• DOLAR
  $1.290,02
 • EURO
  $0,3942
 • ALTIN
  $17.058,23
 • BIST
  1,0535
Börülcenin Faydaları

Börülcenin Faydaları

Protein ve lif açısından oldukça zengin olan börülce, içerdiği yağ oranı ile ters orantılıdır. Türk mutfağında da sıklıkla tüketilen börülcenin aslen Afrika, Güney Amerika veya Asya kökenli olduğu düşünülmektedir. Yapısal olarak fasülyeyi andıran börülce aslında fasülyegiller arasında yer almamaktadır. Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yetiştirilen, tüketilen ve sevilen börülcenin en çok Ege değince akla gelmeside oldukça dikkat çekici.

Dünya da ise hemen hemen her bölgede yetiştirilen börülce değişen iklim şartllarıyla beraber günümüzün bir çok politik sebeblerinden dolayı fakirliğin hakimiyet sürdüğü Afrika kıtasında  ‘az gıda çok yaşam’ mantığıyla daha çok yetiştirilmekte ve tüketilmektedir.

Piyazlarda, yemeklerde, mezelerde, salata, turşu veya konservesi yapılarak yaz kış özellikle Egelilerin sofrasından eksik olmayan börülce aynı zamanda insan yaşamını büyük oranda destekleyici ve sağlık için önemli faydaları olan bir besin kaynağıdır. Buradan yola çıkarak saymakla bitip tükenmeyen azalmak bilmeyen börülcenin faydalarına ufak çaplı bir göz atalım istedim.

Börülcenin Faydaları Nelerdir?

Zayıflamaya Yardımcı Olur

içerdiği zengin mineraller ve vitaminlerle vücudumuzun neredeyse tüm ihtiyacını bir porsiyonla karşılayan börülce hem bir tabakla tıka basa doygunluk hissi verirken uzun süren sindirimi sayesinde acıkma hissinizide erteler böylece sağlıklı beslenerek zorlu diyetlere ihtiyaç duymadan kilo vermenizi desteklemektedir.

Kötü Kolestrolü Azaltır

gidalarda çözülemeyen ve çözüle bilen lifler olarak 2’ye ayrılmaktadır. Börülcede yapısal olarak çözülebilen lif kategorisine girmektedir. İçerik olaraksa az yağa saip olan börülce bu özellikleri ile kolestrolden sizi uzak tutar ve kalp sağlığınızı korumanızı sağlar.

Kabızlığa Son

bağırsaklar üzerinde düzenleyici görev üstlenen börülce emilimi kolaylaştırarak sindirimi rahatlatır ve böylece kabızlık gibi bağırsak problemine son vermektedir.

Şeker hastalığına faydalıdır

çözülebilen lif yapısına sahip olan börülce karbonhidratların soğurulma oranını azaltarak kandaki şeker oranını düzenler ve oran seviyesini korur bu sayede şeker hastalarının vazgeçilmezi olarak listelerin başında yer almaktadır.

Görme Duyularının Daha iyi Çalışmasını Sağlar

börülcedeki vitamin A beta-karoten yapısına sahiptir. Beta-karoten A vitamininin öncül maddesidir. Karaciğerde depolanır ve gerektiğinde A vitaminine dönüşür. Karotenin 600 e yakın karotenoid vardır ancak hepsi A vitaminine dönüşmez. En iyi dönüşüm yapan beta-karotendir. Börülcedeki beta-karoten varlığı karaciğerde A vitaminine dönüştürülerek gece görüş için gerekli bir pigment olan rodopsine çevrilmek üzere retinaya gönderilir. Az ışıklı karanlık ortamlar da görüş bu pigment sayesinde gerçekleşmektedir. Aynı zamanda zihin sağlığı içinde önemli rol alır.

Kanseri Önler

Kanser vücudumuzda bulunan hücrelerin değişimiyle ortaya çıkan bir tür hastalıktır. Yapısında bulunun beta-karoten sayesinde börülce hücrelerde oluşan serbest radikallerin nötrolize edilmesine yardımcı olur ve kansere karşı koruyucu etkisi böylelikle ortaya çıkmaktadır. Hatta bazı araştırmalarda ağız, göğüs, mide, kalın bağırsak, serviks, yemek borusu gibi kanser türlerinin beta- karoten eksikliği ile ortaya çıktığı öne sürülmektedir.

Bağışıklığı Güçlendirir

Antioksidan yapısına bağlı olarak bağışıklık sistemini destekler ve vücudun enfeksiyonlara karşı mücadele etmesini sağlar. Bununla beraber yapısında bulunan çinko sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlayarak yaraların iyileşmesine destek olur. Ayrıca gebelik döneminde fetüsün gelişimi için yeterli miktarda çinko alımına özen gösterilmelidir.

