• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Bademin Faydaları

Bademin Faydaları

Akşam çaylarının yanında bize eşlik eden, beş  çaylarında sık sık aradığımız veya çat kapı gelen misafire ikramlık da aklımıza ilk gelen atıştırmalıklardan biride badem.  Sadece bunlarla sınırlı kalmayan, kurabiye, pasta ve süslemelerde sıklıkla rastladığımız badem pastacılık sektöründe oldukça rövanşta anlaşılan. Ana vatanı Çin ve Orta Asya olan badem, Asya ve Avrupa arasındaki ipek yolunda bulunan seyyahlar vasıtası ile Yunanistan, Türkiye ve Orta Doğuya tanıtılmıştır. Özellikle ispanya ve İtalya badem yetiştiriciliğine önem vermektedir.  Kiraz, erik ve şeftali ile aynı familya da yer alan badem binlerce yıl önce Türkiye’ye gelmiş ve sadece tohumla üretilmesinden dolayı bir çok çeşidi öğrenilmiştir. Bunun yanı sıra ülkemize Texsas ve Nonpareil gibi birçok ülkeden badem çeşidi giriş yapmış ve üretilmiştir. Türkiye de Doğu Karadeniz kıyısı veya yüksek yaylalar dışında  hemen hemen her bölgede yetişmektedir. Ülkemizde özellikle Ege bölgesinde yoğunlaşmış ve sıra Akdeniz, İç Anadolu ve Marmaris olarak takip görmüştür. Badem için Akdeniz iklimi oldukça ideal bir iklimdir. Kış soğuklarını fazla olduğu bölgelerde ekonomik açıdan badem yetiştiriciliği yapılamaz. Badem sert kabuğunun yanı sıra kolaylıkla çimlenebilen bir atıştırmalık olarak bilinir. Bu nedenle 20-25 dereceli güneşli bir evde yetiştirmenizde çok olağandır.  Bu yüzden size biraz badem ekiminden bahsetmek isterim.

Badem Çimlendirilmesi

Malzemeler:

1 adet badem

Bir miktar direnajı yüksek çimlendirme torfu

Su

Saksı

Mantar ilacı

Sert kabuğundan ayırdığınız badem (küflenme olmamalıdır).  12 saat kadar ılık suda bekletilir. Badem çekirdeği küflenme yönünden çok yatkın olduğu için suyun içerisine mantar ilacı atılarak küflenmeyi önleyebilirsiniz. 12 saat ılık suda beklemiş olan badem çekirdeği bir miktar şişme yapacaktır. Suyun üzerine çıkan badem çekirdeğine çimlendirme yapılamaz.  Badem için önemli olan çimlendirme torfunun normal katılımdan bir miktar fazla kum katılımı yapılmalıdır. Yani direnej kapasitesi ve nem kapasitesi yüksek olmalıdır. Çimlendirme torfu bir saksıya koyulur ve ortası çukur olacak şekilde açılır. Badem çekirdeği  yan olarak çukurun içine bırakılır (çukur çok derin olmamalı, badem çekirdeğinin yarısına kadar gelmeli). Üzerini  1 cm civarında kapatacak şekilde hazır olan toprak ile kapatılır ve dikim yapıldıktan sonra toprak nemlendirilir. Saksının üzeri strecfilm ile kapatılır. Bunun sebebi badem çekirdeğinin soğuk kaplamaya duyduğu ihtiyaçtır. Hatta bu sebeble hazırlanan saksı 1 ay yani 4 hafta boyunca buz dolabında saklanır. 1 ay sonra buz dolabından çıkartıldığında ekilen saksının bir boy büyüğüne normal çiçek toprağı ( direnajı yüksek olması ve bunun için toprağa biraz çakıl karıştırabilir veya kum miktarını biraz fazla koyabilirsiniz.) yeni saksıya ekildikten sonra 20-25 derecelik güneşli bir alana koyarak çimlenmesini bekleye bilirsiniz. Bu süreçte badem çekirdeğin küflenmemesi için tekrar mantar ilacı kullanmanızı tavsiye ederiz.  Bu şekilde kendi bademinizi evinizde beslemeniz mümkün olacaktır.

