• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Ihlamurun Faydaları

Ihlamurun Faydaları

Ihlamur bitkisi daha dalında asılı iken sokak aralarında burnumuza tüten buram buram kokusu ile ruhumuzu tazelemekte ve bizlere huzuru canlandırmaktadır. E hal böyleyken ıhlamurun faydalarından bahsetmekse oldukça güç. Ancak sizler için 1001 derde deva olan ıhlamurun en bilinen faydalarını bu yazıda toparlayacağız. Özellikle kış aylarında bal veya limon ile karıştırılarak tüketilen ıhlamur sağlık açıdan faydaları da göz önünde bulundurulunca siyah çayın pabucunu dama atmakta. Evlerimizde hoş kokusundan ve tüm güzelliklerinden faydalanmak için yetiştirdiğimiz, sokak aralarına ve bahçelerimize ektiğimiz ıhlamurdan ayrıca faydalı macunlar ve çayda yapılmakta. Kalsiyum acısından zengin bir besin kaynağı olan ıhlamur, A vitamini deposudur, B6 vitamini içermektedir ve yapısında tanen ve glikoz bulunmaktadır. İçerdiği vitamin, element ve diğer maddeler sayesinde ise bir çok şikayetinizden sizleri kurtarabilir.

Ihlamur grip ve nezleye karşı sizleri korur, öksürüğe iyi gelir, direncinizi arttırır, stresi giderir, cildinize iyi gelir, astım tedavisinde kullanılır ve sindirim sisteminde faydalıdır. 

Yazımızın altında siz okurlarımıza güzel bir ıhlamur çayı nasıl demlenir ve hazırlanır ekledik bizce okumadan geçmeyin.

Ihlamurun Faydaları

   Ihlamurun faydalarını maddeler halinde sıralayacak olursak  10 önemli faydası dikkat çekmektedir.

 1. Grip ve nezle gibi kış hastalıklarını önlemektedir.
 2. Öksürüğe iyi gelir.
 3. Vücudun direncini arttırır.
 4. Strese iyi gelir.
 5. Cilt sağlığı üzerinde etkilidir.
 6. Saç sağlığına iyi gelir.
 7. Kalp sağlığına etki eder.
 8. Astım ve bronşit hastalıklarına iyi gelir.
 9. Terlemeyi sağlar.
 10. Sindirim sistemine faydalıdır.

En sık kullanım alanı olarak yapraklarının kaynatılması ve limonla bal eşliğinde kullanılması oldukça ön plandadır. En sık bilinen ve en sık çözüm amaçlı kullandığımız faydası ise kış hastalıklarından kurtulmak amacı ile tüketilmesidir.

Cilt sağlığı üzerinde etkilidir:

Cilt lekeleri üzerinde faydalı olan ıhlamur çok çeşide sahip olan cilt hastalıklarına karşı ise kısmen tedavi olmaktadır. Bu özelliğinden faydalanmak için ise ıhlamur yapraklarını yumuşayıncaya kadar kaynatın ve lekelerin üzerine uygulayın. Devamlı kullanımı ile aradaki farkı sizlerde fark edeceksiniz. Ihlamur içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde ciltte yaşlanmaya bağlı kırışıkları önleyerek cildin geç kalmasını sağlar ve böylece zamana karşı sizde güzelliğinizle meydan okuyabilirsiniz.

Ayrıca kaynatılan ıhlamur yaprakları ile elde edilen suyu bir pamuk yardımı ile gözlerinize uyguladığınız da göz kapağı çevrenizdeki tüm bakterilerden sizleri arındırırken ayrıca gözlerinizi de dinlendirerek göz sağlığınıza da katkı sağlamaktadır.

