gayet güzel aciklamişsiniz.Verdiginiz bilgiler için teşekkürler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?