• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
HCT Nedir?

HCT Nedir?

HCT Nedir?

Vücut içerisinde oksijeni ya da karbondioksiti taşıyan kırmızı kan hücreleri, vücut içerisinde en fazla sayıda olan hücrelerdir. Kırmızı kan hücrelerine, alyuvar, eritrosit ya da RBC adı da verilir. Diğer adı Hematokrit olan HCT ise, alyuvarların hacminin dolaşımdaki kanın hacmine olan oranını ifade eder. Yani 100 ml’lik kanda 20 ml kırmızı kan hücresi bulunuyorsa HCT oranı %20 olur.

HCT Değeri Ne Olmalıdır?

Yeni doğan bebeklerde HCT değeri yetişkinlere göre oldukça yüksektir. Ancak zaman geçtikçe bu değer normale döner. Kadın ve erkek için ise bu değer farklılık gösterir. Genelde erkeklerde HCT değeri daha yüksektir.

İdeal HCT değerleri şu aralıklardadır;

  • Yeni doğanlarda %55-%68
  • Erkeklerde %42-%54
  • Kadınlarda ise %38-%46

Değerleri arasında değişkenlik gösterir. Normal bir insanda HCT değerinin %35-%45 aralığında olmalıdır.

HCT Düşüklüğü Nedir? Etkileri Nelerdir?

HCT değerinin düşük olması, alyuvarların yetersiz olduğu ve bu yüzden vücuda yetersiz oranda oksijen taşındığı anlamına gelir. Halk dilinde bu durum kansızlık olarak da tabir edilir. Vücudun yeteri kadar alyuvar üretememesi birçok sorunu da beraberinde getirir.

Kişinin halsiz hissetmesi, solgun görünmesi, kalp ritminin düzensizleşmesi, saçlarının dökülmesi, nefes darlığı yaşaması, uyku düzensizliği, baş ağrısı, göz kararması yaşaması HCT değerinin düşük olmasının sonuçları arasındadır. Kan yapan besinlerin tüketilmesi, günlük egzersizler yapmak, doktor gözetiminde ilaç kullanmak HCT değerinin normale dönmesini sağlayabilir.

HCT Yüksekliği Nedir? Etkileri Nelerdir?

Kırmızı kan hücrelerinin sayıca fazla olması HCT yüksekliğine sebebiyet verir. Vücutta yetersiz bulunan kan hücreleri, oksijen ve karbondioksit döngüsünü yeterli oranda gerçekleştirmediği için kemik iliği meydana gelebilir. Kemik iliğinin telafisi için gereğinden fazla alyuvar hücresi üretildiğinde HCT değeri yükselir.

HCT değerinin yüksekliğinin bir diğer sebebi de yüksek bölgelerde yaşayan insanların oksijeni yeterli miktarda olmadığından dolayı vücudun daha fazla kırmızı kan hücresi salgılamasıdır. HCT değeri yüksek olan kişilerde; görmede bulanıklık, kulak çınlaması, uyku sorunları, vücutta kaşıntı, eklem ve göğüs ağrısı, karın ağrısı gibi problemler görülür. HCT değerinin uzun süre yüksek olması felce neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?