• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Hatmi Çiçeğinin Faydaları

Hatmi Çiçeğinin Faydaları

Tabiri caizse etinden sütünden her şekilde yararlanılan bu bitkinin yaprağından tomurcuğundan ve çiçeğinden yararlanılır. Barış Manço ile tanıdığımız bu bitkinin tarihi de oldukça dikkat çekici. Bir rivayete göre  Hippokrates’in bu bitkini kök kısmını kaynatarak yaraların iyileşmesinde kullandığı söylentiler arasında. Böyle geniş kapsamlı kullanım alanı olan bir bitkinin tabi ki hatmi çiçeğinin faydaları saymakla bitmez 1001 derde deva desek kafi olur  mu bilemem ancak grip ve öksürüğü azaltması, kronik öksürüğe son vermesi,  idrar söktürücü ve iltihap önleyici gibi faydalarından en çok bilinenlerden biraz bahsedebiliriz.

Hatmi Çiçeğinin Faydaları

 1. İdrar söktürücü: Mesaneniz dolmadan sürekli lavabo ihtiyacı hissediyor ve bir türlü tatmin olamıyorsanız en doğru adrestesiniz idrar söktürücü özelliği ile vücudunuzdaki ödemi atar ve idrar probleminizi ortadan kaldırır.
 2. Mide ve bağırsaklardaki gazın atılmasını sağlar: Sizleri kıvrım kıvrım kıvrandıran ve bir türlü atamadığınız mide ve bağırsaklarda sıkışıp kalan gaz oldukça rahatsız edicidir. Hatmi çiçeği bu probleminize son vererek mide bağırsaklardaki gazı kolaylıkla atmanızı sağlamaktadır.
 3. Sindirime faydalıdır: Mide ve bağırsaklardaki gazın atılmasını sağlayarak sindirimi rahatlatan hatmi çiçeği ayrıca mide, bağırsak, ağız ve boğaz sağlığını koruyarak ülsere tedavi olur ve böylece daha rahat bir sindirim fırsatı yakalamanızı sağlar.
 4. Soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir: İyi bir söktürücü görevi üstlenen hatmi çiçeği yumuşatıcı etkisi ile öksürüğü hafifletir ve üst solunum yolları tahribatına önlem alır bununla beraber boğazları yumuşatarak  haftada 2 kez kullanımınızla kronik öksürüğe son verir. Ayrıca soğuk algınlığına iyi gelen hatmi çiçeği kışın göz bebeği haline gelmektedir.
 5. İltihap önleyicidir: Köklerinde yüksek oranda söktürücü özelliği taşıyan hatmi çiçeği, tüm vücudunuzda oluşmuş her hangi bir iltihaplanmayı ve özellikle böbrek,prostat, sinüzit, mide ve bağırsak iltihaplanmasını bu özelliği sayesinde etkiler ve iltihabın vücuttan atılmasını sağlar. Bununla da sınırlı kalmayarak söktürücü özelliği ile regli döneminize de oldukça katkı sağlar.
 6. Rahim hastalıklarını önler ve tedavi eder: Kadınlar da, rahimi hastalıklara karşı koruyucu ve tedavi edici özelliği vardır. Bunun yanı sıra erkeklerde meniyi arttırdığı uzmanlar tarafından savunulmaktadır.
 7. Diş sağlığını korur: Ömrümüzde hiç değilse 1 ve ya 2 kere mutlaka karşılaştığımız diş eti çekilmesi herkesin ortak sorunu haline gelmiştir. Hatmi çiçeği diş sağlığına etki ederek diş eti çekilmesine kısa zamanda yanıt veren bir tedavi uygulamaktadır.Ayrıca söktürücü özelliğini ağız ve diş sağlığında da gösteren  hatmi çiçeği kaynatılan çayı ile gargara yaptığınızda dişlerde oluşan iltihaplanmaya da son vermektedir. Kısaca belirtmek gerekirse diş sağlığında problem yaşayanların kurtarıcısıdır.
 8. Sivilcelere iyi gelir: Demlediğiniz hatmi çiçeği çayının dibe çöken posasını yüzünüze sürerek sivilcelerinize veda edebilirsiniz.

Tavsiye: 3 Adet En Güzel Hatmi Çiçeği Çayı Tarifini Sizin İçin hazırladık. Okumanızı tavsiye ediyoruz.

Hatmi Çiçeğinin Zararları

 • Eğer hamile iseniz veya şüpheniz var ise ilk 8 hafta hatmi çiçeği tüketmemeniz gerektiği uzmanlar tarafin dan desteklenmektedir.
 • Kan şekerini düşürdüğü bilinen hatmi çiçeği çayı Hipoglisemik ilaçlar tüketen kişiler tarafından tüketilmemelidir.
 • İdrar söktürücü özelliği bulunan hatmi çiçeği kandaki lityum miktarını arttıracağı için fazla tüketilmesi uygun değildir
 • Oral yoldan devamlı ilaç kullanan kişilerin kesinlikle hatmi çiçeği çayı kullanmaması gerekmektedir çünkü hatmi çiçeği çayı ilaçların etkisini azaltmaktadır.
 • Eğer bir cerrahi operasyon geçirmeniz gerekiyor ise en az 2 hafta önce hatmi çiçeği tüketimini bırakmalısınız sebebi ise kanın stabil kalmasını engelleyerek operasyonda tehlike uyandırabilir.

Sağlıkla Kalın..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?