Bademin Çeşitleri

 • Nurlu Badem:Sert kabuklu ve meyvesi değer türlere göre çok daha tatlıdır. Ağustos ayında yenilecek kıvama gelmektedir.
 • Gababay Bademi: Bu bademde özellikle ağustos ayında olgunlaşır şeftali çekirdeğine benzer ve nurlu bademden daha küçüktür.
 • Diş Bademi:Bu badem çeşidi genellikle eylül ayında olgunlaşan ve dişle kolay kırıldığı için bu ismi almıştır. İri meyveye sahip olan bu badem kabuklu, sarı renkli tatlı bir meyvedir.
 • Taş Bademi:Diş bademi gibi diş ile kolay kırılmadığı için taş bademi isimini almıştır. Bu badem türü ekim aylarında yenilecek kıvama gelmektedir. Yapısı bakımından ise sarı kabuklu, sert bir bademdir.
 • Acıpayam Bademi:Adında anlaşılanileceği gibi bu badem çeşidi acı meyveli badem türüdür. Badem yağı üretiminde en çok acıpayam kullanılır. Acıpayam ağustos ayında yetişen bir çeşittir.
 • Şeytan payamı:Meyvesine ulaşmak oldukça güçtür, uğraştırıcı ve çok küçük olduğu için şeytan payamı ismini almıştır. Fındık büyüklüğüne sahip bu badem türü de Ağustos ayında olgunlaşır.

Bademin Faydaları

    Önemli Not:      Uzmanlar tarafından acı badem (acı badem yağı) ve şeytan payamının özellikle yaşlı ve çocuklar tarafından çok kullanılmaması tavsiye ediliyor. Yaşlı ve çocukların kullanımı sakıncalı görülen acı badem yağı zehir etkisi bulundurduğundan tedavi gören ve ciddi hastalığı olan kişilere de önerilmemekte. Her ihtimale karşı acı badem ve acı badem yağını kullanmadan önce mutlaka aile doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

 

Bademin Faydaları

  Badem günde 15 tane tüketilerek sayılabilen toplam 30 tane faydaya imza atmaktadır.

