• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamilelikte alkol kullanmanın zararları

Hamilelikte alkol kullanmanın zararları

Hamilelik dönemi içerisinde alınan alkol miktarı ne kadar fazla olursa, görülmesi muhtemel problemler o derece fazla olur. Örneğin; Gebelikte orta düzeyde alkol kullanmak düşük yapma olasılığını arttırır. Hamilelikte aşırı derecede alkol tüketmek, genellikle doğumsal kusur oluşumuyla sonuçlanır. Gebelikte rutin bir şekilde alkol kullanmak ise, fetal alkol sendromu (FAS) olarak isimlendirilen anormal fetal gelişimine sebep olabilir.

Fetal alkol sendromu, annenin gebelik esnasında alkol tüketimi sebebiyle, bebeğinde plasenta yoluyla alkolün bir kısmına maruz kalması ve bunun sonucunda bebekte, genelde kalıcı olan bazı hasarların meydana gelmesidir. İlk trimester döneminde alınan alkol diğer dönemlere göre daha zararlıdır, ayrıca hamileliğin herhangi bir evresinde alkol alınması kesinlikle önerilmez. Yapılan araştırmalara göre günde 4 veya 5 kadeh içki içen kadınların bebeklerinde FAS vakası ortaya çıkacağını belirtmektedir. Daha önce bazı ülkelerde başlayan ve sigara paketlerindeki uyarıcılar gibi alkol ürünlerine de uyarıcı işaretler konulması, ülkemizde de uygulanmaya başlamıştır. Bununla birlikte alkolün yanında uyuşturucu da kullanmak görülmesi muhtemel hasarın şiddetini daha da arttırmaktadır.

Buraya kadar hep annenin alkol alımından bahsettik fakat, yapılan bir araştırma annenin hamile kalmadan önce babanın aşırı alkol tüketmesi de, sperm hücrelerini deformasyona uğratabileceğini ve gebelik sonucunda fetal alkol sendromu gelişebileceğini öne sürmektedir. Baba adayının aşırı alkol tüketimi rahim içi gelişim geriliğinin bir sebebi olarak görülmektedir. Çalışan veya sosyal bir kadınsanız, içkili toplantılar veya eğlencelere katılmanız olası bir durum. Çevreniz 1 kadeh içkinin hamileliğinizi etkilemeyeceğini söyleyebilir veya siz öyle düşünebilirsiniz. Ancak risk almanıza hiç gerek yok. Çünkü alınmasına izin verilen bir miktar veya dozaj bilinmemekte ve hamilelikte alkol almak, hiçbir uzman tarafından tavsiye edilmemektedir.

Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için alkolden uzak durun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?