• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kelle Paçanın Faydaları Nelerdir?

Kelle Paçanın Faydaları Nelerdir?

Kelle paça içilmesinin faydaları insanlar arasında en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Kelle paça çorbası özellikle hamile kadınlar tarafından tüketildiği zaman son derece faydalı olduğu söyleniyor.

Herkesin Faydaları Hakkında Konuştuğu Paça Çorbası Nedir?

Paça çorbasının kökeninin Rumeli mutfağı olduğu biliniyor. Trakya’da da ve Türkiye’nin pek çok yerinde de sevilerek tüketiliyor. Çorba hazırlanırken koyun, kuzu, keçi gibi küçükbaş hayvanların kelleri ve paçaları kullanılıyor. Kelleler ve paçalar kasaptan her ne kadar temizlenmiş olarak alınmış olsa da, çorba hazırlanırken, kelle ve paçalar tekrar titiz bir şekilde temizlenmelidir. Paçalar yıkandıktan sonra mutlaka tütsülendirilmelidir. Bu işlemin amacı paçayı tüylerinden arındırmaktır. Haşlanmaya hazır olarak bulunan kellede beyin kısmı bulundurulmamalıdır. Pişme süresi belirlenirken hayvanın yaşı ve özellikleri dikkate alınır.

Kelle Paçanın Faydaları Nelerdir?

Kelle paça tüketiminin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:
• Kelle paça çorbası içerisinde yüksek miktarda kolajen, vitamin ve mineral barındırır. Dilerseniz kahvaltı olarak, dilerseniz akşam ya da öğlen öğünlerinde hatta gece vakti bile kelle paçayı tüketebilirsiniz.
• Özellikle kış aylarında, hem içi ısıtır, hem de üzerine eklenen limon ve çorbanın içerisinde yer alan sarımsak, soğan ve sirke gibi son derece faydalı besinler sayesinde içenleri hastalıklardan korur. Adeta antibiyotik görevi görür.
• İnsanlar tarafından en çok paça çorbasının kemiklere faydası biliniyor. Paça çorbası özellikle ergenlik dönemindeki kişilerin kemik gelişimine son derece faydalı oluyor. Kemikler ile beraber kasların gelişimi için de son derece önemli bir rol oynuyor.

Kış Aylarında Sizi Hastalıklardan Koruyacak Vitamin Deposu Kelle Paça Tarifi

Aşağıda yer alan kelle paçanın tarifi ile, çorbanın bütün faydalarından yararlanmanız mümkün. Kışın tercih edilen en sağlıklı çorbalardan birisi olan kelle paça sayesinde bütün kış boyunca kendinizi hastalıklardan kolayca koruyabilirsiniz.
Kuzu kellesi, yarım kilo işkembe, 3 adet paşa, sarımsak, sirke, tuz, biber ihtiyacınız olan malzemelerdir. Genellikle Rumeli mutfağında çorba terbiyeli olarak içilir. Paça çorbasının yapılışı zor olduğundan, tarife birebir uymanız önemlidir.
• Öncelikle kelleyi suda bekletin. Daha sonra bir litre su ile kaynatarak kelleyi pişirin. İşkembeleri yıkayıp temizleyin. Paçaları da bu sırada tütsüleyin. Bir düdüklü tencerenin içerisine koyduktan sonra pişirin. Yarım saat süren pişirme işleminden sonra, işkembeleri düdüklüden çıkarın ve küp küp doğrayın.
• Şimdi sıra işkembenin çorbasını hazırlamaya geldi. Derin bir tencereye su ekledikten sonra içerisine pişirdiğiniz işkembe ve paçaları ekleyin. Kaynayan suyun içerisine, sirke, sarımsak, limon, tuz ve biber ekleyin. Unu eklerken bir yandan çorbayı karıştırın.
• Sıcak olarak servis edin ve afiyetle yiyin.

Paça Çorbası İçilmesinin Sağlık Üzerine Etkileri Nelerdir?

• Özellikle kanser hastaları, tedavi sürecini hızlandırmak için paça çorbasını düzenli olarak içebilirler. Paça çorbasının içerisinde yer alan kolajen adlı madde sayesinde kanserli hücrelerin üretimi durdurulur. Kanser hastaları bu maddeyi ilaçlardan da alırlar.
• Paça çorbası sıklıkla kilo almak isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Yüksek kalorisi vardır. İçerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde kişilerin sağlıklı bir şekilde kilo almalarını sağlar.
• Soğuk hastalığı ve grip gibi kış hastalıklarına sık yakalanan kişiler, paça çorbası içerlerse, bağışıklık sistemleri güçleneceğinden, bu hastalıklara yakalanmazlar.
• Hamilelikte kelle paça çorbası faydaları pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Özellikle bebeğin gelişimi ve bebeğin kemiklerinin oluşması için son derece faydalı bir besindir. Bebeğin ve anne adayının eklemlerdeki sıvılarını korumasına yardımcı olur. Bunun için özellikle dil, göz yağı ve beyin ile yapılan paça önerilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?