 1. Beyin hücrelerini güçlendirir: Badem içerdiği çok sayıda yararlı bileşen ile genç ya da yaşlı herkes için ideal bir atıştırmalıktır. Her gün 15 adet badem tüketerek Alzheimer hastalığına yakalanma riskini sıfıra indirgemek mümkün.
 2. Kötü kolestrolü düşürür: İyi kolestrol ve kötü kolestrolü mümkemmel ayırıcı özelliği ile kötü kolestrolü düşürürken sizlere kolestrolden kaynaklanan pek çok hastalığa karşıda inanılmaz bir direnç kazandırmaktadır.
 3. Kalp sağlığını korur: Badem Potasyum, doymamış yağ ve protein gibi pek çok önemli besin değerine sahiptir. Bu nedenle bir tür antioksidan görevi üstlenerek kalp sağlığınızın en iyi seviyede olmasına yardımcı olur.
 4. Bağışıklık sisteminde etkilidir: Vücuda pek çok hastalığa karşı daha fazla direnç sağlayan badem bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir. Bu sayede bütün bir kışı hasta olmadan atlatabilirsiniz.
 5. Kemikleri korur: Badem kemik sağlığı için oldukça önemli rol oynayan fosforu yapısında bolca bulundurur ve bu sayede yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen kemik ağrılarına son verebilirsiniz. Diş dayanıklılığını da artırarak ağız sağlığınızı korumaktadır.
 6. Cildin ihtiyacı olan onarımı sağlar: Yapısında barındırdığı yağ ve süt sayesinde cilt yüzeyinde nemlendirme ve iyileştirme özelliğine sahiptir. Badem ile günlük cilt temizliğinizide yapabilirsiniz.
 7. Tansiyonu dengeler: Badem yapısında barındırdığı Potasyum sayesinde düzenli olarak tüketimi ile kan basıncında ortaya çıkabilecek ani değişikliklerin de önüne geçtiği uzmanlar tarafından savunulmaktadır.
 8. Kanser riskini azaltır: Yapısında bolca bulunan lifler sayesinde başta kolon kanseri olmak üzerinde son evrelerde ölümle sonuçlanabilecek bu hastalığa karşı önlem alabilir.
 9. Enerji verir: Kendinizi yorgun ve bitkin hissettiğinizde anında ağiziniza bir tane badem atın ve böylece kaybolan enerjinizi geri kazanabilirsiniz.
 10. Diyabet hastalığına karşı önlem alıcıdır: Her yemekten sonra ağzınıza birkaç badem atarak şeker hastalığına neden olan insülin ve glikoz artışının önüne geçebilirsiniz.
 11. Kabızlığa engel olur:Badem ve lif açısından oldukça zengin bir atıştırmalıktır. Bu nedenle kabızlıktan şikayet edenlerin  badem tüketmesi önerilir. Çünkü badem bol su ile beraber tüketildiğinde kabızlık derdinize son verir ve bağırsaklarınızı düzene sokar böylece kabızlık probleminizi ortadan kaldırır.
 12. Kalp damarlarını korur: kolestrol ve tansiyonu dengeleyen badem bu sayede kalp damarlarında plak oluşumunu engeller ve kalp krizi riskini ortadan kaldırır. Bu sebeple kalp hastalarına genellikle badem tüketmesi tavsiye edilmektedir.
 13. Damar sertliklerini önler: Genellikle bacaklardaki karıncalanma ve uyuşma, damar sertliğinin habercisi olabilir. Damar sertliği ise kalp krizi başta olmak üzere kalp hastalıkları riskini önemli ölçüde artırır. Bu sebeble Ciddiye alınması gereken rahatsızlıklar arasında ilk sıralarda gelmektedir sertleşmesi. Uzmanlar tarafından savunulan düşünce ise günlük badem tüketiminin damar sertliğine faydalı olabileceği yönündedir.
 14. Regl dönemi sıkıntılarına son verir: Regl dönemlerinde bayanları en korkulu rüyası olan  şişkinlik hissine ve takiben mutsuz ve stresli bir psikolojiye birkaç badem tüketimi ile tamamen rahatlama hissi getirebilirsiniz.
 15. Çinko desteği sağlar: Çinko vücutta 100 civarında enzimin ve bir çok hormonun üretiminde rol almaktadır. Özellikle hamilelik döneminde hem annenin hem de bebeğin sağlıklı gelişebilmesi için en gerekli minerallerden birisi de çinkodur. Bir cok besin sayesinde doğal yollarla alına bilecek çinko her gün tüketilen 15 badem sayesinde hem anne hemde bebek için gerekli olan çinko ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilirsiniz.
 16. Uyku problemine son verir: sabahları uykudan uyanmak veya yataktan kalkmakta güçlük çekiyorsanız birkaç adet badem tüketmeniz önerilir sebebi ise babadem metabolizmayı çalıştırır ve kişiye dinçlik kazandırır böylece uykusuzluğunuza son verebilir ve yatağınızla kolayca vedalaşabilirsiniz.
