• DOLAR
  $1.291,8
 • EURO
  $0,394
 • ALTIN
  $17.061,71
 • BIST
  1,0535
Gotu Kolanın Bilinmeyen 12 Faydası

Gotu Kolanın Bilinmeyen 12 Faydası

Gotu kola, “Yaşam Çeşmesi” veya  “Hayat Çeşmesi” olarak anılan bu şifalı bitki Asya’da efsanevi statüye sahiptir.

Asya ülkelerinin sulak alanlarından gelen bu bitki, pek çok iyileştirme gücüne sahip olan bu şifalı bitki, saponinler olarak da adlandırılan benzersiz triterpenoid bileşiklerinin yoğunluğunu içerir. Gotu kola bitkisinin sapları ve yaprakları tek başına ayrı ayrı olarak kullanılabilir. Gotu kola özütü, çeşitli hastalıkları tedavi etmek için birçok farklı merhem, jöle, krem ve kapsül bulunan bir bileşendir.

Gotu Kolanın Faydaları Nelerdir ?

1-Yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar; bilim adamları yaptıkları araştırmalara, gotu kola içeren kremlerin yanık izini en aza indirgediğini bunun yanı sıra enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini keşfetmişlerdir.

2- Genç ve daha sağlıklı bir cilt  için kullanılabilir; bitkiyi veya bitkinin özünü içeren kremlerin, tipik olarak cildin gerilmesinden kaynaklanan gebelik veya kilo artışından kaynaklanan gerilme işaretlerinin görünümünü azaltabileceğini doğruladı.

3- Selüliti ortadan kaldırmada etkilidir; gotu kola aynı zamanda cildin güçlenmesine yardımcı olduğu için, esneme izlerini ve selülit görünümünü azaltmak için kullanılır. Ayrıca, yağ hücrelerinin kollajen tabakalarını ittiğinde ortaya çıkan selüliti azaltabileceğini gösterdi.

4- Sinir sistemini güçlendirmek için idealdir; sinir uyarılarını vücuda aktarmak için kullanılan aksonların onarımına bile yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bu da bitkiyi doğal bir anti-stres ve anti-anksiyete tedavisi olarak mükemmel kılar. Aslında, araştırmalar, genel anksiyete bozukluğu çeken gönüllülerde anksiyete ataklarının sıklığını ve şiddetini azaltmayı başardığını göstermiştir.

5-Zihinsel İşleyişi Arttırır;  beyindeki plak ve serbest radikalleri ortadan kaldırarak bitki sinir yollarının uyarılmasına yardımcı olduğu için dolaşım sistemi üzerindeki olumlu etkisiyle, antioksidan özellikleriyle birlikte görülür. Bir çalışmada, zihinsel gerilikleri olan, bir yıl boyunca günlük olarak bir toz halinde gotu kola ekstraktının yarım gramını alan çocuklar önemli entelektüel gelişmeler gösterdiği belirtilmiştir.

6- Alzheimer hastalığı ve bunama gibi dejeneratif beyin bozukluklarını tedavi etme potansiyeline sahiptir; Amiloid plaklar Alzheimer hastalarının beyinlerinde sürekli bulunur. Amiloid plakların temel bileşeni olan amiloid beta amino asit peptidinin düşürülmesi, gotu kolanın özellikle yararlı olabileceğidir. Araştırma, bitkiyi kullanan sekiz aylık bir tedaviyi takiben amiloid beta düzeyinde belirgin bir düşüş olduğunu gösterdi. Veriler, gotu kolanın farelerin beyinde amiloid kas değişimini etkileyebilen amiloid kaskadını etkileyebileceğini ve Alzheimer hastalığında ortaya çıkan nörodejeneratif değişikliklerde rol oynayan oksidatif stres tepkisinin bileşenlerini modüle ettiğini gösterdi.

