• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır ?

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır ?

Doğum kontrol yöntemlerinden olup, yaygın olarak başvurulan yollardan birisi doğum kontrol hapı dır. Çoğu kadının merak ettiği bu konu hakkında bilgi sahibi olalım.

Doğum kontrol hapı nedir?

Literatürde oral kontraseptif olarak isimlendirilen doğum kontrol hapları, bünyesindek hormonlar sayesinde ovulasyonu (yumurtlama) geçici olarak durdurarak, istenmeyen gebelikleri önlemeye yardımcı olur.

Doğum kontrol hapları hangileridir?

Doğum kontrol hapları içerdikleri hormonlar bakımından iki türlüdür bunlar; hem progesteron hem östrojen hormonu içeren doğum kontrol hapları ile sadece progesteron hormonu içeren haplardır (minimil)

Doğum kontrol hapları gebeliği önlemeye nasıl yardımcı olur?

Basit ve anlaşılır bir dille anlatmak gerekirse; gebeliğin oluşması için kadındaki yumurtanın, erkeğin sperm hücresi ile döllenmesi gerekmektedir. Doğum kontrol hapı ile birlikte vücuda giren hormonlar, kadınlardaki hormon kontrolünü ele geçirir ve yumurta oluşumunu önler. dolayısı ile yumurta yoksa döllenecek bir şeyde yoktur ve gebelik oluşmaz.

Doğum kontrol hapı kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Doğum kontrol hapları asla kendi başına kullanılmamalı, kullanmadan önce mutlaka bir jinekoloji muayenesi yaptırılmalıdır. Doktorunuz sizden idrar, kan, smear testleri isteyebilir, tansiyon takibi, meme ve karaciğer muayenesi yapabilir.

Doğum kontrol hapları nasıl kullanılır?

Kullanmaya başlamadan önce genellikle adetin başlaması beklenir. Adetin ilk günü bulunduğunuz güne denk düşen günün karşısındaki hapı içerek başlanır ve hergün mümkün olduğu kadar aynı saatte olmak üzere 21 gün alınır. İlk kutu bittikten bir kaç gün sonra adet kanaması başlar. Diğer kutuya adet kanaması önemsenmeksizin 7 gün sonra başlanır ve yine 21 gün devam edilir. Basitçe 21 gün ilaç kullanın 7 gün ara verin. Hap kullanımı bittikten sonra yaklaşık 4- 6 hafta arasında yumurtlamanın olduğu normal adet görme dönemi tekrar meydana gelir.

Doğum kontrol hapını kimlerin kullanması önerilmez?

Gebelik süphesi olanlar, meme kanseri şüphesi olanlar, karaciğer hastalıkları bulunanlar, hipertansiyon, şeker, epilepsi, safra kesesi hastalığı olanlar, depresyon tedavisi görenler, sebebi belli olmayan vajinal kanaması olanlar ve 35 yaş üstü sigara içenlerin oks haplarını kullanması önerilmemektedir.

Doğum kontrol hapı kullanırken dikkat etmemiz gerekenler?

 • Doğum kontrol hapını kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Hapları tok karnına ve mümkün olduğunca aynı saatte alın
 • Kutudaki ilaçlar bittikten sonra 7 gün ara verin
 • İki kutu arası adet görülmesi beklenir, aksi durumda mutlaka bir gebelik testi yaptırın.
 • Eğer bir tane hap unutulursa ve bir gün sonra hatırlanırsa hemen unutulan hap alınır. O gün içerinde normal vakitte sıradaki hap da alınarak kutuya devam edilir. İlaç üç günden daha fazla unutulursa kalan tabletler yine düzenli olarak alınmaya devam edilir, fakat o ay prezervatif gibi ek bir korunma yöntemi uygulanmalıdır.

Oks haplarının doğum kontrolü dışında kullanıldığı durumlar nelerdir?

 • Adet kanamalarının düzenlenmesinde
 • Adet kanamasına bağlı olarak görülen fazla kan kaybının önlenmesinde
 • Rahim, yumurtalık ve kalın bağırsak kanseri gibi bazı kanserlerin azaltılmasında.
 • Endometriosiz yani; rahim içi dokusunun rahim dışında bulunması durumunu bağlı ağrıların tedavisinde.

Doğum kontrol haplarının düzenli kullanıldığında, gebeliği %99 önlediği gözlemlenmiştir.Doğum kontrol hapı kullanımı kesildikten hemen sonra gebe kalma yeteneği hemen geri kazanılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?