• DOLAR
  $1.290,02
 • EURO
  $0,3942
 • ALTIN
  $17.058,23
 • BIST
  1,0535
Elmanın Faydaları

Elmanın Faydaları

Meyveler arasında hemen hemen herkesin sıklıkla tükettiği ve buzdolabımızdan eksik olmayan meyvelerden biridir. Kırmızı, sarı yeşil türlerinin yanı sıra tadı farklı olsa da içerikleri oldukça birbirine benzerlik göstermektedir.  Ülkemizde hemen hemen her bölgede yetiştirilebilen bu meyvenin ana vatanı  Anadolu Kafkasya ve Türkistan olarak kabul görmektedir ve yine neredeyse her mevsim karşılaşabileceğimiz bu meyve aslında Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında yetişmesi en doğrusudur. Avrupa Haçlı savaşlarından sonra, Amerika ise 1800 yıllarda elmayı keşfetmiş ve kısa sürede yaygınlık sağlamıştır. Elma üretiminde Çin, ABD, Fransa ve daha sonra ise Türkiye olmak üzere sıralanmıştır. Elma gıda sektörünün gelişmesi ile meyve suyu yapımından tatlı yapımına kadar bir çok alanda ise tercih edilmesi ile karşımıza çıkmaktadır.

Elmanın besin değeri:

100 gram elmada;

50 kalori

13,81 gram karbonhidrat

2,4 gram lif

1 mg sodyum

104 mg potasyum içerdiğibilinmektedir. Ayrıca yapısında bolca kalsiyum, bakır,manganez ve magnezyum içermektedir.

Bunlarla beraber 100 gram elmada;

Günlük A vitamini ihtiyacının  %2 sini,

Günlük C Vitamini ihtiyacının %8 ini

Günlük K Vitamini ihtiyacının %2 sini karşılamaktayız.

Elmanın Kısaca Faydaları

Bir çok faydası ile bilinen elmayı tamamen şifa deposu olarak adlandırmak da mümkündür.

 1. Böbrekleri temizler
 2. Tansiyon hastalarına ve kolestrolun dengede tutulmasına yardımcı olur
 3. Romatizmaya faydalıdır
 4. Uyku problemlerine çözüm sunar
 5. Kansere yakalanma riskini azaltır
 6. Bağırsak problemlerine iyi gelir
 7. Diyabet hastalığına yakalanma riskini azaltır
 8. Enerji ve dinçlik sağlar
 9. Parkinson hastalığına karşı önlem alır
 10. Zayıfalamaya yardımcı olur
 11. Vitamin deposudur
 12. Vücut direncini arttırır
 13. Hamilelik dönemine oldukca etkilidir
 14. Mide üzerinde etki sağlar
 15. Beynin yaşlılıktan kaynaklanan etkilerini azaltır
 16. Yaraları iyileştirici özelliği vardır
 17. Dişleri beyazlatır ve güçlendirir
 18. Hemoroid tedavisine katkı sağlar
 19. Metabolizmayı hızlandırır
 20. Kalp rahatsızlıklarına karışı korur
 21. Safra kesesi taş oluşumunu önler
 22. Karaciğer sağlığına destek verir
 23. Bağışıklık sistemini güçlendirir
 24. Saç bakımına faydalıdır
 25. Hücreleri yeniler
 26. Beyini Alzheimer hastalığına karşı korur

Görüldüğü gibi elmanın faydalarını sıralamakla bitirmek mümkün değil o halde biz en bilinen faydaları hakkında biraz bilgi sahibi olsak bile yeterli bana göre.

Elmanın Faydaları

Böbrekleri Temizler: Toksitlerin atılması konusunda gerçek bir doğa harıkası olan elma böberekleri temizler. Bu nedenle genellikle böbrek hastalarına tüketilmesi sıklıkla önerilmektedir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıklarda elmanın bu arındırıcı ve temizleyici özelliğinden yüksek ölçüde kendine pay almaktadır. Böbrekler ve idrar yollarında olduğu kadar bağırsaklarında temizliğinde oldukça önemli rol oynayan elma bağirsakları mikrop ve  toksitlerden temizleyerek doğal yollarla atılmasına etki sağlamaktadır.

