• DOLAR
  $1.291,8
 • EURO
  $0,394
 • ALTIN
  $17.061,71
 • BIST
  1,0535
Bebeklerde Diş Çıkarma ve Diş Gelişimi

Bebeklerde Diş Çıkarma ve Diş Gelişimi

Diş çıkarmak, bebeğiniz ve sizin için uzun ve yorucu bir süreçtir. Diş oluşumu aslında bebek daha doğmadan anne karnında iken başlar. İlk dişlerin çıkma zamanı bebekten bebeğe göre farketsede, genel olarak ilk dişler bebek 6. ayına girdiğinde çıkmaya başlar, ilk çıkan dişler alt ve üst kesici dişlerdir. Ancak nadiren bazı bebeklerde ilk olarak farklı dişler çıkabilir. Genelde ikinci yaşlarını geçtiklerinde 20 tane dişi tamamlanmış olur. Ayrıca bazı bebekler üst veya alt ön dişleri çıkmış halde doğarken, bazı bebeklerin ilk dişlerinin çıkması 1,5 yaşına kadar sürebilir. Bebeklerin diş çıkarmalarının uzun sürmesinin bir nedeni de D vitamini eksikliği olabilir.

Bebeklerin ilk dişini çıkarırken

Bebeğinizin ilk dişini çıkarması, her ikiniz içinde zor geçecek bir dönemdir. Ağrılı olabilen bu süreç esnasında bebeğiniz oldukça sinirli ve huzursuz olabilir. Üstelik geceleri sık sık uyanarak bebeğinizin diş çıkarma ağrılarını teselli etmeye hazır olmalısınız. yaygın olarak yanlış bilinen bir olgu, bebeklerde bu dönemde görülen yüksek ateşin veya ishalin nedeninin bebeğin diş çıkarmasına bağlanmasıdır. Ancak diş çıkarma döneminde bebeğin ateşi 38 derecenin üzerine çıkmaz. Bununla birlikte diş çıkarmak herhangi bir hastalığa neden olmaz. Dolayısıyla, bebekte mevcut olan sulu ishal veya yüksek ateşin farklı bir şekilde değerlendirilmesi gerekmekte ve bir sağlık kuruluşuna başvurulmasında fayda vardır.

Bebeğime nasıl yardımcı olabilirim

Az önce bahsettiğimiz gibi diş çıkarma dönemi bebeğiniz için oldukça can sıkıcı bir dönemdir. Bu dönemde yapacağız bazı müdahaleler bebeğinizin bu süreci biraz daha rahat atlatmasına yardımcı olabilir.

 • Bebeğinizin diş etlerini ıslak bir bezle silebilir veya buzdolabında soğutulmuş bir diş kaşıyıcı vererek, dişlerindeki kaşıntı ve ağrının azalmasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Bazen diş etlerine yapacağınız masajla, bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.
 • Eğer bebeğiniz çok fazla huzursuz ise, doktorunuza danışarak bebeklere özel bazı ağrı kesiciler veya diş jelleri temin edebilirsiniz.
 • Yaygın yapılan bir yanlış davranış ise, bebeğe ısırması için bu dönemde salatalık veya havuç gibi sert sebzeler verilmesidir. Bebeğinizin dişleri olmasa da çene kaşları güçlüdür ve bu sebzelerden büyük parçalar koparabilirler. Bu parçalarda bebeğinizin nefes borularına kaçarak boğulmalarına sebep olabilir.
 • Bebeğiniz diş eti ağrılarından dolayı beslenmeyi reddedebilirler. Bu dönemde evde yapacağınız sade bir yoğurt veya soğuk elma püresi bebeğinizin diş eti ağrılarına iyi gelebilir.

Son olarak bebeğinizin ilk diş çıkardığı anı kutlayarak, mutlaka resim veya video ile kaydedin. Bu ileride sizin ve çocuğunuz için güzel bir hatıra olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?