Astım ve Bronşit hastalıklarına iyi gelir:

Genel anlamda solunum yolları üzerinde etkisinin yüksek olduğu anlaşılan ıhlamurun nefes açıcı özelliği de bulunmaktadır. Bronşları yumuşatıcı ve rahatlatıcı özelliği ile birlikte bronşit hastalığını önemli oranda rahatlatmaktadır ve astım ataklarını azalttığı da söylenmektedir. Özellikle kronik alerjik astım hastalığı olanların tüketmesi uzmanlar tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir. Önceden tüketilmeye başlanması atakların daha rahat ve kısa atlatılmasını sağlayabilir ve atak etkilerini daha da hafifletmektedir. Ayrıca  karaciğer de meydana gelen iltihaplanmalar üzerinde önemli etkisinin bulunduğunu savunan uzmanlar da vardır.

Grip ve nezle hastalıklarının ıhlamur tedavisi:

     Özellikle kış aylarında salgın hastalıklardan korunmak ve grip gibi kış hastalıklarını tedavi etmek amacı ile tüketilir.  Limon ve bal, ıhlamurun içeriğindekileri faydaları destekler ve etki süresini  hızlandırır. Bu nedenle şeker yerine bal veya limon tercih edilmelidir. Balın doğal bir antibiyotik olduğunun bilinmesi ile ıhlamur faydalarının 2 katına yükseldiği ve bağışıklığın gözlenmesi ile hastalıklara olan direnci ise yüksek ölçü de artış sağladığı söylenebilir. Balın bu etkilerinin ölmemesi içinse tek yapmanız gereken ıhlamur çayınızın 40-45 dereceye kadar ısısının düşmesini beklemek.

Ihlamur öksürüğe iyi gelir:

 Ihlamurun kış aylarında kalıtsallık göstermeyen hastalıklardan kaynaklı öksürüğü yatıştırıcı özelliği vardır. Düzenli olarak tüketildiğinde öksürüğe neden olan bakteri ve mikropları vücuttan atar ayrıca solunum yollarında ki öksürükten kaynaklanan tahrişleri de giderir. Konuşmalarda zorluk çektiğiniz ve sizi gıcık eden bu öksürükten daha hızlı ve daha  kısa zamanda kurtulmanıza yardımcı olmaktadır.

Vücudun direncini arttırır:

Hastalıklarla genel bir mücadele içerisine girerek metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca kan dolaşımının hızlanmasına sağlayarak vücut ısınızı arttırır.  Bu sayede kış aylarında tir tir titrediğiniz ve soğuktan kanınızın donduğu günleri ortadan kaldırabilir veya bu günleri sadece hobi olarak kullanabilirsiniz.

Strese iyi gelir:

Ihlamur çayı ile huzurla tanışmaya hazırsanız bir fincan ıhlamur çayı kapıp yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Kokusu ile dahil ruhunuzu yumuşatan ıhlamur, çayı ile de sizleri adeta stresten uzaklaştırır ve size huzur kokulu bir gün hediye eder. Sinir sistemi üzerinde ciddi katkı sağlayan ıhlamurun bu özelliğini çayınızın  içerisine karanfil  kullanarak 2-3 kat daha arttırabilirsiniz. Sakinleştirici etkisi ile sizleri kötü düşüncelerden arındırırken aynı zamanda size düşüncelerinizi toparlama ve kontrol edebilme yeteneği sağlamaktadır.

Saç sağlığına iyi gelir:

Saçlarınızın yorgun, güçsüz ve süpürge olmuş halinden sizde sıkıldıysanız bu kısmı iyi dinleyin çünkü reklamlarda gözler önüne serilen o canlı ve parlak saçlara sizde sahip olabilirsiniz ve oldukça kısa ve doğal yöntemle, işte bu yöntem ise kaynattığınız ıhlamur yapraklarından elde ettiğiniz su ile saçlarınızı yıkamak. Bu kısa ve etkili yöntemi düzenli uyguladığınız taktır da sizde saçlarınızı gün ışığında rahatça savuracak kuru ve soğuk aylarda bile saçlarınızın sağlıklı ve güçlü olduğuna şahit olacaksınız. Bu uygulama ile saç kökleriniz güçlenecek ve bu sayede saç dökülmeleri sizin için artık sadece tarihi hatırlatacak.  Aynı zamanda kafa derisindeki bazı kaşıntıları ise yüksek oranda gideren bu yöntem  saçlı kafa derinizdeki zararlı bakteriler ve serbest radikallerden kafa derisini arındıracak ve böylece  kaşıntı benzeri hastalıklardan da korunmamızı sağlayacaktır.