Tansiyon hastalarına  ve kolestrolun dengede tutulmasına yardımcı olur:  Yüksek tansiyon ve kolestrolün düşürülmesinde elmanın etkisi uzmanlar tarafından savunulmaktadır. İçerdiği lifler sayesinde kalp konusunda hassas olna elma kolestrolü ve tansiyonu dengede tutmaktadır. Nu nedenle tansiyon veya kolestrol hastalarının ara öğünlerde ve akşam yemeğinden sonra  dengelemesi açısından elma tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Elmanın romatizmaya olan faydaları:  Romatizma hastalarına ve eklem ağrılarına genellikle elma tüketimi önerilmektedir. Dönemsel  eklem ağrıları için ise mutlaka elma tüketimi tavsiye edilir. Sebebi ise zengin kalsıyum içeriğine sahip olan elma kemikleri güçlendirerek vücuda kaybettiği dinçliği geri kazandıracak ve ağrıları hafifletecektir.

Uyku problemlerine çözüm sunar:  Uykunun tatlı geldiği ve yataktan kalkmak istemediğimiz sabahlarda elma aç karnına tüketildiğinde acı kahve etkisi gösterecektir. Hatta kahve ile beraber tüketildiğinde uykunuzu tamamen acacak ve gün içinde size dinçlik kazandıracaktır.

Kansere yakalanma riskini azaltır: İçerdiği antioksidan ve flavonoid yönünden oldukça zengin yapısı olan elma kansere karşı güçlü destekleyici özelliğe sahiptir. Kısacası düzenli bir şekilde elma tüketimi kanser riskii oldukça aşağıya çekmektedir.

Bağırsak problemlerine iyi gelir: Elma sindirim sistemi üzerinde oldukça etkili bir meyvedir. Kabızlık problemi çeken hastalara elma oldukça iyi gelecektir. Sindirim sistemini  rahatlattığı bilinen elma bağırsakları temizleyerek tuvalete çıkmakta zorlanan hastalara çözüm yolu sağlamaktadır.

Diyabet hastalığına yakalanma riskini azaltır ve hastalara destek olur: Elma yapısında bulundurduğu lif bakımından oldukça zengindir. Bu lifler sayesinde kan şekerini düşürücü özelliğe sahiptir. Düzenli olarak elma tüketen bir kişinin bu nedele diyabet hastalığına yakalanma riski oldukça aza indirgenmektedir. Aynı zamanda kan şekerinin dengelenmesi açısından da fayda sağlayan elma, şeker hastalarının tatlı ihtiyacını karşılayabilmesi açısından oldukça etkili bir meyvedir.

Enerji verir ve dinçlik sağlar: Çok yorğun bir günün sonunda 1-2 adet elma tüketmek enerji sağlayacak ve yorgunluğun atılmasına yardımcı olacaktır. Güne başlerken elma yemek ise gün için de gereken enerjinin elde edilmesine destek vermektedir ve bu sayede gün içinde dinç kalmanıza olanak sağlar.

Parkinson hastalığına karşı önlem alır: İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde düzenli tüketimi ile beraber sinir hücrelerinin hasar görmesini engeller ve Parkinson hastalığı riskini azaltır.

Zayıflamaya yardımcı olur: Sık sık diyet programlarında karşımıza çıkan elma diyet programlarında aslında atlanmaması gereken ince bir detaydır. Halk tarafından en çok bilinen özelliği tok tutuculuğu olarak bilinen elme  içerdiği lif oranı sebebiylede birleşince ara öğünlerde mutlaka tüketilmesi gereken bir meyve haline gelmiştir. Ayrıca Elma kabuğunda ursolik asit bulunmaktadır ve bu asidin yağ yakımına da etki ettiği söylenmektedir. Ortalama büyüklükteki bir elma toplamda 50 kaloridir ve en hafif meyvelerden birisi olarak bilinmektedir.

