Eşek Sütünün Faydaları

Eşek Sütünün Faydaları

Anne sütüne en yakın olarak bilinen eşek sütü  bir çok hastalığa karşı önleyici ve tedavi edici olarak tüketilen eşek sütü özellikle astım, bronşit gibi solunum yolları ve kolestrole karşı olan yüksek etkisiyle oldukça faydalı bir gıda türü. Ayrıca son dönemlerde kanser tedavisinde kullanılan eşek sütünün faydaları parmakla sayılamayacak kadar fazla. Ben size eşek sütünün faydalarını kısmen aktaracağım ancak öncelikle besin değerlerinden bahsedelim.

Eşek sütünün besin değerleri:

 1. 84 kalori
 2. 12,2 karbonhidrat
 3. 4 protein
 4. 2 yağ
 5. 0 lif
 6. 3 kolestrol
 7. 25 sodyum
 8. 70 potasyum
 9. 220 kalsiyum
 10. 60 vitamin A
 11. 2 vitamin C
 12. 02 demir
 13. omega 3/omega 6 bulunmaktadır.

Eşek Sütünün Faydaları;

 1. Cilt hastalıkları üzerinde oldukça etkilidir
 2. Ateş düşürücü etkisi vardır
 3. Vitiligo (beyazlama) hastalığını önler ve tedavi eder
 4. Kemik erimesine karşı etkilidir
 5. Yağ yakıcı özelliği vardır
 6. Tüberküloz (verem) hastalığına iyi gelir
 7. Astım, Bronşit ve Nefes darlığında (solunum hastalıklarına) etkilidir.
 8. Kuah hastalığı tedavisinde kullanılır
 9. Siroza iyi gelir
 10. Anne sütü ile çok benzer
 11. İçerdiği omega 3 sayesinde kalbi korur.
 12. Kolestrolü dengeler
 13. Kanser hastalığı tedavisinde kullanılır
 14. Bağışıklığı güçlendirir

Cildi Besler ve cilt hastalıklarından korur: Eşek sütü cilt gözeneklerini temizler ve ölü derilerden arındırır. Cilt hücrelerine canlılık kazandırır. Cildi besler ve yeniler. İçerisinde var olan B Vitamini sayesinde cilde parlaklık kazandırır ve cildin pütürsüz bir hal almasını sağlar. Bunların yanı sıra saç dökülmesi gibi pek cok deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Ayrıca eşek sütünü cildinize sürdüğünüz andan itibaren cildinizdeki botoks etkisini hissetmeye başlayacaksınız.

Ateş Düşürücü Etkisi: Vücut ısısının yükselmesiyle ortaya çıkan ateşin bir çok nedeni olabilir. Ancak eşek sütü içerisinde barındırdığı mineraller ve anti-bakteriyeller sayesinde yükselen ateşi düşürmekte yardımcı olur ve vücut ısısını dengede tutar

Vitiligo (beyazlama) hastalığını önler ve tedavi eder: Derimizde deri rengini oluşturan melanosit hücreleri bulunmaktadır. Melanositler pigment üretimini sağlamaktadır. Çeşitli sebeblerden melanositlerin hasat görmesi sonucunda bu pigmentler üretilemez. Pigment yetersizliği ise deri yüzeyine yansır ve deride sınırları net bir şekilde belli olan beyaz lekelerin oluşması gözlemlenir. Bu beyazlıklar dışardan çok net belli olur ve oldukça rahatsız edicidir. Bu lekelerin her hangi bir yerde toplanması ve sınırlı kalması beklenemez. Vücudun her yerinde kendini belli edebilir ve küçük veya büyük bir alan kaplayabilir çünkü bu lekelerin herhangi bir lokalizasyonu veya büyüklüğü yoktur.eşek sütü içerisindeki yenileyici özelliği ile melanositleri etkiler ve vitiligo hastalığını ortadan kaldırabilir veya ömlem alıcı olarak kullanılabilir.

Kemik Erimesine Karşı Kullanılır:Kemik erimesi kalsiyum eksikliği ile ortaya cıkabilir. Kemikler için kalsiyum oldukça önemlidir. Eşek sütü ise yapısında bulunan bol miktarda ki kalsiyum sayesinde kemiklerin güçlenmek için ihtiyacı olan kalsiyumu ortaya koymaktadır. Böylece sürekli depoda kalsiyum biriktirerek önlem alabilir veya kalsiyum eşek sütü sayesinde gerekli kalsiyum takviyesi sayesinde tedavi olabilirsiniz.

