• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamilelikte Düşük ve Sebepleri

Hamilelikte Düşük ve Sebepleri

Hamilelikte düşük; gebeliğin ilk 20 haftasında ceninin, kendi başına hayatını sürdürememesinden dolayı, hamileliğin sonlandırılmasıdır.İlk hamileliğini yaşayan kadınlar başta olmak üzere tüm hamilelerde düşük korkusu ve düşük riski vardır fakat düşük yapma oranı yaklaşık % 15 civarındadır.

Düşüğün ilk ve genel belirtileri

– Kramp ve sancılar

– Ara ara gelen ağrılar veya sırttan başlayıp, karnın alt bölgelerine doğru ilerleyen ağrı

– Vajinal kanama veya parça düşürme

Eğer yukarıdaki belirtilerden biri veya bir kaçı sizde mevcut ise, düşük olma ihtimaliniz vardır fakat bu belirtiler normal hamileliklerde de görülebilir. Yapmanız gereken panik yapmadan ve vakit kaybetmeden doktorunuzla bu belirtileri paylaşmanız.

Düşüğün sebepleri

Tam olarak düşüğün sebebi bilinmese de, erken dönemdeki düşüklerde, üzerinde durulan ihtimal embriyonun gelişim anormallikleridir ve araştırmalara göre yine erken düşük vakalarının yarısından fazlasında kromozom anormallikleri görülmüştür. Düşüğe neden olan nedenlerden bazıları şunlardır;

– Radyasyon

-Uyuşturucu maddeler ve ilaçlar

– Frengi gibi cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar.

– Alkol ve sigara

– Fiziksel travmalar

Bazı uzmanlar ispatı çok zor olsa da, duygusal travmaların da düşüğe neden olduğunu savunmaktadır.

Düşük Türleri

Ne yazık ki şimdilik, tıbbın düşüğü önleyebilecek hiçbir uygulaması bulunmamaktadır. Düşük şüphesinin genel olarak ilk belirtisi, vajinadan gelen kanlı akıntıdır. Ama aklınızdan çıkarmayın bu durum sadece bir ihtimaldir ve hamileliklerin yaklaşık %20 sinde kanama görülebilir ve hepsinde de düşük olmaz, sadece tedbirli olmak gerekmektedir. Şimdi düşüğün türlerine bir göz atalım;

Fark edilmeyen düşük:

Bu düşük türünde hiçbir kanama veya belirti olmayabilir. Uzun süre önce ölmüş embriyonun atılamaması durumunda oraya çıkar. Düşük ancak çok uzun zaman sonra fark edilir.

Kaçınılmaz düşük:

Kaçınılmaz düşük; rahim ağzının genişleyerek, kan pıhtıları ve hatta parça düşürmesi, zarların yırtılması durumunda ortaya çıkar. Bu durumda düşük kesindir ve genellikle rahim cenini dışarı atar.

Tamamlanmayan düşük:

Bu tür düşükte gebeliğin tamamı bir anda bitmez. Ceninin bir kısmı rahim de kalır bir kısmı rahimden dışarı atılır. Ağır kanamalar görülebilir ve ancak cenin tam olarak atılana kadar devam eder.

Tekrarlayan düşük:

Üç yada daha fazla görülen düşükler; tekrarlayan düşükler olarak adlandırılır.

 

Kanamalar ve krampların uzun sürmesi, düşük yapma olasılığınızı arttırır. Kanama ve krampların durması, hamileliğin sonlanması anlamına gelir. Eğer cenin veya embriyo rahimden tam olarak atılmadıysa kürtaj olmanız gerekebilir.

Düşük yapmak özellikle anne açısından, gerçekten çok sarsıcı bir durumdur ve bir sonraki hamilelikler genelde çok stresli geçebilir. Genel açıdan üçüncü düşüğe kadar doktorlar herhangi bir test yapmayı önermeyebilirler, fakat üçüncü düşüğün ardından sizden ve eşinizden kromozom analizi yapılmasını isteyebilirler. Bazen de enfeksiyon, diyabet gibi diğer etmenleri araştırmak için bir takım testler isteyebilirler.

Düşükle karşılaşıldığında, eşler birbirlerine daha anlayışlı ve yardımcı olmalı birbirlerini suçlamamalıdırlar. Ne yaparsanız yapın düşüğün nedenini bulmanız olası değildir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?