• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamilelikte Diyabetin Zararları

Hamilelikte Diyabetin Zararları

Uzmanlara göre, hamilelik döneminde ortaya çıkan diyabetlerin iki nedeni vardır. Bunların ilki annenin vücudunda daha az miktarda insülin üretilmesidir. İkinci neden ise annenin vücudundaki insülini yeteri kadar kullanamamasıdır. Sonuçta her iki durumda da yüksek kan şekeri seviyesi meydana gelir. Araştırmalar bir kadında hamileliğe bağlı diyabet görülmesi durumunu, kadının doğum kilosuna bağlamaktadır. Doğum kilosu alt % 10 dilimin altında olan kadınların, yıllar sonra hamile kaldıklarında, hamileliğe bağlı diyabet yaşama olasılıklarının 3 veya 4 kat daha fazla oldukları gözlemlenmiştir.

Hamileliğe bağlı diyabet durumu tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tedavi edilmez ise anne ve bebek için ciddi sorunlar oluşturabilir. Ciddi sorunların en başında anne ve bebeğin yüksek kan şekerine maruz kalmasıdır. Bu durum amniyon sıvısının normalden çok fazla miktarda olması ile sonuçlanabilir. Polihidramniyoz denilen bu durum sonucunda rahim gereğinden fazla gerilebilir ve sonuçta prematüre doğum gerçekleşebilir. Başka bir durumda doğum sürecinin normalden uzun sürmesidir. Bu durumda da bebek normalden daha iri olur ve bebek doğum kanalına sığmadığı için doğum mecburen sezaryen ile gerçekleşebilir.

Yüksek kan şekeri seviyesine sahipseniz, hamilelik döneminde daha fazla enfeksiyon geçirebilirsiniz. Bu dönemde en çok görülen enfeksiyonlar böbrek, mesane, rahim ve rahim ağzında oluşabilen enfeksiyonlardır. hamileliğe bağlı diyabetin tedavisi düzenli egzersiz ve sıvı alımını arttırmayı içerir ve genelde diyet bu problemi büyük ölçüde çözebilir. Doktorunuz büyük ihtimalle düzenli kalori ve sık sık yemenizi tercih edebilir veya bir diyetisyene danışmanızı tavsiye edebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?