Demir Eksikliği Anemisini Ortadan Kaldırır

Ülkemizde çok yaygın olan demir eksikliği anemisi gelişim çağında olan çocuklarda, regl dönemindeki kadınlarda, gebe veya emziren annelerde sıklıkla görülmektedir. Buna bağlı olarak sinir, stres, uyku problemi, halsizlik, unutkanlık, algıda eksiklik gibi problemlerde beraberinde seyredebilir. Börülce ise yeteri kadar tüketildiğinde bu problemi ortadan kaldırarak kandaki demir oranını yükseltirken kolestrolunüzü düşürmekte ve kan değerlerini orantılı tutarak kalbinize de dost olmaktadır.

Cinsel Gücü Arttırır ve Kısırlığı Önler

Börülcenin yapısında zengin olduğu elementlerden bir diğeri ise magnezdir. Magnezli mineraller vücuttaki protein sentezlenmesi ve besinlerden enerji üretilmesini sağlamaktadır.Bu sayesinde börülcenin cinsel gücü arttırarak kısırlığa da iyi geldiği savunulmaktadır. Bunların yanı sıra manganez bağ dokusu ve kemiklerin gelişmesi açısından gerekli bir mineraldir. Sinir sistemi fonksiyonları ve gelişimi içinde faydalıdır. Bu sayede börülce için kas, kemik ve sinir sistemi fonksiyonlarının gelişiminde oldukça faydalıdır diyebiliriz.

Beyine oksijen taşır

Potasyum vücuttaki su ve mineral dengesini oruyarak besinlerin hücrelere iletimini sağlar. Bu neden potasyum için hayati önem taşır diyebiliriz. Çünkü potasyum hücrelerimizi beslerken aynı zamanda  sinir sistemindeki mesajların iletilmesi, tansiyonun dengelenmesi, kalp ve kasların çalışması, beyne oksijen taşınması ve zihin faliyetlerini destekleyerek  organizmanın neredeyse tümü üzerine etki etmektedir. Ve börülce potasyum yönünden oldukça zengin ve cömerttir.

B9 eksikliğine tedavi olur

Çağımızda B9 eksikliği oldukça yaygın görülmektedir. Özellikle alkol ve sigara tüketenlerde B9 eksikliği %70 lere ulaşmıştır. B9 eksikliği depresyon, şizofreni gibi psikolojik hastalıklara sebeb olabilir. Bu nedenle genellikle psikolojik hastalara B kompleksi verilmesi gerekmektedir. Ayrıca yaşlılara B kompleksi takviyesine sıklıkla rastlayabilirz. Hatta son yıllardaki araştırmalarda B9 un özürlü çocuk riskini azalttığı bulgusuna ulasılmıstır. Bu nedenle gelişmiş ülkelerde ki hamilelere gereli görüldüğündü taktirde günde 0,4-0,8 mg takviye önerilmektedir.

100 gram Börülcenin Besin Değeri  ve Kalori Miktarı;

115,7 kalori içerir ve aşağıda bulunan mineral ve vitaminleri ihtiva eder.

 1. Toplam yağ: 0,5 g
 2. 4 mg sodyum
 3. 278 mg potasyum
 4. 21 g karbonhidrat
 5. 8 g protein
 6. 0,4 mg C Vitamini
 7. Bol miktarda A Vitamini
 8. 2,4 mg demir
 9. 24 mg kalsiyum
 10. D, B6 ve B12 Vitamini
 11. Magnezyum
 12. Çinko

gibi yüksek besin değerine sahip olarak kötü kolestrol, yüksek tansiyon, şeker gibi bir çok genetik veya sıkça rastladığımız hastalıklara önemli ölçülerde fayda sağlamaktadır. Birde bunlara yakından bakalım;

Börülcenin Zararları Nelerdir?

Tabii ki böylesi doğa harikası içerisinde binbir şifa barındıran bir gıdanın ne kadar zarlı olduğundan bahsedilebilir ki. Yine de tabak tabak börülce yiyip günlerce tüketmekte sizce uygun olur mu? Tabii ki yaşam destekçisi olan börülce baştada belirttiğim gibi yaşamsal tüm faliyetleri karşılaması yönünden fakirliğin hakim olduğu bölgelerde en sık tüketilen gıda türü ancak ben maddi durumunuz el verdiği sürece tükettiğiniz gıda ne olursa olsun en fazla 2 gün üst üste tüketmeniz taraftarıyım. Her öğün farklı gıdalar tüketmeseniz dahi bir gıdayı ne kadar şifalı olsada üst üste tüketmek vücudunuzda gereksiz depolanmalara yol açabilir. Örneğin börülce aralıksız tüketimi ile vücutta depolanan beta-karoten nedeni ile cilt renginin koyulaşmasına sebeb olabilir veya sigara kullanıcısıolan bir kişi fazla beta-karoten tüketimi ile akciğer kanserine sebeb olabilir. Bu yüzden tüketimlerimizin oranına dikkat etmemizde oldukça faydalıdır. Sağlıklı Kalın..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?