• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?

Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?

Geniz Akıntısı

Burundan salgılanan mukus ve sinüslerin boğaza döküldüğünde bu duruma geniz akıntısı denir. Geniz solunum yolunu korur, bakteri ve mikroorganizmaları engeller, ardından mukus salgılanmasını engeller. Bu aşamada mikroorganizmaların önlenemediği durumlarda mukus salgısında artış görülebilir.

Geniz Akıntısının Nedenleri Nelerdir?

Geniz akıntısının sebepleri şöyledir:

*Soğuk algınlığında dolayı boğaza grip enfeksiyonlarının girmesi

*Vücudun salgı düzeyini değiştirecek ilaçların kullanımı

* Ortam ısısının aşırı soğuk veya aşırı sıcak olması

*Akut sinüzit vakalarında sinüs boşluğundaki iltihap, sinüs tüpünden burun boşluğuna yayılabilir. Yani sinüzit de geniz akıntısının sebeplerinden biridir.

Bu durumlar geniz akıntısının en belirgin nedenleri arasındalardır.

Geniz Akıntısı Belirtileri Nelerdir?

Geniz akıntısının yüksek derecede akıntısı başladığında kendini tamamen ortaya çıkacaktır. Ancak bazı durumlarda hastaneden taburcu olmasına rağmen kişiye tam teşhis konulamamaktadır. Ek olarak, sürekli rahatsızlık ve huzursuzluk hali olacaktır. Burun damlamasından sonraki ana semptomlar tekrarlayan hapşırma, boğulma, nefes darlığı ve griptir. Belirtiler arasında boğazdan sürekli balgam, takılı veyahut sabit bir yabancı cisim hissi ve reflekse dayalı öksürük yer alır. Belirtiler arasında artan burun tıkanıklığı, sürekli kanama, sarı burun akıntısı veya mukus, kanlı ve kötü koku yer alır. Burun akıntısı olan kişilerde bazal mukustan kaynaklanan ağız kokusu da oluşabilir.

Geniz Akıntısına Nasıl Koruma Sağlarız?

Burun akıntısını önlemek için öncelikle kişinin sigara içilen bir ortamda bulunmaması gerekir. Sigara içiyorsa sigarayı bırakmalı, yoksa sigarayı azaltmalıdır. Havadaki değişiklikler burun akıntısına neden olabilir, özellikle soğuk havalarda burun, kulaklar ve boğaz kesinlikle korunmalıdır. Özellikle C vitamini bağışıklığını daha da güçlendirecek ve daha sağlıklı bir solunum yolu sağlayacaktır. Burun akıntısını önlemek istediğinizde baharatlı ve sıcak yiyeceklerden uzak durmalısınız

Geniz Akıntısının Tedavileri Nelerdir?

Tedavi sürecini başlatmak için burunda kullanılan ince endoskop ile sorunun nedeni belirlenir. Bu sayede geniz akıntısı tanısı konulabilir. Burun akıntısı bir süre geçtikten sonra doktor müdahalesi gerekebilir. Bu müdahalede, sprey kullanmak her zaman birinci önceliktir. Spreyin amacı mukus salgılanmasını sağlamaktır. İyileşme yoksa ilaç tedavisine başlanmalıdır. Kişide geniz eti olmasından kaynaklı da geni akıntısı yaşar ve bu geniz etini de cerrahi operasyonla halledilebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?