7-Gotu kola idrar söktürücü olarak kullanılabilir;  bu da idrara çıkma yoluyla aşırı toksinlerin vücuttan salınmasına yardımcı olabileceği anlamına gelir. Bu, böbrekler ve karaciğer de dahil olmak üzere birçok organ üzerindeki yükü hafifletmeye yardımcı olur. Karaciğer aşırı toksik hale getirilerek gerekenden daha fazla çalışmaya zorlanırsa, tüm zihin ve beden zarar görür. Kilo alımı, seks hareketinin azalması, zayıf hal, yorgunluk, cilt sorunları, beyin sisi, sindirim sorunları ve daha fazlasına neden olabilir. Gotu kolayı alarak, daha fazla enerji, olumlu bir ruh hali, daha iyi zihinsel açıklık, artmış libido ve iyi refah da dahil olmak üzere daha iyi genel vücut işlevini desteklemek için vücuttan toksinlerden kurtulmaya yardımcı olur.

8- Diyabet Belirtilerini Yönetme
Şeker hastalığının birçok komplikasyonundan biri de kılcal damarların bozulmasını içerir. Bu, temel besin maddelerinin ve oksijenin dokulara verilmesinin yavaşlamasına neden olabilir; bu durum, işlevsiz mikro-dolaşım olarak adlandırılır ve bu durum, diyabetin sıklıkla karşılaştığı sinirler, böbrekler ve gözler için hasar gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Gotu kola’nın bu semptomları azaltarak veya ortadan kaldırarak bu sorunu çözmeye yardımcı olduğuna inanılıyor. Londra’daki St Mary’s Hastanesi ve Imperial Koleji’nden 2001’de yayınlanan araştırmalar, diyabetik mikroanjiopati çeken diyabetik hastalara gotu kola takviyeleri verdi.

9- Eklem Ağrılarını İyileştirir.
Gotu kola güçlü bir anti-inflamatuar olduğu için, artrit gibi problemlerle ilgili eklem ağrısı çekenlerin rahatlamasına da yardımcı olabilir. Phytotedicine dergisinin Haziran 2009 sayısında yayınlanan araştırmaya göre, eklem işlevini iyileştirdiği ve ortak artrit semptomlarını hafiflettiği düşünülüyor. 21 gündür gotu kolanın aktif bir bileşenini aldıktan sonra katılımcılar, eklem hasarında azalma ve pro-inflamatuar siklooksijenaz-2 veya COX-2 enzim seviyelerini düşürdüler, aynı zamanda iltihap düzeylerinde azalma gördü ve araştırmacı bu bitkinin hizmet edebileceğini kararlaştırdı.

Sklerodermalı 13 kadının katıldığı başka bir küçük çalışmada, gotu kolanın eklem ağrısını azalttığı ve cilt sertleşmesini azalttığı ve parmak hareketi önemli ölçüde iyileştiği gösterildi.

10- Kan Pıhtı Oluşumunu Önleyerek İnmeyi Önlemeye Yardımcı Olabileceğini Belirtildi.

Damarlardan sıvı sızıntısını engelleyerek variköz damarları ve buna bağlı ayak ve ayak bileği şişmesini düzeltmeye ve önlemeye yardımcı olduğu da bilinir.

11- Kalp Sağlığını Destekler;  Lipidlerin oksidasyonunu inhibe ettiği, antioksidan enzim süperoksit dismutazının tükenmesini önlediği ve kalp hücrelerinin erken ölümünü önlediği gösterildi.

12- “Kötü” LDL kolesterol düzeylerini önemli ölçüde düşürür; US National Library of Medicine ve National Institutes of Health’de yayınlanan araştırmalar da dahil olmak üzere, “iyi” HDL kolesterol seviyesini yükseltti. Gotu kola tozu ile takviyeli bir diyetle beslenen sıçanlar, gotu kola ile beslenmeyen bir kontrol grubuna kıyasla LDL kolesterol seviyelerini ve HDL kolesterol seviyelerini önemli ölçüde düşürdü. Gotu kola tozunu alan fareler ayrıca vücut ağırlığında önemli bir düşüş yaşadı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?