• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kayısı ve Kayısı Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Kayısı ve Kayısı Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Kayısı ve kayısı çekirdeği kullanmanın faydaları saymakla bitmiyor. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyen kişilerin, beslenme düzenlerinde olması gereken besinlerin başında kayısı geliyor. Kayısıdan yalnızca bir meyve olarak faydalanılmıyor. Aynı zamanda kayısının çekirdeğinden de pek çok amaç için faydalanıyor.

Kayısı Sağlıklı bir Vücuda Sahip Olmak için Gerekli bir Besindir

Kayısı hem kuru hem de yaş meyve olarak kurutulabilen bir besin. İçeriğinde bulunan zengin besin öğeleri sayesinde kişilerin hastalıklardan korunmasına, sağlıklarını korumasına ve kendilerini daha iyi hissetmelerine fayda sağlıyor. Özellikle fazla kilolarından şikayet eden kişiler için kayısı mükemmel bir ara öğün olarak gösteriliyor. İçeriğinde yer alan A, B, C ve P vitaminleri sayesinde insanlar tarafından diyette olmasalar bile sıkça tercih ediliyor.

Kayısı Nedir?

Kayısı gülgiller ailesine dahil olan bir ağaçtan elde ediliyor. Bu ağacın yüksekliği 2 ila 10 metre arasında değişiyor. Kayısı bitkisinin ana yurdu Avrupa’dır. Bununla birlikte Orta Asya, Afrika ve Amerika kıtalarında da kayısı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Türkiye’de ise kayısı en çok Malatya başta olmak üzere, Elazığ, Erzincan, Kars ve Iğdır’da yetiştiriliyor. Dünyadaki kayısı üretimine bakıldığı zaman, kayısıların yaklaşık yüzde 15’lik kısmı Türkiye tarafından sağlanıyor.

Kayısı Çekirdeği Nedir?

Kayısı çekirdeği, sert kayısı tohumu içerisinde yer alan, yumuşak olan kısma verilen isimdir. Bu yumuşak kısım özellikle demir, potasyum ve fosfor oranları açısından zengindir. Bu nedenle kayısı çekirdeği kanser başta olmak üzere çeşitli pek çok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Kayısı çekirdekleri aktarlarda ve bazı marketlerde bulunabilir. Dilerseniz kendi kayısı çekirdeğinizi evde kendinizde hazırlayabilirsiniz. Kayısı çekirdeği fiyatı kısmen yüksek olduğundan dolayı, evde hazırlayacağınız kayısı çekirdekleri ekonomik anlamda daha uyguna gelecektir.

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Kayısı çekirdeği diğer bütün meyvelerin tohumları gibi son derece faydalıdır. Kayısı çekirdeğinin kanıtlanmış sağlık faydaları arasında;
• Sindirimi iyileştirdiği ve sindirim problemlerinin önüne geçtiği,
• Kolesterol seviyesini düşürdüğü,
• Cilt sağlığına iyi geldiği,
• Kanserin önüne geçmeye yardımcı olduğu,
• Bağışıklık sistemini koruyarak, hastalıklara karşı direncin artırılmasını sağladığı bilinmektedir.

Kayısı Çekirdeği Zehirler mi? Zararları Var mıdır?

Medyada özellikle son zamanlarda, kayısı çekirdeği zararları ve çekirdeğin zehirli olduğu yönünde bazı iddialar yer almaktadır. Bu da insanlar arasında kafa karışıklığına neden olmakta. Her şeyden önce, besin ne olursa olsun fark etmez, her şeyin fazlasın tüketimini yapmak, faydalı olmaktan çok zararlı olacaktır. Kayısı çekirdeği için de kayısı için de aynı durum söz konusudur. Fazla tüketim yapmak vücutta toksik maddelerin birikimine sebep olacağından zehirlenmeye bile sebep olabilmektedir. Bu nedenle tüketim mutlaka uygun miktarlarda yapılmalıdır. Hamile kişiler kayısı çekirdeğini tüketmeden önce mutlaka hekimlerine danışmalıdırlar.

Kişiler eğer kayısı çekirdeğini tükettikten sonra;
• Baş ağrısı,
• Mide bulantısı,
• Kusma,
• Eklemlerde ağrı,
• Uykusuzluk
gibi problemler ile karşılaşıyorlar ise, kayısı çekirdeği tüketimine son vermelilerdir.

Kayısı Çekirdeği Nasıl Kullanılır?

Kayısı çekirdeğinden neler yapılır diye merak eden kişiler, kayısı çekirdeğinden pek çok farklı şekilde faydalanabilirler. Kayısı çekirdekleri dilerseler çiğ olarak, dilerseler de toz haline getirilerek kullanılabilir. Toz haline getirilen kayısı çekirdekleri salatalara ve çorbaların içine eklenerek tüketilebilir. Katı halde kullanacaklar, kayısı çekirdeğinin acılığının alınması için mutlaka çekirdeği suda bekletmelilerdir. Bir gün bekledikten sonra acı tat gidecektir. Katı olarak tüketilen kayısı çekirdekleri, siyanür zehirlenmesine sebep olmaması için günde 5 tane çekirdeği geçmemelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?