• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Karanfilin Faydaları

Karanfilin Faydaları

Bu zamana kadar sürekli hoş kokusu ile karşımıza çıkan bir bitki olan karanfil, gerçekten önemli özelliklere sahiptir. Henüz taze bir bitki iken pembe renge sahip olan karanfil, ilerleyen dönemlerde kurur koyulaşır ve kahverengini alır. Tropik bölgelerde yetişen bu muazzam bitki, özellikle güney yarım kürede üretilmektedir ve gerçekten sağlık açısından çok faydalı bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır. Yemeklere lezzet katması için kullanılan karanfil, aynı zamanda sağlık açısından da çok büyük öneme sahiptir.

Karanfilin Besin Değeri Oldukça Yüksektir

A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin olan karanfil, diyet lifleri içeren muazzam bir bitkidir. Manganez, potasyum, sodyum ve kalsiyum içerir, içerisinde bulunan demir, fosfor ve karbonhidrat, gerçekten besleyici bir özelliği ön plana çıkarmaktadır. Protein değeri oldukça yüksek olan karanfil, gerçekten insanların tüketmesi gereken çok önemli bir gıdadır.

Karanfilin Sindirim Sistemine Olan Faydaları

Özellikle, şişkinlik ve sindirim problemi çeken insanlar için, karanfil gerçekten önerilebilir bir seçenektir. Hazımsızlık ve mide bulantısına çok iyi geldiği gibi, tıp biliminde de pek çok yerde karanfil kullanıldığı bilinmektedir.
Gelişmiş tıbbi araştırmalar, son dönemlerde özellikle cilt kanseri başta olmak üzere değişik kanser tedavilerinde karanfil etkisini ortaya koymuştur. Adeta bir şifa kaynağı olarak karşımıza çıkan bu mükemmel seçenek, bağışıklık sistemini destekler ve insanlara gerçekten sağlık anlamında çok şey kazandırır.

Karanfilin Genel Faydaları

İnanın insan vücudu için çok faydalı özellikleri ortaya çıkmış olan karanfil, neredeyse her derde deva sayacımız sağlıklı bitkiler arasında yer almaktadır. Maddeler halinde karanfilin faydalarını sıralayacak olursak;

  • Ağrı kesici özelliğe sahiptir özellikle, diş ve ağız sağlığı için kullanılır.
  • Yüksek besin değeri sebebiyle tercih edilen bir gıdadır.
  • Antienflamatuar etkisine sahip çok ender gıdalardan biridir.
  • Sindirim sistemini düzenler ve sağlıklı çalışmasına katkı sağlar.
  • Doğal bir antiseptik özelliği vardır.
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kanser de içinde olmak üzere pek çok hastalıkta tedavi için kullanılır.
  • Kan Şekerini Düzenlemeye Yardımcı Olur

Aslında buradaki sağlık açısından faydalı özelliklere baktığımız zaman, karanfil pek çok konuda insanlar için iyi bir tercih olarak kabul edilmektedir. Sağlıklı bir gıda olmasının yanı sıra kolay ulaşılır olması, karanfili gerçekten insanlar için faydalı besinler arasına almıştır. Gerek siz gerekse de çocuklarınız için, karanfil tercih etmemiz gereken bir bitkidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?