• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir ?

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir ?

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri ve İşaratleri Nelerdir ?

Depresyon veya Kaygı

Düşük D vitamini seviyeleri, depresyon ve kaygı ile ilişkilendirilmiştir.

Sağlıklı genç yetişkin kadınları dört hafta boyunca değerlendiren araştırmacılar, üçte birinden fazlasının depresif belirtilere sahip olduğunu ve neredeyse yarısının D Vitamini yetersizliğine sahip olduğunu tespit ettiler. Aslında, depresif belirtiler D vitamini seviyeleri ile tahmin edildi ve mevsimlere göre değişiyordu bile.

Bu önemli vitaminin yokluğundan dolayı sadece gençler değil – yetersizlik, yaşlı erişkinlerde düşük duygudurum ve kötü bilişsel performans ile de ilişkilidir.

D vitamini eksikliği beyninizin diğer yönlerini ve zihinsel sağlığınızı da etkileyebilir.

Bir 2014 çalışması orta ila şiddetli D vitamini eksikliğinin Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere yaşlılarda demans bazı formları riskini ikiye katladığını ortaya koymuştur. Aynı yıl yapılan diğer bir araştırmada şizofreni ve D vitamini eksikliği arasında güçlü bir ilişki bulundu.

Alt satırda, eğer düşük ruh hali veya bilişsel sorunlarla mücadele ediyorsanız, o zaman D vitamini eksik olduğunuzun bir işareti olabilir.

Asiri terleme

Boston Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki bir D vitamini uzmanı Dr. Michael Holick’e göre, D vitamini eksikliğinin bilinen az belirtilerinden biri de terli bir kafadır!

Yenidoğanlarda aşırı terleme D vitamini eksikliğinin yaygın, erken bir semptomudur.

Kendinizi normalden fazla terleyerek bulursanız, kontrol edin.

Kas ve Kemik Ağrıları

Kemik sağlığı söz konusu olduğunda, en önemli iki besin maddesi kalsiyum ve D Vitamindir.

Sürekli achy bone (osteomalazi olarak bilinir), kemiklerde kırıklar D vitaminin eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

Alman araştırmacılar, D vitamini eksikliğinin kemik kırıklarının başlamasını ve yayılmasını% 31’e kadar arttırdığını keşfetti.

Diğer araştırmalar, eksikliğin kötü kırılma iyileşmesi için ortak bir risk faktörü olduğunu göstermektedir.

D vitamini eksikliğini düzelterek, iki şekilde kemiklerinize yardım edeceksiniz. Öncelikle, daha güçlü kemikler inşa edeceksiniz. İkinci olarak, dengenizi geliştiren kaslarınızın işlevini iyileştireceksiniz, düşme olasılığınızı ve daha fazla kırılma veya kırılma olasılığını azaltacaksınız.

Gastrit, Şişkinlik ve Diğer Bağırsak Sorunları

Bağırsak florası ile D Vitamini arasındaki ilişki tam olarak anlaşılamamışken ortaya çıkan bulgular, D vitamininin bağırsakta sağlıklı bir denge sağlamada önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Aslında D vitamini uzmanı Dr Stasha Gominak, D vitamini tüm gastrointestinal sistemi etkiliyor.

O, asit reflü, zayıf midenin boşalması, şişkinlik ve kabızlığa yol açabileceğini iddia ediyor; büyük olasılıkla bağırsaklarımızda ‘kolay probiyotik bakteri’ kaybına neden oluyor. Tıpkı bizim gibi, bu bakterilerin hayatta kalması için D vitamini gerekir.

Uyku Sorunları

Mükemmel bir gece rutini izlemeye rağmen başınızı sallayamazsanız, uykuya yardım etmek ve doğal uyku ilaçlarının tümünü çalıştırmak için yatak odalarınızı bitkilerle doldurursanız, o zaman güneşte bulunan vitamin eksikliğiniz olabilir.

Düşük D vitamini seviyeleri, uyku düzeninizi ciddi derecede bozabilir ve uykusuzluk, uyku apnesi, REM ile ilgili apne, açıklanamayan uyanışlar ve uyku sırasında uygun olmayan vücut hareketleri gibi uyku bozukluklarına neden olabilir.

Louisiana State University’deki araştırmacılar, uyku sorunları ve kronik ağrı ile uyku kliniğine gelen hastaların yarısından fazlasının da D vitamini eksikliği olduğunu belirtiyor.

Aynı araştırmacılar D vitamini ve gündüz uykusuzluk arasındaki ilişkiyi araştırdılar. Sonuçlar, D vitamini eksikliği ile aşırı gündüz uykusuzluğunda bir artış arasında güçlü bir korelasyon olduğunu gösterdi.

Erektil Disfonksiyon

ED, diğer faktörlerden kaynaklanıyor olsa da, D vitamini eksikliği gözden kaçırılmamalıdır.

Cinsel Tıp Dergisi’nde yayınlanan 2014 çalışmasında, şiddetli erektil disfonksiyonu olan erkeklerin hafif sert ereksiyon bozukluğu olan erkeklerden anlamlı ölçüde daha düşük vitamin D düzeyleri olduğunu buldular.

Tiroid Sorunları

Düşük tiroit fonksiyonunuz varsa, D vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

D vitamini kan düzeyleriniz normal olsa bile bu durum geçerli olabilir.

Hashimoto’nun hipotiroidizmine ve D Vitamini’ne bakan 2011 yılı araştırması, 161 hasta çalışmasının ezici sayısının bir D vitamini eksikliğine sahip olduğunu tespit etti.

Bunların% 92’si tam olarak!

D vitamini takviyesi yanında, tiroid problemlerini doğal olarak iyileştirmenin başka yolları da burada.

Sık Bulaşan Enfeksiyonlar

D vitamini iyi işleyen bir bağışıklık sisteminde hayati bir rol oynadığından, sık infeksiyonların (zayıf bağışıklığa neden olur) Vitamin D eksikliğinin sinyalini vermesi sürpriz olmamalıdır.

Japon okul çocukları üzerine yapılan bir araştırma, günlük D vitamini takviyelerinin alınmasının mevsimsel gribe engel olup olmayacağına baktı.

Yaklaşık 340 çocuk w yüksekliği boyunca dört ay boyunca değerlendirildi

Daha Fazla Vitamin D Nasıl Alınır ?

Güneşten

Bu muhtemelen D Vitamini almak için en kolay ve en eğlenceli yol.Doktor Holick’e göre günlük dozu almanız için yaklaşık 10 ila 15 dakika güneşe maruz kalmayı hedeflemelisiniz.

Saat 10’dan önce veya 2’den sonra güneşleniyorsanız, güneş ışınlarının en yoğun olduğu saatler dışında UV ışınları daha az yoğun olduğundan daha uzun süre gerekecektir.

Cildinizin en az% 40’ını güneşe maruz bırakmalısınız.

Güneş kremi cilt kanseri riskimizi düşürmesine rağmen, yeterli D vitamini almamızı da engelliyor. Güneş kremi 8 olan bir SPF ile% 95 oranında vitamin üretme kabiliyetinizi düşürüyor!

Yukarıda belirtildiği gibi, güneşli bir iklimde yaşamak için şanslı değilseniz, D vitamini ihtiyacınızı karşılamak için yalnız güneş ışığına güvenemezsiniz.

Takviyelerden

Eğer güneşten veya besin kaynaklarından yeterince almıyorsanız, D vitamini ile destekleme hayati önem taşır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?