Tamamen bir vitamin deposudur ve bagışıklığı güçlendirir: A ve C vitamini açısından zengin olan elmanın, göz sağlığı için de yeri çok büyüktür. Göz bozukluklarının önüne geçmede elma tüketimi sıklıkla önerilir. Elma, aynı zamanda cilt için de mucizevi özellikler gösterir. Elma ile hazırlanan birçok cilt maskesi ve bakım malzemesi bulunmaktadır. Aynı şekilde birçok kozmetik firması ürünlerinde elmadan faydalanmaktadır. Sivilce oluşumlarından gözeneklerin tıkanmasına kadar birçok cilt problemi için tedavi edici bir etkisi bulunmaktadır. Özellikle elma kabuğu ile cilt için farklı kürler hazırlanabilmektedir. Aynı zamanda içerdiği vitaminler sayesinde  bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklar yakalanma riskini azaltır.  Vücut direncini arttırması ile birlikte bakterilerin oluşabileceği bölgelerde de adeta bir kalkan görevi görür.

Vücut direncini arttırır: Gerçek mucizelere kapı aralayan bu  meyve vücutta oluşabilecek bakterilerle savaşma konusunda da bu mucizelerini bizlere göstermektedir. Vücudun kansere karşı direncini arttırdığı da söylentiler arasında yerini almıştır. Elma içeriğinde yer alan potasyum ve kalsiyum ikilisi ile kemikleri inanılmaz etkiler ve güçlendirir bu sayede bedensel yorgunluk hissedenler, ağır işlerde çalışanlar rahatlıkla tüketebilir. Darbe nedeni  ile vücutta oluşan morlukları tedavi edici özelliğe sahiptir.

Hamilelik döneminde etkilidir:  Hamilelik döneminin en yaygın sorunlarından biri kusma isteğidir. Elma mide bulantılarını kesme konusunda oldukça etkilidir. Ayrıca karın bölgesine girebilecek krampları n engellenmesi için elma önemli bir meyvedir. Karın ağrısı oluşumunda hemen bir adet elma tüketmek ağrıyı önemli oranda hafifletmektedir. Bunlarla beraber zengin besin değerine sahip olan elma bebeğin gelişiminede destek olmaktadır.

Elmanın mide üzerindeki etkileri:  Mide rahatsızlıklarının hehem hemen hepsinde iyileştirici veya rahaylatıcı etkisi nulunan elma özellikle reflü ve gastrit için yatıştırıcı etkisi vardır. Karın ağrıları ve mide krampları için 1 adet meyve tüketmek yatıştırıcı etki sağlamaktadır.

Cilt güzelliği ve yaraları iyileştirici özelliği vardır: Elmanın tam bir cilt sağlığı dostu olduğu söylenebilir.  Cilt üzerinde oluşan iltihap ve uçuk gibi problemlere iyileştirici etki sağlar.özellikle ağız çevresinde oluşan uçukları yok eder ve iltihapları kurutur.  Ezilme sonucu cilt üzerinde ortaya çıkan morlukları kısa zamanda tedavi eder. Cilt üzerindeki sivilcelere karsı etkilidir. Ayrıca uykuda yüze bırakılan elma kabugunun yüz hatlarını dinlendirici özelliği vardır. Cilt hücrelerini yeniler ve cilde parlaklık katar. Elma sirke ile birleşince ortaya cıkan harika ikili akşam yatmadan önce cildinize sürdüğünüzde düzenli kullanımı ile cildinizi aknelerden arındırır ve temizler. Ayrıca saç dökülmelerine karsı oldukça etkilidir ve saç köklerini güçlemdirerek saçın gerekli tüm bakımını yerine getiri. Hızlı uzamasına yardımcı olur, gürleştirir ve canlılık katar.

Dişleri beyazlatır ve güçlendirir: Elma diş sağlığı için bir çok diş macunu içeriğinde beyazlatmak için kullanılır. Diş aralarındaki mikropları öldürür ve kalan artıkları temizler. Ağız içindeki bakterileri yok eder. Dişleri beyazlatma özelliği olan elma aynı zamanda diş çürüklerinede önlem alıcıdır. Diş eti hastalıkları ve ağız içi iltihaplanmalarınıda iyleştirici özelliğe sahiptir.