 

Yağ Yakıcı Özelliği: Bir çok diyetisyenin bu konuda desteklediği eşek sütü içerisinde barındırdığı bakterilerin çok hızlı bir şekilde hareket etmesini sağlar böylelikle yağ yakımı gerçekleşir.Ayrıca metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermenize yardımcı olur.

Eşek Sütünün Tüberküloz (verem) hastalığına faydası: Günümüzde artık sıklıkla rastlanmayan bir hastalık çeşidi olsa da tarihte bu hastalık nedeni ile çok can kaybedildiği bilinmekte. Halk arasında ince hastalık veya verem olarak tabir edilen tüberkülozun geçmişten bu yana değişmeyen tedavi çeşitlerinden biri ise eşek sütü olduğu savunuluyor.

Astım, Bronşit, Nefes Darlığı gibi solunum hastalıkları üzerinde etkilidir: Eşek sütünün bilinen bir diğer özelliği ise nefes açıcı olabilmesi özelliğidir. Bu sayede Astım, Bronşit ve nefes darlığı gibi sonlunum yolları hastalıkları üzerinde de oldukça etkilidir.

Kuah Hastalığı tedavisinde Kullanılır: Koah astımın ileri seviyelerinde ortaya çıkan bir çeşit solunum yolları hastalığıdır. Ani solunum tıkanması ile ciddi sonuçlar oluşturabilecek bu hastalık nefes darlığı, balgam, hırıltı kan tükürme gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır Eşek sütü nefes açıcı özelliği ile nefesinizi açarken bu belirtileri ise yüksek ölçüde ortadan kaldırır ve rahatlamanıza sebeb olur.

Kolestrolü Dengede Tutar: Bir çok uzman tarafından eşek sütünün kolestrolü dengeleme ve sabitleme açısından faydalı olduğu düşüncesinde hem fikir olup ortak karara vardıklarını söyleyebiliriz. Yağ yakıcı özelliği ile kolestrolün düşmesini sağlamakta ve önemli oranlarda dengelemektedir.

Kanser Tedavisinde Kullanılır: Bugünümüze kadar belkide hep bakterilerin bize zarar verdiğini düşündük ve yüksek ölçüde olabildiğince korunmaya çalıştık tabii ki en doğru davranış biçimi buydu fakat bazı bakteriler istisna oluşturabiliyor. İşte Eşek sütünün içerisinda bulunan bakteriler bu duruma örnek olarak sunulabilir. Eşek sütünün içerisinde ki minerallerle iş birliği içinde olan bazı bakteriler sayesinde vücudumuzda hücre yenilenmesi oluşmaktadır. Hücre yenileyici bu bakteriler sayesinde hücrelerin mutasyona uğraması olabildiğince engellenmiş olur. Böylelikle kanser tedavisinde tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca kemoterapi tedavisi uygulanan hastalarda tedavi süreci boyunca tedavi aşamalarında eşek sütü tüketimi kan değeri sonuçlarında olumlu gelişmeler göstermektedir.

Kalbi Korur: Omega 3 alınması gerekel temel yağ asitleridir. Temel yağ asitleri herşeyden önce kalp üzerinde oldukça faydalıdır. Damar sertliği, aşırı kan pıhtılaşması, yüksek tansiyn ve kötü kolestrolün oluşma riskini azaltırken aynı anda iyi kolestrolu yükseltmektedir. Ayrıca kalpte ritim bozukluklarını ve kalp krizi riskini azaltır ve kalp hastası kişilerin sağlığında iyileşme gözlemlenmesine yardımcı olur. Eşek sütü ise yapısındaki omega 3 varlığı ile tam bir kalp dostudur.

Eşek Sütünün Zararları Nelerdir ?

Eşek sütünün olumlu yanlarını ortaya süren uzmanların yanı sıra bu düşüncelere karşıt olarak iddaalar ortaya koymuş uzmanlarda bulunmaktadır. Bazı faydaları hala tartışma aşamasını sürdüren eşek sütünün litresi ise oldukça pahalıdır. İçerisinde omega 6 nın var olduğunu öne süren uzmanlarsa omega 3 ün yararlarını 0 layabilecek omega 6 nın varlığıyla eşek sütünün kalp üzerindeki etkisinin tartışılabilirliğini ve bununla beraber kanser hastalığına etkisi olmadığıda savunulmaktadır.

  Sağlıkla Kalın..

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz