• DOLAR
  $1.291,8
 • EURO
  $0,394
 • ALTIN
  $17.061,71
 • BIST
  1,0535
Bulgurun Faydaları

Bulgurun Faydaları

Anadolu’nun geleneksel yiyeceği haline gelen bulgur olup pirinç den daha faydalı olarak bir buğday ürünüdür. Yapısında yüksek oranlarda karbonhidrat, çinko, kepek, krom, magnezyum, folk asit,lif, selenyum, fitatlar ile B12 haricinde ki tüm B vitaminlerini taşırken bunların yanı sıra oldukça ekonomik bir gıda türüdür. Ayrıca küflenme ve bozulmaya karşı olağan dayanıklılığı sayesinde uzun süre güneş görmeyen bir gölge alanda saklayabilir ve bu sayede tüm yıl tüketimini gerçekleştirebilirsiniz. Sinir ve sindirim sistemine olan faydaları, şeker hastalığına olumlu etkisi, kalp ve damar sağlığını koruması, kan şekerini düzenlemesi, hamilelik üzerindeki etkileri ve safra taşlarına engel olmak gibi sağlığımız açısından önemli alanlara imza atan bulguru bir yazıda anlatıp bitiremeyecek olmamızın yanı sura bende sizlere en bilinen faydalarını sıralamakla yetineceğim.

Bulgurun Faydaları Nelerdir ?

 1. Dokuları güçlendirir.
 2. Safra taşı oluşumuna engel olabilmektedir.
 3. Sinir sistemine faydalıdır.
 4. Şeker hastalığı prognozunu olumlu yönde etkilemektedir.
 5. Kalp ve damar sağlığını korur.
 6. Hamilelik için önemli faydalar içermektedir.
 7. Sindirim sistemine iyi gelir.
 8. Kan şekerini dengede tutar.
 9. Saç ve cilt sağlığını korur.
 10. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.
 11. Anemi hastalığını yüksek ölçü de tedavi eder.
 12. Kemik sağlığını korur ve destekler.
 13. Kilo vermeye yardımcı olur.
 14. Kansere yakalanma riskini azaltır.

Dokuları Güçlendiren Bulgur:  İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde doku sağlığını koruyan ve dokuları güçlendiren nadir besin kaynaklarından bir tanesidir. Bulgur aynı zamanda kaslarda yağ oranının seviyesini dengeleyerek kas sağlığına da güç kazandırmaktadır.

Safra Taşı Oluşumuna Engel Olan Bulgur: içerdiği yüksek lif oranı sayesinde daha hızlı ve kolay bir şekilde karaciğer boşaltımı sağlar ve bu özelliği sayesinde safra kesesinde oluşan ve atılım yapılan kanalı tıkayan taşların oluşma riskini azaltır.

Sinir Sistemine Fayda Sağlayan Bulgur: Doğada sinir sistemimize direk etki eden ve sistemin en ihtiyaç duyduğu vitaminler bulunmaktadır. Bunlardan biri de B vitamini olarak kabul görmektedir. B vitamini sinir sistemi açısından büyük önem taşımaktadır ve  bulgur B12 vitamini hariç tüm B vitaminlerini yapısında bolca bulundurmaktadır.

Şeker Hastalığına Katkı Sağlayan Bulgur: Bulgur yapısında kan şekerini dengeleyen ve düzenli kalmasına yardımcı olan bazı vitamin ve bileşen içermektedir. Bu  satede kan şekerini düzenlemesi ile bilinen bulgur dolayısıyla şeker hastalığınada önemli ölçüde olumlu etki sağlamaktadır. Sadece bulgurpilavına bağlı kalınmayarak kısır veya  salatalarda da gönül rahatlığı ile tüketimi uzmanlar tarafından sıklıkla önerilmektedir.

Kalp ve Damar Sağlığına Etki Sağlayan Bulgur: İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde kan şekerini düzenleyen ve stabil halini destekleyen bulgur değerleri kontrol altında tutarak sağlıklı bir yaşama sizleri taşımaktadır. Bunların yanı sıra bulgur kötü kolesterolün yükselmesini de engelleyerek damar sağlığını ve dolayısıyla kalp sağlığını önemli ölçüde etkilemektedir. Hem kalbe giden hem de beyine giden damarlarınkötü kolesterol plak oluşumu ile tıkanmalarını engelleyerek  kalp krizi riskini ve beyin kanaması riskini azaltmaktadır.

Hamilelik İçin Bulgurun Önemi: içerdiği bir çok besin değeri ile bebek ve annenin gelişimi ve sağlığını destekleyen bulgur aynı zamanda yapısındaki folik asit sayesinde bebeğin zeka gelişimine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle uzmanlar tarafından hamilelik döneminde tüketilmesi sıklıkla önerilen bulgur anne ve bebeğin sağlığı için önemlidir.

Sindirim Sistemini Etkileyen Bulgur: B12 haricinde tüm B vitaminlerini içeren bulgur bu sayede sindirim sistemi açısından büyük önem taşımaktadır. B vitaminleri arasından özellikle B1 vitamini sindirim sistemine yüksek oranlarda etki ederek sindirim sistemini güçlendirir ve mideye yardımcı olur. Ayrıca bağırsakların daha düzenli çalışmasına destek veren bu vitaminler sayesinde kanser riskini de olabildiğince en aza indirger ve önüne geçer. Bağırsak kanseri hastalarının düzenli olarak bulgur tüketmeleri uzman ve bilir kişiler tarafından sıklıkla tavsiye edilmektedir. Çünkü bulgur hastalığa karşı risk azaltarak ayrıca hastalığın tedavisi üzerinde de prognozu iyi yönde etkilemektedir.

Saç ve Cilt Sağlığını Korur: Bulgur İçerdiği bir çok vitamin ve minerallerin yanı sıra yüksek oranlarda demir içermektedir. Demir eksikliği yorgunluk ve saç dökülmeleri gibi semptomlarla karşımıza çıkıp ilerlediği taktirde ciddi problemlere neden olmaktadır. Bulgurun bu zengin demir içeriği sayesinde eksiklik semptomları azalır ve sağlıklı, güçlü, dökülmeyen saçlarınıza kavuşmanızı sağlar.

Alzheimer Hastalığı Riskini Azaltan Bulgur: Alzheimer hastalığı genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan beyin ve sinir sisteminin vitaminsiz kalmasına bağlanan bir unutkanlık hastalığıdır ve ölümle sonuçlanır. Bulgur içerdiği B vitaminleri ile beyinin direkt olarak sağlıklı yaşamını destekler ve bu sayede alzheimer gibi hastalıklardan sizleri oldukça uzak bir yere taşır. Özelikle son zamanlarda yapılan araştırmalarda bulgurun bu özelliği kanıtlanmıştır ve bu nedenle bilir kişiler tarafından sıklıkla tavsiye edilmektedir.

Anemi Tedavisinde Bulgur: Anemi bir kansızlık rahatsızlığıdır. Kan değerlerinin düşmesi ile ortaya çıkar ve ufak semptomlarla kendini deşifre eder. Ancak önemsenmediği ve tedavi edilmediği sürece ciddi hastalıklara sebep vermektedir. Kan değerlerinin düşmesi sonucunda ortaya çıkan anemi hastalığında bulgur zengin içeriği ile hem tedavisinde hem de hastalığa yakalanma riskinin ortadan kalkmasında yüksek öneme sahip rol almaktadır.

Kemik Sağlığına Etki Eden Bulgur:  Bulgurun yapısında bulunan vitaminler ve özellikle çinko, demir, magnezyum ve krom kemik sağlığının korunmasına önemli rol oynamaktadırlar. Bu nedenle gelişim çağındaki çocukların bulgur tüketimi  ile sağlam kemik yapılarını oluşumuna destek vermektedir. Bu nedenle hamilelikte, çocuklar da ve özellikle ergenlik çağında bolca bulgur tüketimi tavsiye edilmektedir.

Kilo Vermeye Destek Olan Bulgur: Bulgur içeriğinde bolca protein içermektedir. Bu proteinlerin sindirimi oldukça yavaş olması nedeni ile sizleri o dayanılmaz açlık hissinden uzaklaştırarak uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır. Ayrıca doymamış yağ içeriğine sahip olaması ve yüksek oranda lif içermesi sayesinde sizlere kilo aldırmadan tok kalmanızı sağlar ve böylece istenilen bedene tok bir şekilde zorlanmadan erişebilirsiniz.

Kanser Riskini Azaltan Bulgur:  Kanser hücrelerimizin hasara uğraması ve değişerek çoğalması ile tüm bedenimizi sarması ve ölümle sonuçlanması ile bilinen bir hastalıktır. Bulgurun bu na ne faydası var dediğinizi duyar gibiyim bulgur içerdiği zengin besin değeri sayesinde hücre sağlığınızı koruyarak hücrelerinizin mutasyona yani değişime uğrama riskini azaltmaktadır böylece kanser oluşumu riskine doğrudan etki eder. Tabiki bazı kanser çeşitleri oldukça hızlı ilerleyen ve tedavisi mümkün olmayan türlerdir. Ancak sizler hücrelerinizin sağlığını koruyarak bu hastalıktan koşar adım uzaklaşabilirsiniz. Bulgurun en net fayda sağladığı ve düzenlenmesi yönünde kontrollerde bulunduğu sindirim sistemini düzenli bulgur tüketimi ile kolon kanserinden korumanız  uzmanlara ve bilir kişilere göre mümkün.

Bulgurun Zararları

Bulgur yapılan tüm araştırmalara göre en masum besin kaynaklarındandır. Ciddi herhangi bir yan etkisi veya zararı bulunamayan bulgur tabii ki aşırı tüketildiğinde bizlere bazı rahatsızlıklar vermektedir.

 • Fazla tüketilmesinde karın bölgesinde şiddetli sancıya sebep olan gaz problemleri ortaya çıkar.
 • Fazla tüketildiğinde yarattığı şişkinlik hissi sebebi ile mide ağrlarına sebep olabilir.

SAĞLIKLI KALIN..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?