• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Bebekler Ağlarken Bize Ne Anlatmaya İster ?

Bebekler Ağlarken Bize Ne Anlatmaya İster ?

Bebekler neden ağlar?

Bebekler en sık karınları acıktıklarında ağlarlar. Ağlamasını engellemenin tek yolu onları beslemektir. Beslenme zamanlarını belirli bir düzene sokabilirsek, açlıktan dolayı ağlamalarının bir nebze önüne geçebiliriz.

 • Yenidoğan bebeklerin büyük bir çoğunluğunda gaz sancıları görülebilmektedir. Doğumdan yaklaşık 2-3 hafta sonra başlayan gaz sancıları şikayetleri nedeniyle bebekler, uzun bir süre ve kesintisiz ağlama nöbetleri yaşayabilir. Genellikle akşam üzeri görülen ağlamalar, yaşamlarının 3. aylarında kesilir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde gaz sancısı şikayetleri daha az görülmektedir. Emzirme veya besleme sonrasında bebeğin gazının çıkarılması, bebeğin huzuru ve rahatı için önemlidir. Eğer bebeğinizin gazını çıkarmakta zorlanıyorsanız, yöntemi hakkında en yakın sağlık kuruluşundan yardım alabilirsiniz.
 • Ani uyarıcılar sebebiyle veya korktuklarında bebekler ağlayabilirler. Örneğin evinizdeki bir eşyanın sesi veya bir oyuncak bebeğinizin ağlamasına neden olabilir.
 • Bebekler üşüdüklerinde veya sıcaktan dolayı ağlayabilirler. Bebeğinizin üşüdüğünü el veya ayaklarına dokunarak fark edebilirsiniz. Bebeğinizin kıyafetleri bulunduğu ortama uygun olmalıdır. Ülkemizden geçmişten bugüne beri gelen bir düşünce, bebeklerin çok üşüyebileceğinden dolayı sıkı veya kalın giydirilmesidir. Bu davranış yanlıştır çünkü, sıkı ve kalın giydirmek bebeğin vücut sıcaklığını arttırabilir. Bebeğinizin üşüyüp üşümediğini anlamak için vücut sıcaklığını ölçebilir, kıyafetlerini ona göre giydirebilirsiniz. 36 ile 37,2 dereceler arasındadır.
 • Bazen ağlamaları bir sağlık sorunundan dolayı kaynaklanabilir. Bebekler hasta olduklarında her zamankinden farklı bir tonda, hiç durmadan ağlarlar ve susturulmaları güçtür. Genelde ebeveynler tarafından fark edilebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.
 • Diş çıkarma, bebeklerin en çok huzursuz oldukları ve ağladıkları dönemlerden birisidir. Diş kaşıyıcılar bu geçici dönemde bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olabilir.
 • Bir diğer ağlama nedeni, tuvaletlerini yaptıklarından sonra, kirlenmiş bezlerinden dolayı rahatsız olmalarıdır. İdrardan dolayı oluşan ıslaklık bebeklerin huzursuz olmalarına neden olabilir. Bebeğinizin altı için mutlaka yaşına uygun ve sızdırmamazlık özelliği olan bezler kullanmanızda fayda vardır. Eğer bebeğinizde pişik varsa bezinden sızan idrar, ciltte yangı meydana getirebilir. Bu sebeblerle bebeğinizin altını sık sık kontrol ediniz.
 • Bebeğinizi kucağınızdan indirdiğinizde genelde ağlarlar, ağladıkları zaman kucağınıza alırsanız susarlar. Bu sebepten ağlamalarının nedeni, sizle olan fiziksel temasının kaybolması ve kendilerini güvende hissetmemeleridir.
 • Elinde oynadığı bir oyuncak veya nesneyi aldığınızda da, onlar için eğlenceli olan bu zamanı böldüğünüz için ağlayabilirler. Ebeveynler bu olayı bebekleriyle oynamak için çok sık yaparlar. Siz yine de bebeğinizi çok fazla kızdırıp, huzurunu bozmayın, üstelik kendinizi biraz dinlendirmiş olursunuz.
 • Bebek, cildinin kumaş ile temasını kaybettiği zaman bile huzursuz olabilir. Ayrıca başından zor çıkarılan bir giysi bile bebeğinizin huzursuz olmasına neden olabilir. Bu sebepten ağlamaları normaldir, kendinizi göz önünde bulundurun, başınızdan zor çıkan bir kazak sizi nasıl sinirlendirebiliyor, öyle değil mi?

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?