• DOLAR
  $1.291,8
 • EURO
  $0,394
 • ALTIN
  $17.061,71
 • BIST
  1,0535
Gül Çayının Faydaları ve Zararları

Gül Çayının Faydaları ve Zararları

Her rengine farklı anlamlar yüklediğimiz gülün faydalarında bir hayli renk içermekte. Sadece rengi ile değil kokusu ile de gönüllerin bir numarası haline gelen ve genel anlamda bize sevgiyi hatırlatan gülün faydalarında eminim sizlerinde dikkatini çekecek. Özellikle süsleme ve parfüm yapımında sıklıkla kullanılan gülün reçeli, lokumu, esansı , çayı ve hatta dondurmasına varana kadar hemen hemen her şekilde kullanım alanı mevcuttur. Özellikle gül çayının sakinleştirici, adet dönem ağrılarını hafifletme etkisi, toksitlerin vücuttan atılımı, idrar yolu enfeksiyonunu koruyucusu, kabızlık ve ishal tedavileri, bağışıklık sistemi ne olan katkısı, kilo verme, göğüs ağrılarına ve uyku problemlerine etkisi ayrıca cilt üzerindeki güzelleştiren faydaları ile sıklıkla tercih edilmektedir. Kokusu, rengi, görünümü, tadı olarak her şekilde gönüllerde 1 numaraya adını yazdıran gül çayı genellikle gülü taç yapraklarından yapılsa da çay için gülün tüm yaprakları kullanılmaktadır. Lezzet olarak meyvemsi ve hoş kokulu olan gül çayı bazende kurutulmuş gül yaprakları ile yapılmaktadır. Birazda yüksek anti-oksidan özelliği olan gül çayı faydalarından genel olarak bahsedeceğim.

Gülün Çayının Faydaları

1. Adet Dönemi Ağrılarını Hafifletir

Her kadının ortak sorunu haline gelen adet döngüsü belirli tıbbi sebeplere dayandırabileceğimiz düzensizlik veya aşırı ağrı sonunda süre boyunca kadınları hem psikolojik hemde fiziksel olarak etkiler ve dayanılmaz ağrı eşliğinde süreci zorlandırır. Ancak gül yapraklarından yapılan çay bu ağrılara son verir ve sizi her açıdan rahatlatarak döngü sürenizi kolaylıkla tamamlamanızı sağlar. Tabi ki bu etkiyi sağlamak için gül çayını 3-6 ay arasında düzenli şekilde kullanmak gerekmektedir. En fazla 6 ay sonra bir müddet ara vermenizi tavsiye ederim.

2. Toksitlerin Vücuttan Atılmasına Yardımcı Olmaktadır

Vücudumuzda böbreklerimiz işlevsel olarak bu görevi zaten üstlenmekte diye düşünerek geçmeyin sürekli vücudunuzdaki zehirleri süzmekle görevli olan bir organınıza iyi bakmak ve hatta onun sağlığını da desteklemek istersiniz değil mi? İşte bunun için gül yaprağı çayı en doğru adresler arasında hem toksit atılımına yardımcı olmakla beraber ayrıca böbrek sağlığınızı da denetler.

3. İltihap Önleyicidir

Bahsettiğimiz gibi toksitlerin atılmasını sağlayan gül çayı aynı zamanda iltihap oluşumunu da engellemektedir ve özellikle yapılan son araştırmalara göre idrar yolu enfeksiyonlarının oluşum riskini azaltmaktadır.

4. Sinirleri Yatıştırır ve Sakinleşmeye Yardımcı Olur

Toksitten arındırması ile de özdeşleşerek zehir arındırcı ve sakinleştirici olarak da isminden bahsettiren gül yaprağı çayı stresli durumlarla başa çıkabilme yeteneğinizi arttırarak sizlere duygusal anlamda iç sakinliğinizi dengelemektedir. Psikolojik olarak bununla sınırlı kalmayan gül çayı anksiyete, depresyon, sinir hali, stresli dönemler, uykusuzluk, kronik yorgunluk gibi bir çok psikolojik hastalıklara destek olmakta ve kişileri düzenli kullanımı ile bire bir rahatlatmaktadır.

5- Sindirim Sisteminin Düzgün Çalışmasını Sağlar

Bunca faydasının yanı sıra sindirim sistemine olan etkilerini anlatmasak olamazdı zaten. Çünkü atlanabilecek gibi değil, anti-bakteriyel özellik taşıyan gül çayı bağırsaklarla ilgili görülen semptomlar, şişkinlik, gaz, kramp, mide ağrısı ve ishal gibi bir çok sindirim hastalıklarını etkilemekte ve bağırsak hareketlerini düzenleyerek sindirim sisteminin düzgün çalışmasını denetlemektedir.

6. İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Engeller

Gül çayı idrar yollarının iltihaplanması ile ortaya çıkan ağrıya etki ederek durumu kontrol altına alır, ağrıyı hafifletir ve dindirir. Toksit atılımına yardımcı olan gül çayı mesane kapasitesi ile eş oranda çalışarak idrar söktürücü özelliği gösterir ve sıklıkla tuvalete çıkabilmenizi sağlamaktadır. Antioksidanlar ve anti –bakteriyel özellikleri ile düzenli kullanımı ile idrar yolu enfeksiyonlarına bitkisel bir tedavi uygulamaktadır.

7. Boğaz Ağrısı Üzerinde Etki Gösterir

Kış aylarında bizleri kardan uzaklaştırarak evimize kapatan hatta bazen yazın gelip tepemize çakılan ne kadar kolay tedavi yöntemi olsa dahi birkaç günümüzü bizden çalan o soğuk algınlığı ve gribe değineceğim birazda içeriğinde C Vitamini barındıran ve bu sayede enfeksiyonlarla mücadele ederek soğuk algınlığını tedavi edebilen bu çay gribin can sıkıcı semptomları arasında yer alan boğaz ağrısına da kesin çözüm vermektedir.

8. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

C Vitamini açısından oldukça zengin olan gül çayı dolayısıyla bağışıklığı arttırmaktadır.düzenli kullanımı ile grip ve soğuk algınlığını tedavi eden bu çay bağışıklığınızı da arttırarak bütün bir kişi bu hastalıklara yakalanmadan çok daha dinç geçirebilmenizi sağlamaktadır.

9. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kilo vermek denildiğinde zihnimizde ilk canlanan o aç geçirdiğiniz günler ve tadı hiç beğenilmeyen işkence dolu yiyeceklerdir. Bir çoğumuz bu canlandırma sahnesinden sonra muhtemelen vazgeçer veya bir hırs ile başlasak dahi açlık hissine dayanamayarak birkaç gün sonra diyetimizi bozabiliriz. Ancak artık bu işkenceyi andıran sahnelerinizi bir kutuya koyarak fırlatıp atma zamanı geldi. Çünkü gül çayı kokusu ve tadı ile sizlere içerken keyif verirken ayrıca midenin acıkma hissi sonrasında oluşan ağrıyı da sona erdirmekte ve bu sayede bizlere keyifli kilo vermenin sırlarını ifşa etmektedir.

10. Göğüs Ağrılarına ve Enfeksiyonlara İyi Gelir

Göğüste oluşan bazı hastalık veya enfeksiyon sonrasında görülen bu semptom gül çayı sayesinde hafifletilebilir ve hatta çiddi oranlarda tedavi edilebilir. Ayrıca göğüs ağrılarına etki eden bu faydası ile beraber göğüste oluşan enfeksiyonlarıda iyileştirmekte ve bu enfeksiyon riskini azaltmaktadır.

11. Uyku Problemine Yardımcı Olur

Gül çayı dinlendirici ve sakinleştirici etkiye sahiptir bu nedenle sık olarak akşamları tüketmenizi tavsiye etmekteyiz. Çünkü gül çayı sakinleştirici etkisi ile sinirleri gevşeterek kelebek gibi hafif hissetmenizi sağlar ve göz kapaklarınız bu huzur sayesinde kapanmaya başlar. Düzenli kullanımı ile uyku probleminizi ortadan kaldırarak bu problemin neden olabileceği veya semptom gösterebileceği psikolojik rahatsızlıklara da önemli katkılarda bulunur.

12. Cildi Sıklaştırır ve Nemlendirir ve Bu Sayede Cilde Parlak ve Taze Bir Görünüm Kazandırır.

Gül çayı yapısında bulunan A ve E vitamini sayesinde cilt üzerinde de oldukça faydalıdır. Gül çayı cildi sıklaştırır ve nemlendirir ve bu sayede cilde parlak ve taze bir görünüm kazandırmaktadır. Özellikle göz altlarında sıklıkla meydana gelen halkalanma bununla beraberse tüm insanların ortak sorunu olan kırışıklıkları azaltarak yaşlanmaktan korkmadan her yaşın tadına varmanızı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra serbest radikal oluşumu üzerinde etkili olan gül çayını demleyip soğumaya bırakarak cildinize gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz.

Gül Çayının Zararları

• Günde 5 bardaktan fazla içmemeniz yönünde uzmanlar tarafından uyarılarda bulunulmaktadır.
• Fazla tüketimi sonrasında yan etkileri olarak; baş ağrısı, iştah kaybı, kusma, ishal uykusuzluk, düzensiz kalp atışları ve baş dönmesi gibi yan etkileri ile karşılaşabilirsiniz.
• Hamile veya emziren kadınların tüketimi için hali hazırda henüz detaylı bir çalışma olmasa da hamile ve emziren kadınların tüketmemesi daha uygun görülmektedir.

Sağlıkla Kalın…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?