• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Kırmızı Mercimeğin Faydaları

Kırmızı Mercimeğin Faydaları

Mercimeğin  yeşil, beyaz, turuncu kahverengi ve hatta siyah olarak renklerine göre çeşitli kullanım alanları ve farklı faydaları bulunmaktadır. Kırmızı mercimek bu türlerden sadece biri olup zengin besin değeri sayesinde bir çok konuda fayda sağlamaktadır. Neolitik dönemden bu yana 100 yıllardır sofralara katılmış kırmızı mercimek yapısında bol miktarda  demir, lif, protein,  molibden, manganez, demir, fosfor, bakır, potasyum ve bir çok vitamin ve mineraller içermektedir. Kırmızı mercimeğin en bilindik faydaları protein deposu olması, kilo vermeye yardımcı olması, demir eksikliğine tedavi sağlaması,  kalp ve damar sağlığını koruması,  kan şekerini dengelemesi, gibi bir çok faydası bulunmaktadır.

Kırmızı Mercimeğin Faydaları

 1. Kalp sağlığını destekler.
 2. Güçlü bir antioksidan kaynağıdır.
 3. Kilo vermeye yardımcı olur.
 4. Kan şekerini dengede tutar.
 5. Demir eksikliği anemisinde tedavi edici özelliğe sahiptir.

Kalp Sağlığını Destekleyen Kırmızı Mercimek:  kırmızı mercimek içerdiği bir çok vitamin ve minerallerin yanı sıra yüksek oranda lif içeriği ile adından sıkça bahsettiren bir gıda türüdür. İçerdiği bu lif oranı sayesinde ve kolesterolü emebilme yeteneği ile arterlerde ki plak oluşumunu engeller ve kalp krizi gibi bir çok gelişen kalp rahatsızlığını önler.

 

Kırmızı Mercimeğin Antioksidan Özelliği: Yağların oksidasyonunu yavaşlatan maddeye antioksidan adı verilmektedir. Oksitlenme serbest radikallerin oluşmasına neden olmaktadır. Ortalıkta başı boş gezen serbest radikaller bazı maddelerle istenmeyen etkileşim oluşturabilir ve hücre mutasyonlarına sebep vererek kansere neden olabilmektedir. Kırmızı mercimek antioksidan özelliği ile bu serbest radikallerin oluşmasını engelleyerek hem kansere karşı önlem almakta hemde cilt üzerindeki serbest radikallerin sebep olduğu yaşlanma ve kırışıklık gibi sorunları en aza indirgeyerek bu süreçleri geciktirmektedir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Kırmızı mercimek yapısında zengin bir protein  kaynağı barındırmaktadır. 1 kase kırmızı mercimek vücudun günlük protein ihtiyacının %40’ını karşılamaktadır. Proteinler organizma üzerinde geç sindirim yapılırlar bu protein içeriği sayesinde kırmızı mercimek sizleri açlık hissinden kurtararak uzun süreli bir tokluk hissi uyandırmaktadır. Bu özelliği ile diyet listelerinde sıklıkla yer alan kırmızı mercimek istediğiniz kiloya gelebilmeniz için ideal bir gıda türüdür.

Kan Şekerini Dengeler: Kırmızı mercimekte yapısında bulundurduğu yüksek lif oranı sayesinde  l kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olur ve özellikle hipoglisemi ve şeker hastaları için önemlidir. Ayrıca bedeninize sürekli bir enerji akışı sağlamaktadır.

Demir Eksikliğinde Kırmızı Mercimek: Demir kaynağı olarak bilinen et tüketimi vejeteryanlar için oldukça zordur. Ancak doğada ikincil plan olarak gönderilmiş mercimek çeşitleri ve özellikle kırmızı mercimek yüksek oranda demir içermektedir. Bu sayede demir ihtiyacınızı karşılayabilir hem demir eksikliğinin neden olduğu hastalık ve semptomları önleyebilir hemde bu sebeple oluşabilecek  ciddi rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz.

Kırmızı Mercimeğin Zararları

Araştırmalara göre kırmızı mercimeğin her hangi bir zararına rastlanmamıştır. Ancak her besin gibi fazla tüketim sorasında vücudumuz da bazı yan etkiler uyandırmaktadır.

 • Kırmızı mercimeğin fazla tüketimi ve su ile beraber tüketimi sonrasında mide de ciddi bir şişkinlik hissi oluşabilir ve buna bağlı olarak mide ağrıları hissedebilirsiniz.
 • Çok fazla tüketimi ile gaz problemleri ortaya çıkabilmekte ve bu nedenle karın ağrısına sebep olabilmektedir.
 • Kırmızı mercimek nişasta oranı yüksek olan bir besindir ve fazla haslanması sonucunda nişasta ortaya çıkar ve nişasta sindiriminin ağızda başlaması ile sizlere yağ deposu olarak dönüş yapmaktadır.

SAĞLIKLA KALIN…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?