 17. İdrar yolu iltihaplarını giderir: Badem bazı yapılan araştırmalara göre idrar yolu rahatsızlıklarına karşı güçlü bir önlem almaktadır ve bu sayede düzenli badem tüketen insanlarda idrar yolu rahatsızlıklarına çok raslanmadığı ortaya koyulmuştur. Haftada birkaç kez badem tüketerek boşaltım sisteminize büyük oranda destek vermenizi sağlar.
 18. Siniri azaltır:Kendinizi çoğunlukla gergin ve sinirli hissediyor etrafınızdakilere çok ani çıkışlar gösterdiğinizi düşünüyorsanız uzmanlara göre bu durum beyninizin salgılaması gereken bazı hormonları yeterli seviyede olmadığı anlamına gelmektedir. Buna çözüm olaraksa badem tüketmeniz önerilebilir. Badem siniri azaltarak sizlere doğal bir tedavi uygulamaktadır.
 19. Hamilelik çatlaklarını giderebilir veya en az seviyeye taşımaktadır: Hamilelik döneminde bebekle birlikte büyüyen ve genişleyen karın bölgenizde bu duruma bağlı olarak çatlaklar ortaya çıkmaktadır. Badem bu çatlak görünümünü en aza indirgemektedir. Bu nedenle hamilelik döneminde bolca badem tüketmeniz gerekmektedir.
 20. İştah keser: Fazla kilolarınız sizi rahatsız ediyor ama açlık hissinize dur diyemiyorsanız ara öğünlerde badem yemeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Ancak iştah kesiyor diye fazla tüketmemeniz gerekmektedir. Çünkü içerdiği yüksek yağ oranı nedeni ile kilo vereyim derken tartıda kendinizi kilo almış olarak görmeniz mümkün.
 21. Göğüs ağrılarını azaltır:Badem göğüs bölgenizde hissettiğiniz  şiddetli ağrılara doğal bir terapi uygular ve sizi çözüme kavuşturur.
 22. Saçları güçlendirir: Daha güçlü saç kökleri ve daha sağlıklı saçlar istiyorsanız düzenli olarak badem tüketmenizde yarar var.
 23. Karaciğer sağlığını güçlendirir:Karaciğer ve böbreklerinizde meydana gelmesi muhtemel her türlü taş ve tıkanıklığa karşı düzenli badem tüketmeniz uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.
 24. Kırışıklıkları önler: Yılların getirdiği yorgunluk hissi bedenimizde kırışıklık olarak reaksiyon göstermektedir. Zamana karşı durabilmekse mümkün değildir. Ancak olduğunuzdan genç görünmek badem sayesinde mümkün. Düzenli olarak badem tüketerek sizde şarap misali zaman geçtikçe güzelleşebilirsiniz.
 25. Öksürüğü azaltır:Özellikle kuru öksürük probleminiz varsa her gün badem tüketerek bu rahatsızlığı en aza indirgeyebilirsiniz.
 26. Kan yapar: Vücudunuzdaki kan üreten hücrelerin oluşumuna destek veren badem ile çok daha canlı ve güçlü çalışan bir metabolizmaya sahip olabilirsiniz.
 27. Böbrek taşlarını düşürür: Oldukça ciddi hastalıklara sebebiyet veren ve çoğu durumda ameliyat gerektiren bu böbrek taşı problemi düzenli tükettiğiniz badem sayesinde ortadan kalkacaktır.
 28. Yanık tedavisinde kullanılır: Badem merhem şeklinde hazırlandığında tam bir iyileştirici görevi üstlenmektedir ve bu sayede vücudunuzdaki yanık olan yerlere sürebilir ve tedavi edici etkilerinden faydalanabilirsiniz. İçerdiği yağlar ve asitler ile badem kısa sürede cildinizde oluşan yanıkları yok edecek ve iz bırakmayacaktır.
 29. Sindirim sistemini rahatlatır:Badem gaz ya da yemek sonrası oluşan  hazımsızlık problemlerine karşı etkilidir. Yemek sırasında menü ile beraber tükettiğiniz birkaç adet badem bu şikayetlerinizi ortadan kaldırır.
 30. Genel vücut sağlığını güçlendirir: Daha sağlıklı, daha zinde ve daha güçlü bir vücut istiyorsanız badem tüketimini mutlaka alışkanlık haline getirmelisiniz.

Bademin Zararları

 1. Fazla kullanımı ( günlük 15 badem idealdir.) içerdiği yağ oranı nedeni ile kilo almanıza sebebiyet verir.
 2. Eğer antibiyotik kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız çünkü badem antibiyotiğin etkisini azaltabilir.
 3. Fazla kullanımı ile ishal, kuzma ve baş ağrısına sebeb verebilir.
 4. Acı badem (acı badem yağı) ve Şeytan payamını tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız aksi halde zehirleyici etki gösterebilmektedir.

Sağlıklı Kalın..

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?