• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hipnozla Doğum Nedir?

Hipnozla Doğum Nedir?

Normal doğum, anne adaylarının duyulan ağrı ve acıdan dolayı oldukça korktuğu ve çekindiği bir durumdur. Sezaryen yöntemiyle doğumların artmasının nedeninin, büyük ihtimalle bu korkuyla alakalı olduğunu düşünülmektedir. Bu korkuya rağmen çocuğunu normal doğumla dünyaya getirmek isteyen anne adayları, doğum esnasında hissedecekleri ağrıları azaltma yönteminin arayışı içindedirler. Bazı uzmanlar, kadınların bir çoğunun korktuğu normal doğumun, hipnoz yöntemiyle oldukça kolay ve rahat atlatılabildiğini söylemektedir. Bizde sizlere hipnozla doğum hakkında bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

Aslında hipnozla doğumdaki genel felsefe, çoğu kadın tarafında çok acı veren bir durum olarak anlatılan ve bilinen normal doğumun daha az acı ve daha rahat olarak gerçekleşmesinin sağlanmasıdır. Öyle ki ta küçüklüklerinden beri gerek aile büyükleri, gerek çevre ve diğer dış faktörler dolayısıyla kadınların bilincine yerleşmiş olan normal doğum korkusu, doğum sırasında kasların kasılması ve dolayısı ile doğum kanalının daralmasına neden olduğu düşünülmektedir. Ağrısız veya daha az ağrılı geçecek olan doğumun bu sebeple ağrılı, sancılı ve zor geçtiği belirtilmektedir.

Hipnozla doğum seansları

Hipnotik doğum konusunda uzmanlaşmış kişiler hipnozla doğum seanslarında, doğum yapacak anne adayının bilinç altına yerleşmiş olan normal doğum yapma korkusunu yenmesini sağlamaya, ve bu korkuya neden olan etkenlerin varlığını yok etmeye çalışırlar. Uzman tarafından seanslar sırasında verilen olumlu mesajlar, telkinler ve normal doğum olgusuna ait bütün olumsuz etkenlerin yok edilmesi ile birlikte anne adayına güven verilerek, normal doğum konusunda cesaretlendirilmesi sağlanır. Başarılı geçen seansların ardından doğum esnasındaki kasılmalar en aza indirgenerek rahat bir doğum gerçekleşebilir. Hipnozla doğum yönteminde psikolojik olarak doğuma hazırlanan anne adayına ayrıca doğru nefes ve gevşeme teknikleri verilir.

Normal doğumu destekleyen uzmanlar yine de evde doğum yapma olayına pek sıcak bakmamaktadır. Bu durumun nedeni, bebeğin ve anne adayının doğum sonrasında enfeksiyonlara karşı daha savunmasız olması ve doğum sonrasında gerekebilecek tıbbi müdahale için uygun bir ortamın bulunmamasıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?