Kalp sağlığına etki eder:

Ihlamur için aslına bakılırsa direkt olarak kalp sağlığını korur demek çok zor ancak damarlar üzerindeki etkileri düşünülünce ıhlamurun dolaylı olarak kalp sağlığına etki sağladığını söylemek mümkün. Çünkü ıhlamur damar tıkanıklığına engel olur ve tıkanıklığa bağlı olan kalp yorgunluğunu ve bununla beraber olası olan kalp krizi riskini azaltmaktadır. Kan akışını hızlandırarak damar çeperin de oluşa bilecek her hangi bir tabakalanma ya engel olur ve sonucunda ise damar sertliği oluşumuna izin vermemektedir. Bu özelliğine bakarak kanı temizleme özelliğine sahiptir de diyebiliriz.

Bunlarla sınırlı kalmayarak hipertansiyonun düzenlenmesi konusunda azda olsa bir katkı sağlamaktadır.hastalarına düzenli olarak kullanması tavsiye edilmektedir.

Ayrıca kansızlığı giderdiği uzmanlar tarafından savunulan ıhlamur anemi

Terlemeyi sağlar:

Bilindiği gibi terlemek bazı virüslerin veya hastalıkların atılması yönünde oldukça etkilidir. Özellikle kış aylarında görülen bu hastalıklara günlerce ilaçla tedavi olamazken sizinde bir gece terlemeyle ayağa kalktığınız günleriniz olmuştur. Bu konuda ıhlamurun ıhlamurun etkisini de unutmamak gerek. Terlemenin etkisini arttırmak için ıhlamur içerisine acı biber karıştırın. Böylece hem solunum yollarınız rahatlar hem de terleme şiddetini arttırmış olursunuz.

Ihlamur Çayının Hazırlanışı Yazımızı Okumak İçin TIKLAYINIZ.

Sindirim sistemine faydalıdır:

Sindirim sistemini yormamak la beraber aksine tembelleşen bağırsaklarınıza hareket kazandırır. Sindirimi hızlandırır ve mide sağlığınızı korur, sindirim sisteminizi ise kuvvetlendirir ve bu sayede kabızlık gibi sindirim sistemi ile ilgili problemlerinizi ortadan kaldırır.

Ihlamurun Zararları

 • Ihlamurun direkt olarak sağlığa zararlı olduğu hiçbir bilir kişi tarafından ortaya koyulmamıştır. Ancak fazla veya yanlış kullanımı her tüketimde olabileceği gibi yan etki sağlayabilmektedir.
 • Geç saatlerde fazla tüketilmesi uykusuzluğa neden olabilmektedir.
 • Ihlamur sadece 1 kere kaynatılır defalarca aynı yapraktan yararlanmak veya ıhlamur çayını ısıtmak mümkün değildir aksine bu durum oldukça yüksek yan etkiler uyandırabilir ve kaş yaparken göz çıkarmak  meselesi haline gelebilmektedir.
 • Şeker kullanımı yerine bal, karanfil, limon ve pul biber kullanımı önerilmektedir şeker yan etkisini kilo yolu ile gösterebilir.
 • Çok sıcak tüketilmemelidir. Bu durumun terlemeye yardımcı olduğu düşüncesi oldukça yanlış bilinmektedir aksi halde bu durum yemek borunuz ve ağzınız için tehlike uyandırabilir ve tahriş edebilir.

Sağlıkla Kalın..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. Ihlamur çayının bu kadar çok faydası olduğunu bilmiyordum. Hangi yörenin ıhlamuru daha ıyidir acaba bilgi verirseniz sevinirim.

 2. Ihlamurun faydaları parmakla sayılamayan 1001 derde deva ıhlamur çayınızı fazla tüketmeniz akabilinde yan etkileri ile karşılaşabilirsiniz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?