Hemoroid (basur) tedavisinde etkilidir: Elma hemoroid (basur) rahatsızlığında özellikle acı hissinin giderilmesi ve yaranın iyileşmesi için oldukça fayda sağlayacaktır. Hemoroid (basur) problemi yaşayanlar ve kanama problemi olanlara mutlaka öğünlerde elma tüketimine önem vermesi tavsiye edilir. Kabızlığı engellediği için de aynı zamanda hemoroid(basur) hastalığından korunma  ve rahatlatma anlamında da önemli ölçüde rol almaktadır.

Metabolizmayı hızlandırır:  Elma içerdiği antioksidanlar sayesinde metabolizmayı hastalıklara karşı korur. Hücreleri temizler ve metabolizmayı hızlandırır. Bu sayedespor yapılan ve diyet programı uygulanan dönemlerde güçlendirici bir etki oluşturacaktır.

Kalp hastalıklarını önler: Tam anlamıyla kalp dostu olan elma içerdiği lifler sayesinde kalp hastalıkları riskini önemli oranda azaltır. Elmanın içerisinde barındırdığı lifler damarların içerisindeki plakları çözer. Böylece plaklar damar tıkanmasına yol açamaz. Kan akımını yavaşlatarak kalbi yıpratamaz.  Bu nedenle kanın yavaşlaması ile ortaya çıkan veya damar tıkanıklığı ile oluşan kalp krizi vb. hastalıkların oluşma riski azalmaktadır.

Karaciğer sağlığını korur ve safra kesesi taş oluşumunu engeller: Elma vücuttan toksitlerin atılmasında oldukça etkilidir. Özellikle karaciğerden toksitlerin atılması siroz oluşumunu önler. Ayrıca safra kesesi taş oluşumunu engeller.

Alzheimer hastalığını önler: Elma meyvesi beyni dinç tutar, beyindeki yaşlılık etkisini azaltır ve beyni Alzheimer hastalığına karşı korur.

Elmanın Zararları

Her besinin olduğu gibi elmanında fazlası sağlığımıza zarar verebilir.

 1. Fazla tüketim sonucunda alınan fazla şeker zararlı olacaktır ve sağlığı önemli ölçüde tehtit eder.
 2. Sindirimi sistemini düzenler kabızlığı tedavi eder ancak aşırı tüketiminde ishale sebebiyet verebilir.
 3. Diyet yaparken fazla elma tüketimi kalori hesaplarını alt üst edebilir.

Elma Tüketimi İçin Tavsiyeler

Elmanın faydaları elbette saymakla bitmez ancak tüketiminde bazı detaylara da dikkat edilmesi gerekir.

 1. Elmanın mutlaka çok soğukken tüketilmemesi ılık hale gelmesi beklenmelidir.
 2. Hazmının kolay olması için küçük parçalara ayrılmış hali ile tüketmek iyi bir tercih olacaktır.
 3. Kabuğunda bol miktarda C vitamini olmasından dolayı, elma mutlaka kabuğu ile birlikte tüketilmelidir.
 4. Bir çok B vitamini içermesi ile, B vitamini eksikliği çekenler için harika bir meyve türüdür.
 5. Elma, böceklere ve kurtlara karşı çok dayanıksız bir meyve olduğundan genellikle üretilirken zirai ilaçlar kullanmayı tercih eder. Bu sebepten pazardan, marketten veya herhangi bir yerden hazır olarak satın aldığınız elmaları yemeden önce bol suyla mümkünse sirkeli suyla yıkanması gerekmektedir.
 6. Olabildiğince doğal olduğundan emin olduğunuz elmaları satın almaya özen gösterin.
 7. Elma her ne kadar her mevsim karşımıza çıksa da bir kış meyvesidir. Kasım, aralık, ocak, şubat ve mart aylarında tüketilmelidir. Her meyve ve sebzeyi olduğu gibi elmayı da mevsiminde tüketmenizi tavsiye ederiz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?